Obchod Charity Olomouc Dobrodruhá není klasický podnik s věcmi z druhé ruky. K dostání je tu spousta originálních výrobků z chráněných dílen a firem, které podporují dobrou věc. Jak se začal příběh Dobrodruhé psát? Co všechno v ní najdete a jaká sbírka na dobrou věc právě probíhá? To vše se dozvíte v rozhovoru se zástupkyní ředitele olomoucké Charity Bárou Cigánkovou.
Jak to všechno začalo, kdo přišel s nápadem Dobrodruhá?
Realizujeme ještě jeden obchod u Samaritána na Wurmově 11, hrozilo nám, že přijdeme o dané prostory. Museli jsme začít řešit možnost realizovat obchod někde jinde. V rámci těch úvah, jsme s Petrem Princem došli k názoru, že bychom chtěli obchod zachovat, ale trošku jinak. Tak to postupně vznikalo. Nakonec nám prodejna u Samaritána zůstala, takže jsme si mohli dovolit udělat hezký VIP obchůdek, který je zaměřený na luxusní zboží.
Už 19. června oslaví Dobrodruhá své první narozeniny. Jak proběhne oslava?
Budeme slavit na Dolním náměstí s Café na cucky. Plánujeme to ve velkém, první narozeniny se musí slavit. S Dobrodruhou jsme hodně srostli, chceme je mít krásné. Bude to příjemné setkání pro všechny milovníky a přátele Dobrodruhé.
Jaké cíle jste si do začátku dali, daří se vám je plnit?
Jedním z velkých cílů je určitá ekologičnost a šetrnost, zároveň prostor pro setkávání se. Myslím si, že první cíl, co se týče ekologičnosti práce s věcmi z druhé ruky, se nám daří. Druhá rovina, místo pro setkávání se nám taky do určité míry daří. Oslovujeme další a další lidi, kteří k nám chodí a nosí nám dary, se kterými můžeme dál pracovat. Dobrodruhá je místo, kde mohou realizovat službu lidé s duševním onemocněním. Můžou u nás prodávat, dělat určité nácviky činností, které můžou uplatnit dál v životě. Dále jsme se snažili vytvořit komunitní místo, některé akce jsou úspěšné více, jiné méně. Začínáme se dostávat do povědomí, takže očekáváme, že v dalších letech z Dobrodruhé bude místo, kde se bude nejen prodávat, ale kde se lidi budou i potkávat.
Kdo jsou vaši dodavatelé?
Snažíme se oslovit české chráněné dílny, abychom byli konkurenceschopní a zároveň nedělali konkurenci jiným neziskovkám, které tu mají obchůdky. Spolupracujeme s pražskou Metráží, což je chráněná dílna pro zneužívané, týrané ženy ohrožené chudobou. Dále Trash Made, FOREWEAR, který zpracovává starý textil a vytváří z něj nové obaly na sešity, mobily a podobně. Spolupracujeme i s místní komunitou, s podnikateli i výtvarníky, kteří s námi souzní. Třeba s Janou Grešákovou, která pro nás šije limitovanou edici z látek z druhé ruky.
Co všechno si u vás můžeme koupit, na co koupí přispějeme?
Snažíme se držet filozofii padesát na padesát. Padesát procent věcí z druhé ruky a padesát procent z chráněných nebo sociálně terapeutických dílen, z podniků, které podporují dobrou věc. Co se týká věcí z druhé ruky, jsou to věci z darů. Snažíme se, aby to byly zajímavé kousky. Například český porcelán, který je neustále šik. Oblečení, šperky, hrníčky. Výrobky z chráněných dílen jsou taková všehochuť od hraček, porcelánu, keramiky až po divadýlko. Zisk jde například na charitní šatník nebo výdejnu potravin.
Máte nějakou oblíbenou věc, výrobek?
Já jich mám velké množství, myslím si, že můj muž by to jenom potvrdil. Mám hrozně ráda hračky z Rolničky, šperky z Metráže, Trash Made… Od každého dodavatele mám věc, kterou běžně nosím nebo používám.
Kdybych doma našla nějakou starožitnost a chtěla ji darovat, přijmete ji?
Když kdokoliv přijde a cokoliv donese, umíme s tím pracovat. Umíme si poradit se vším, co dostaneme. Za všechno jsme velmi vděční. Pro VIP kousky, které k nám doputují se snažíme najít někoho, kdo s nimi bude tvořit nový příběh. To je naše motto – „Tvoříme příběhy“. Cítíme, že věci mají svou duši, historii. Někomu novému můžou udělat radost a zase dál dotvářet příběh.
Běží u vás nějaká akce nebo sbírka, na kterou byste nás pozvala?
Sbíráme potraviny v rámci potravinové sbírky, kterou pravidelně vypisujeme. A právě Dobrodruhá je jedním ze sběrných míst, kam lidé mohou nosit potraviny a hygienu pro lidi v nouzi. Nyní je vyhlášená Sbírka pro děti v nouzi, která je zaměřena na děti do věku tří let.
Autorka: Kristýna Krejčí
Dobrodruhou najdete v Olomouci na Wurmově 5. Také ji můžete sledovat na Facebooku i Instagramu.
Obchůdek, který dává věcem druhou šanci a snaží se šetřit životní prostředí mají také v Krumlově. Přečtěte si náš rozhovor s majitelkou obchůdku Krumlover.