Jako dojemná scéna z válečného filmu. Nejedná se ovšem o smyšlený příběh, ale o krutou realitu právě probíhající války. Ruská válečná lodi, jdi do pr***e! – věta která obletěla svět; věta, která se měla stát pro třináct mužů ukrajinské pohraniční stráže osudnou. Svět je považoval za mrtvé, nyní se objevují zprávy o tom, že třináct statečných z Hadího ostrova přežilo palbu ruské válečné lodi.
„Tady je ruská vojenská loď. Navrhujeme vám okamžitě složit zbraně, aby se zabránilo krveprolití a neoprávněné smrti. V nejhorším případě budete zasaženi bombovým útokem.,“ sdělili ukrajinské pohraniční stráži muži z ruské válečné lodi. Rusům se však dostalo odpovědi, se kterou možná nepočítali: „Ruská válečná lodi, jdi do pr***e!“
Konverzaci, která proběhla v boji o Hadí ostrov, si poslechly miliony lidí z celého světa a považovaly ukrajinské vojáky za mrtvé. Za mrtvé je považoval také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který oznámil, že padlých třináct vojáků posmrtně vyznamená. „Na Hadím ostrově, bráníce se do posledního muže, všichni příslušníci pohraniční stráže hrdinně padli. Ale nevzdali se,“ řekl Zelenskyj.
O naději, že jsou vojáci naživu, informovala ukrajinská pobřežní stráž prostřednictvím příspěvku na sociální síti. „Pevně věříme, že obránci Hadího ostrova mohou být naživu. Upřímně doufáme, že se kluci co nejdříve vrátí domů,“ píše se v příspěvku.
Ruská verze tohoto příběhu je ovšem poněkud jiná. Rusové tvrdí, že vojáků nebylo třináct, ale dvaaosmdesát. Tito vojáci se měli údajně útočníkům vzdát. Dále se v médiích objevila zpráva, že třináct vojáků je mezi osmdesátkou ukrajinských vojáků, kteří se vzdali během začátku invaze. Jako důkaz zveřejnila ruská strana fotografie zachycující pohraničníky.
Zprávu o tom, že jsou ukrajinští vojáci z Hadího ostrova naživu, již před pár dny potvrdilo také ukrajinské námořnictvo a informovala o tom také ukrajinská verze BBC. Vojáci mají být údajně v zajetí Rusů.
Hadí ostrov se nachází poblíž ukrajinského a rumunského pobřeží Černého moře. Již v minulosti byl předmětem územního sporu mezi oběma zeměmi. Na ostrově se nachází stanice mořského výzkumu, jeho námořní hranice pak zabírají oblast důležitou pro zdroje, včetně ropy.
Autor: Kristýna Krejčí
Rádi byste se podíleli na pomoci Ukrajině? V našem článku se dočtete, jak a kde všude je vaše pomoc potřebná.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.
Zdroje: The Guardian, Novinky.cz, iROZHLAS