Nová metoda léčby: deprese by mohl zmírňovat elektrický implantát v mozku

Američtí vědci z Kalifornské univerzity v San Franciscu pod vedením psycholožky Katherine Seangos se po ročním testování mohou chlubit slibnými výsledky pro léčbu těžké deprese prostřednictvím elektrického implantátu. Přístroj v lebce pacientky vysílá signály, kterými zmírňuje a zlepšuje její psychický stav. Prozatím vědci nedokáží určit, jak dlouho bude přístroj fungovat a jestli bude mít stejně dobré výsledky i nadále. Proto připravují další testování, do nějž chtějí zapojit více lidí.

Ve světě aktuálně trpí depresí okolo 280 milionů lidí. Jednou z nich je šestatřicetiletí Američanka Sarah, která jako první člověk prochází touto experimentální léčbou. Její problémy začaly už v dětství. Dříve absolvovala několik terapií, užívala antidepresiva a zúčastnila se také elektrokonvulzivní stimulace, všechny pokusy se u ní setkaly s neúspěchem. Na jednom sezení se svým doktorem se dozvěděla o začínajícím výzkumu s mozkovým implantátem. Sarah se tedy rozhodla vědce sama kontaktovat a následně byla vybraná jako vhodná adeptka na účast.

Nejprve si prošla desetidenním testováním, aby se zjistilo, jakým druhem deprese trpí. Během toho se odborníci snažili najít, do jaké části mozku by měli směřovat elektrické signály. Po několika neúspěšných pokusech se dobrali k dobrým výsledkům. Dařit se jim však začalo až poté, co se soustředili jen na mozek Sarah, nikoli na vytvoření jediného typu implantátu, který by se dal použít i pro jiné pacienty. Objevili v jejím mozku vlny, jež předcházely depresivním stavům, a použily ho jako signál pro spuštění přístroje.

Následovala operace, která zabrala celý jeden pracovní den. Během ní doktoři vložili do kosti pod skalpelem a vlasy krabičku s baterií a pulzním generátorem o velikosti obalu od sirek. V průběhu celého zákroku byla pacientka pod plnou anestezií a po probuzení pocítila naprostou euforii.

„Když mi implantát poprvé zapnuli, můj život se v pozitivním smyslu otočil vzhůru nohama. Byl znovu příjemný,“ takto popsala Sarah své probuzení po operaci pro BBC.

Přístroj je nepřetržitě zapnutý, signály však vydává jen tehdy, kdy zaznamená určité mozkové vlny. Jeho zapnutí zvládne Sarah zpozorovat podle pozitivity, kterou pocítí do patnácti minut. „To zařízení má mou depresi pod kontrolou, umožnilo mi vrátit se k nejlepší verzi sebe samé a znovu vybudovat život, který stojí za to žít,“ popisuje. Během roka, co má v sobě implantát, se u ní neprojevily žádné vedlejší účinky a deprese se rychle zmírnila.

Celkově se jedná o jednu z nejslibnějších vyhlídek do budoucna pro léčbu těžkých depresí. Zatím je brzy na to určit, zda přístroj bude moci někdy pomáhat jiným pacientům s odlišnými problémy. Vědci jsou však plní nadějí a připravují další testování, kterého by se mělo zúčastnit až devět pacientů trpících depresí. Již nyní je však jasné, že tento výzkum přispěl k lepšímu pochopení mozkových funkcí a k větší znalosti mozku.

Autor: Tereza Bečvářová


Vědci také zkoumají další možnost léčby deprese, a to pomocí speciální bílkoviny. Více se dočtete v našem článku.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroje: wave.rozhlas.cz, nature.com, euro.cz

Foto: bbc.com, thehustle.co, techfocus.cz

Příspěvek vytvořen 20

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy