Vypadá to, že se Češi mají od Američanů ještě hodně co učit. A nejenom oni. Stát Kalifornie totiž tento měsíc odhlasoval s převážnou většinou revoluční zákon, který by měl spotřebním zvířatům zajistit pohodlný život. Zákon totiž stanovuje, že Kalifornie nebude nakupovat zvěř od dodavatelů, u kterých nemají zvířata možnost se alespoň otočit, natáhnout a lehnout si. Pro představu se například u drůbeže jedná nejméně 0,09 m 2 u telat alespoň o čtyři metry čtvereční.
Pro českou chovnou zvěř, a zejména pro drůbež, která až z 90 % podle odhadu organizace OBRAZ (Obránci zvířat) pochází z klecových chovů, by rozhodně debata o důstojnějších životních podmínkách byla namístě. Ačkoli po reportáži OBRAZu V kleci odvysílané několikrát na ČT, kde jsou zobrazeny morbidní podmínky, ve kterých žijí slepice z klecových chovů čtyř největších dodavatelů vajec v Česku, se několik obchodních řetězců (Lidl, Kaufland, Globus či Ahold rozhodlo zastavit odběr těchto vajec až do roku 2025, je to stále málo.
Neustále omílaná otázka životních podmínek zvířat se tak pro mnohé stala folklórem, ve kterém nevidí svůj vlastní podíl zodpovědnosti. Vidět až konečný produkt – naporcovaný, zabalený a mražený – nás absolutně odděluje od čehokoli, co kdy mohlo být v tomto produktu lidské. Ale že to nevidíme, ještě přece neznamená, že bychom na to měli zapomínat. Každé zvíře by mělo mít právo na důstojný život. A když budeme vědět, že tu kravičku nikdo netrápil, zaručeně nám i ten steak bude víc chutnat.
Autor: Lea Schellongová
zdroj: wave.rozhlas.cz