V našem druhém díle seriálu o hokejových mistrovstvích světa se vrátíme do roku 2005. Tehdy ve Vídni totiž čeští hokejisté dokázali napravit neúspěšné domácí mistrovství světa z předchozího roku a vyhráli zlaté medaile. Na turnaji se sešla celá plejáda skvělých českých hráčů, kteří společně došli až na vrchol. Pojďme si nyní společně zavzpomínat na legendární zlatou cestu české hokejové reprezentace turnajem ve Vídni před 15 lety.

Do turnaje vstoupil hokejový svět 30. dubna 2005. Domácí Rakušané ve Vídni rozehráli svůj zápas s Ruskem, kterému dlouho vzdorovali, a nakonec podlehli až v závěru třetí třetiny. O necelých 500 kilometrů dál v Innsbrucku se pak hvězdný kádr Kanady nečekaně natrápil proti Lotyšsku, ale nakonec zvítězil 6:4.
To naši hokejisté vstupovali do turnaje o den později v pozici týmu, který měl za sebou nejúspěšnější období v dějinách. Vyhrál olympijské hry a tři mistrovství světa po sobě.
Pak však přišel olympijský nezdar v Salt-Lake City, a neúspěchy se začaly kupit. Vše vyvrcholilo na domácí MS v Praze 2004. Tehdy vyprodaná Sazka Aréna neočekávala nic jiného než zlatou medaili. Češi se však nedostali přes čtvrtfinále s Amerikou.
O rok později 1. května 2005 přišel čas na odplatu. V prvním zápase vyzvali Češi Švýcarsko, a hned vítězně. Po gólech Václava Prospala a Jaromíra Jágra z úvodu první třetiny brali první dva body do tabulky.
Ve druhém zápase pak Češi vyzvali Němce. Ty rovněž zdolali za dva body. Snad nejpamátnějším momentem celého zápasu se ale stal atak německého obránce Stefana Schauera, který Jaromíru Jágrovi zlomil malíček. Česká hvězda pak i se zlomeným malíčkem dohrávala celý zbytek turnaje a její prst se stal symbolem cesty za titulem. V posledním zápase pak Češi udolali Kazachstánce 1:0 a vyhráli tak svou základní skupinu.
Osmifinále
Český tým po úspěšném zvládnutí úvodní skupiny vstoupil do té osmifinálové dalším vítězstvím. Do té doby nepříliš produktivní Češi zvládli nasázet Slovensku ve federálním derby hned pět branek. Tedy přesně tolik kolik dali za celou základní skupinu dohromady. Následovala těsná prohra s ruskou Sbornou a potom tým Vladimíra Růžičky deklasoval Bělorusy stejně jako o dva zápasy předtím Slováky – 5:1. Taková kombinace výsledků znamenala jediné. Čtvrtfinálová repríza proti Spojeným státům americkým. Tedy soupeři, který ukončil české sny o medaili o rok dříve na mistrovství světa v Praze. Češi toužili po odplatě.
Čtvrtfinálová odveta Americe
Do zápasu proti Americe 12. května 2005 nevstoupili Češi vůbec dobře. Vypracovali si sice sérií šancí, žádnou ale nedokázali zužitkovat, a tak v desáté minutě udeřil soupeř. Vítěz Stanley Cupu s Dallasem Mike Modano se protáhl obranou a dokázal tečovat puk do sítě – 0:1. Pak se dál hrál vyrovnaný hokej, Češi opět tlačili, ale další gól zase přidali Američané. Ve 26. minutě zvýšil už na 2:0 Mark Parrish. S národním týmem to v tu chvíli vůbec nevypadalo dobře, pak však přišel zlom.
Na začátku 42. minuty sjel obránce Jiří Šlégr z druhé vlny do útočného pásma a z bezprostřední blízkosti trefil z nápřahu amerického brankáře Ricka DiPietra do masky. Ten musel následně nastoupit v masce svého kolegy Ty Conklina. Zdánlivě bezvýznamný moment o malou chvíli později vstoupil do historie. DiPietro se totiž v cizí masce necítil ideálně a Češi toho dokázali využít. V čase 41:40 Marek Židlický od modré snížil na 1:2 a nastartoval jeden z nejslavnějších obratů. O osm minut později se totiž trefil ještě Jaroslav Špaček a šlo se na prodloužení, které v infarktovém momentu vyvrcholilo nájezdem Andyho Roache proti Tomáši Vokounovi.
V tom český brankář dokázal obstát na výbornou a na rozdíl od pražského turnaje dokázal Roache vychytat. Dluhy byly splaceny. Národní tým postoupil do semifinále proti Švédsku a vyřadil Ameriku.

Semifinále proti Švédsku
Po zdolání Ameriky čekal tým kouče Růžičky další velmi náročný soupeř, Švédsko. Jen pro představu, hned 11 hráčů Tre-Kronor, kteří nastoupili ve Vídni, tvořilo o rok později zlatý výběr Švédů na Olympijských hrách v Turíně. Do toho ale ještě zbýval nějaký čas a český národní tým stál proti Švédům v semifinále MS ve Vídni.
Podobně jako v minulém zápase otevřel skóre soupeř, ale Češi kontrovali obratem a remízu po základní hrací době určil až v 53. minutě gól Daniela Sedina. V prodloužení pak rozhodla trefa Radka Dvořáka zápěstím pod víko švédské branky. Vítěznou trefu ještě musel potvrdit americký rozhodčí Looker. Poté, co rukou ukázal do středového kruhu bylo ale vše jasné. Češi postoupili do finále MS.
Zlatá tečka
Finále mistrovského turnaje ve Vídni bylo opakováním tehdy devět let starého souboje mezi Kanadou a Českou republikou. Nyní přišlo na řadu další tradiční měření sil. A lepší vstup měli Češi, Václav Prospal v čase 4:13 otevřel skóre šikovnou dorážkou a rozjásal téměř vyprodanou Wiener Stadthalle, ve které se to jen hemžilo českými barvami. V tu chvíli to nikdo netušil, ale jednalo se o gól vítězný. Na české straně pak totiž ještě přidali branky Martin Ručinský a Josef Vašíček do prázdné brány necelou minut před koncem. Na té kanadské ale netrefil mezi tři tyče nikdo.
Ještě dvanáct vteřin před koncem se pak pustili Kanaďané do pěstní výměny před Vokounem. Na českém vítězství už to ale nemohlo nic změnit. Vypukl ještě jeden zlatý večírek pro tuhle partu.
Autor: Jan Meichsner
Kdy začala zlatá éra českého hokeje? To se dozvíte v prvním dílu našeho seriálu o hokejových mistrovstvích.
Foto: Idnes.cz, Isport.cz