Diabetes 2. typu je vedle genetické výbavy způsobeno především špatnou životosprávou. Právě pacienti s tímto onemocněním se při současné virové epidemii stali ohroženými, potřebují pravidelné návštěvy doktora a lékařské kontroly. Tým Čechů proto vyvinul aplikaci Vitadio, která může zachránit životy. Díky spokojeným pacientům a dobrým výsledkům aplikace získala 16 milionů korun, které může nyní využít na zdokonalení a prosazení na českém trhu.
Jan Šomvárský se s Ondřejem Kulatkou potkal ještě při studiích. Společně pak s Bolkem Kristiánem a Lenkou Röhryovou začali vyvíjet technologicko-medicínský startup Vitadio. Aplikaci, která má za cíl navést pacienta s diabetem 2. typu na správnou životosprávu, udržet si dobré návyky a zmírnit tak průběh onemocnění.
O pacienty se starají nutriční terapeuti přímo z týmu Vitadio
Čtyři Češi, kteří mají aplikaci Vitadio na svědomí, se k tématu onemocnění cukrovkou nedostali náhodou. Ačkoliv nejsou lékaři, každý z nich má diabetes 2. typu v rodině. A nemají daleko ani k tématu zdravého životního stylu. „Fungovali jsme ve wellness segmentu, ale postupně jsme začali dostávat čím dál více žádostí od chronicky nemocných pacientů, zejména těch s diabetem 2. typu,“ popisuje pro CzechCrunch Šomvársky, jak se zrodila samotná myšlenka pomáhat lidem s cukrovkou.
„Pro případné zvrácení diabetu 2. typu je zásadní úprava životosprávy a pravidelný self-monitoring. Dostatečně podporovat takové množství pacientů na pravidelné bázi je však pro zdravotní systém neudržitelné,“ dodává Šomvársky, proč je potřeba ulevit zdravotnímu systému a pomoci nemocným jinak.
V praxi se aplikace Vitadio soustředí především na nové pacienty nebo rizikové skupiny, protože ti mají nejlepší výsledky. Nemocní dostanou od svého lékaře kód, přes který se do aplikace přihlásí. Ta jim následně podle předem daných vzorců předepíše individuální zdravotní plán. Pomáhá tak pacienta spojit s jeho doktorem i nutričním terapeutem přímo z týmu Vitadio. Aplikace také napomáhá lidem mezi jednotlivými lékařskými prohlídkami a pomocí získaných dat umožní terapeutovi zasáhnout, pokud je to potřeba. „Alternativně po Evropě fungují takzvané disease management programy, které však mají velmi nízkou adopci a pacienti v nich dlouho nevydrží. Oproti tomu se do Vitadio zapíše v průměru sedmkrát více pacientů a úspěšně jich proces dokončí třikrát více,“ popisuje Šomvársky, v čem tkví pravé kouzlo jejich aplikace.
Tvůrci projektu se dočkali bohaté finanční podpory
Právě díky viditelným výsledkům a úspěchu mezi pacienty bylo do Vitadio investováno 16 milionů korun. Finance, které zakladatelé využijí na rozvoj aplikace, expanzi na český i zahraniční trh a rozšíření týmu, se do aplikace rozhodl vložit investiční fond Nation 1 společně s Petrem Skrlou. „Jan a jeho tým přišli s výborným produktem, který může pomoci milionům lidí. Mají za sebou úspěchy z investičních soutěží, probíhající studie se slibnými výsledky a partu lidí, které žene i osobní motivace,“ vysvětluje pro CzechCrunch Marek Moravec z investičního fondu Nation 1, proč se rozhodli vložit do projektu peníze. V současnosti funguje Vitadio především na německém trhu. Německo má totiž oproti České republice bohatou síť soukromých zdravotních pojišťoven i novou legislativu, která umožňuje tamním lékařům předepisovat digitální léčbu. Slíbená investice by proto měla aplikaci pomoci prorazit i na českém trhu.
Diabetes 2. typu je na rozdíl od 1. typu cukrovky, která je vrozenou nemocí, způsobený kombinací genetiky a špatné životosprávy. Onemocnění se projevuje sníženou produkcí hormonu inzulinu, což brání lidskému tělu ve správném využívání krevního cukru. Nemocí trpí podle Světové zdravotnické organizace 60 milionů Evropanů, z nichž jen 6,5 % dosáhne cílů léčby. V České republice jde o nejčastější příčinu amputací dolních končetin, ročně jde asi o 10 tisíc případů.
Autor: Tereza Stará
Mezi další užitečné projekty letošního roku patří například aplikace Duolingo ABC, díky které se děti nyní mohou učit číst a psát v angličtině.
Zdroj: Czechcrunch.cz
Foto: Czechcrunch.cz, laboratornadacevodafone.cz