Zobák tukana, tělo velociraptora. Vědci zkoumají pradávného tvora

V roce 2010 byla na severozápadě Madagaskaru objevena zkamenělina pravěkého tvora, kterého vědci pojmenovali Falcatakely forsterae. Jedná se o opeřence velikosti vrány, jehož zobák vypadá jako zmenšená verze zobáku tukana. Jeho kostra je ale neptačí; dle Patricka O’Connor z univerzity v Ohiu, vedoucího autora studie zveřejněné v odborném časopise Nature, připomíná spíše dinosaury jako deinonychuse či velociraptora.

Ačkoliv byla zkamenělina objevena už v roce 2010, na pravděpodobnou podobu tvora se čekalo dalších sedm let. Zobák i lebka, nalezené v hornině, byly příliš křehké na jakoukoliv manipulaci, a proto jej vědci nejprve vymodelovali digitálně a poté vytiskli na 3D tiskárně. Nález ukazuje na rozmanitou podobu, kterou mohli mít ptáci před 68 miliony lety, což je doba, před kterou tvor žil. Dle Alana Turnera, spoluautora studie, se jedná o velkou vzácnost, protože kosti takto starých ptáků jsou příliš duté na to, aby vydržely proces fosilizace.

První zástupci ptáků, kteří se vyvinuli z malých opeřených dinosaurů přibližně před 150 miliony lety, nesou některé znaky svých předchůdců, jako třeba zuby. Opeřenec z Madagaskaru jich měl nejspíš několik, byť zachován byl jen jeden.

Dle O’Connora nemá žádný ze dvou set druhů ptáků objevených ve stejně době podobnou lebku. Záhadou je pro něj také zobák. Ačkoliv je podobný zobáku tukana, jedná se o odlišné druhy. „Bylo to k zpracování potravy? Lovení kořisti? Byl to znak pro ostatní příslušníky tohoto druhu? Máme stále spoustu otázek,“ dodává O’Connor.

Autor: Barbora Černošková


Ptačí svět má nový rekord v dlouhém letu bez přestávky. Břehouš rudý uletěl na jeden zátah více než 12 200 kilometrů.


Zdroj: ČT 24

Fotky: dailymail.uk

Příspěvek vytvořen 860

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy