Určitě se většina z nás shodne, že posledních několik měsíců roku 2020 nebylo úplně nejjednodušších. Vzhledem k tomu, že lidé čelili kvůli pandemii problémům jako je onemocnění, ztráta zaměstnání, nebo uzavření škol, rozhodně zbývalo méně energie zaměřit se na to, co nám dělá radost a činí nás šťastnými. V Dánsku se nedávno spustil projekt, který se lidem právě tohle snaží znovu připomenout. Vítejte v prvním muzeu štěstí na světě!
Je obecně známým faktem, že severské země zaujímají v žebříčcích výzkumu spokojenosti obyvatel první příčky, a to i ve srovnání se zbytkem světa. Podle World Happiness Report od OSN skončilo Dánsko letos na druhém místě, hned po Finsku. Jen pro zajímavost, Česko se umístilo na krásném devatenáctém místě. Není ale divu, že něco jako je muzeum štěstí, vzniklo právě v hlavním městě Dánska, Kodani. Zde také příhodně sídlí Institut pro výzkum štěstí (Happiness Research Institute), který se zabývá vědeckými studiemi o štěstí a jeho dopadu na náš život. V nich se zkoumají například rozdíly mezi jednotlivými národy a zeměmi, a hledají společné znaky nebo odlišnosti, které mohou výslednou spokojenost obyvatel ovlivňovat.
Vzhledem k množství dat a informací, která se během výzkumů vždy shromáždí, přišel tým z Institutu s myšlenkou, otevřít malé muzeum a předat tak návštěvníkům ještě více, než se mohou dozvědět z pouhého reportu. V expozici narazíte na geografickou část, kde se dozvíte, ve kterých zemích na světě jsou lidé nejšťastnější a naopak, jak ke spokojenosti svých obyvatel přistupují jednotlivé vlády a politici anebo co vůbec štěstí znamená z biologického hlediska a jak ovlivňuje naše tělo a mysl. Součástí muzea jsou i různé psychologické dotazníky a sociální experimenty, které dělají celý zážitek více interaktivní. Návštěvník si tak odnese ještě něco navíc a zároveň svými odpověďmi celou výstavu tak trochu formuje. Velký úspěch zaznamenal například pokus se ztracenou peněženkou. Tu vedení muzea záměrně nechává pohozenou na zemi, a za první měsíc, kdy se muzeum otevřelo, ji lidé vždy donesli na recepci, aniž by z ní cokoliv vzali.
Celá myšlenka prvního muzea štěstí je jednoduchá, ale přesto velmi efektivní a dokáže vykouzlit úsměv na tváři. Ať už se jedná o tip, abyste s sebou na výlet vzali někoho, koho máte rádi, nebo jen o úvodní větu na webových stránkách: „A small museum about the big things in life.“ Štěstí je velmi důležité pro všechny z nás a i když je občas těžké najít si něco hezkého v chaotickém světě okolo nás, rozhodně to za tu práci stojí.
Pokud Vás tento nápad s muzeem štěstí zaujal, doporučuji podívat se například na online kurz od Yale University The Science of well – being, který škola zdarma zpřístupnila všem až do konce roku 2020 a kde se o štěstí a spokojenosti dozvíte spoustu užitečných informací, využitelných i v reálném životě. Už dlouho také na pultech knihkupectví vídám knihu 14 000 důvodů ke štěstí, která může být třeba inspirací k tomu, začít si sepisovat svůj seznam věcí, které Vám dělají radost. Jednoduše, krásné věci jsou všude okolo nás, jen se občas musíme na chvíli zastavit a uvědomit si to.
Autor: Ema Švingerová
Přečtěte si také článek Na štěstí se nečeká, ve kterém se dozvíte, čím je vlastně pocit štěstí tvořen a jak docílit toho, aby byl součástí každého našeho dne.
Zdroje informací: magazin.aktualne.cz, thehappinessmuseum.com
Zdroje fotografií: edition.cnn.com