Unikátní Rubikova kostka od dvojice českých vývojářů pomáhá nemocným dětem

Minulý rok se Jan Krejsa a Pavel Čáp rozhodli ke spolupráci na nové pomůcce, která má sloužit nejen pacientům s poruchami pohybu a dětskou obrnou, ale má pomoci i s rehabilitací po úrazu hlavy. Vývojáři spojili unikátní rehabilitační kostku s programem, jehož slibné výsledky dokládá Hamzova odborná léčebna pro děti a dospělé v Košumberku a Rehabilitační ústav Kladruby, kde se IMO Futuro Cube využívá.

Rubik’s Futuro Cube, tak pojmenovali Jan Krejsa a Jaroslav Altman kostku, která skutečně vypadá jako původní „rubikovka“ po digitalizaci. Je estetická, místo barevných ploch má světelné diody, které zaznamenávají každý na ní vykonaný pohyb. Kostka může i promluvit, vydávat zvuky či vibrovat.

Bylo to před deseti lety, v roce 2009, kdy její dva tvůrci dostali nápad sestavit elektronický hlavolam. Podoba kostky se přetvářela až do té současné, které ponechali jméno po populárním vynálezci hlavolamu Ernöm Rubikovi.

Kostka nefunguje samostatně, ale v rámci rehabilitačního softwaru Rehamza, který je dílem dalšího vývojáře Pavla Čápa. Součástí softwaru jsou různé rehabilitační hry, jež trénují koncentraci, stabilitu a zrakovou kontrolu. Jejich zábavná podoba je zejména u mladších pacientů motivujícím prvkem, ale slouží i lékařům, kteří díky programu mohou sledovat progresivní stav svých pacientů.

IMU Futuro Cube přináší zajímavé výsledky, vidíme téměř okamžitý pokrok v motivaci pacientů a zlepšení rehabilitace. Právě u dětských pacientů je rehabilitace pohybového ústrojí prostřednictvím her nejdůležitější, protože cvičení s rehabilitační kostkou vnímají jako zábavu,“ říká vedoucí rehabilitace Petra Teplá z Hamzovy léčebny.

Na vývoji softwaru Rehamza pracuje Pavel Čáp se svým týmem už dvacet let a získali za něj dokonce i dvě ocenění: Duhové křídlo (2015) a Microsoft Innovative Educator Expert (2017). Pavel Čáp, který je povoláním učitel, navíc dává možnost studentům se do vývoje programu zapojit a zkoumat tak nové technologické možnosti na poli medicíny.

Autor: Lea Schellongová

Zdroj: futurocube.com

Příspěvek vytvořen 860

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy