Za poslední dobu se mi doma nashromáždila spousta knih, které čekají na přečtení, některé z nich už navíc pěkně dlouhou dobu. Protože za minulý rok jsem skoro nic nepřečetla, jedním z mých cílů bylo rozhodně začít více číst. Dostaly se mi do rukou nejrůznější žánry a tituly, převážně od zahraničních autorů, takže vznikla zajímavá skladba knih. V dnešních tipech najdete romány zachycující vnitřní vývoj hlavních postav a pro odlehčení knihu o jedné z mnoha světových mytologií. Zařadila jsem pak i tip na povídkovou sbírku od jednoho českého spisovatele a myslím si, že si tyto knihy rozhodně zaslouží i vaši pozornost.
Vyšlapaná čára – Sara Baume
Šestadvacetiletá Frankie se z Dublinu stěhuje na venkov do domku po babičce, kde od její smrti nikdo nebydlí. Prochází si nelehkým obdobím, zahrnující zhroucení, smutek a depresi, a doufá, že v tichu okolní přírody svůj stav existenciální i tvůrčí krize lépe pochopí. Druhý román irské autorky Sary Baume niterně pitvá pocity hlavní hrdinky, které ona sama často interpretuje skrz umělecká díla. To mě na knize zaujalo nejvíc, protože je plná odkazů na obrazy a performance z uměleckého světa, které si čtenář může v průběhu čtení dohledávat a přináší mu to tak další střípky mozaiky celého příběhu.
Román může zapůsobit na čtenáře dost bezútěšně, určitě po něm tedy nesahejte, pokud chcete číst něco veselého. Jinak je to ale moc zajímavá sonda do života někoho, kdo se potýká s psychickými problémy a celý jeho svět dokáže autorka velmi působivě přiblížit. Kniha nemá vyloženě konkrétní dějovou linku a v druhé polovině už mi to přišlo občas dost dlouhé, otázkou je, zda to ovšem autorka nezamýšlela schválně.
Na Chesilské pláži – Ian McEwan
Útlá knížka, kterou přečtete za jedno odpoledne, rozebírá vztah dvou mladých lidí. Čerství novomanželé Florence a Edward se po své svatbě ubytují v hotelu na Chesilské pláži. Příběh je zasazený do 60. let minulého století a seznamuje nás s mnoha konvenčními aspekty a stereotypy tehdejší doby, především co se týče manželství a sexuálního života, kde chybí správná edukace. Děj je prokládán vzpomínkami obou aktérů na to, jak se poznali a postupně seznámili, ale také na jejich dětství a dospívání. To čtenáři umožní si o obou udělat ucelenější obrázek a pochopit jejich chování. Kniha byla zfilmována v roce 2017 s obsazením Saiorse Ronan a Billym Howlem v hlavních rolích.
Severská mytologie – Neil Gaiman
Příběhy z prostředí severské mytologie jsem poslouchala jako audioknihu. Sáhla jsem po ní, protože mě mytologie všeho druhu neuvěřitelně zajímají už odmalička. Na audioknihy se obvykle nedokážu moc soustředit, ale tuhle namluvil Pavel Soukup a jeho hlas se moc dobře poslouchá. Kniha se skládá ze spousty příběhů o jednotlivých bozích z Ásgardu, země, která je na severu považována právě za zemi bohů. Podle mě velmi krásně vykresluje celý tento svět. Navíc se u ní i zasmějete, některé historky mě opravdu dost pobavily. Také se setkáte se s postavami, které figurují i ve známých Avengers z dílny Marvelu, jako je třeba Thor nebo Loki. Severská mytologie byla právě jejich předlohou a inspirací.
Mapa Anny – Marek Šindelka
Jako poslední bych ještě chtěla zmínit útlou knížku povídek Mapa Anny od českého spisovatele Marka Šindelky. Byla to moje první kniha od tohoto autora a nadchl mě jeho styl psaní. Je místy dost úsporný, ale skvěle dokáže vykreslit atmosféru a děj. Povídkovým knihám příliš neholduji, ale zde na sebe všechny příběhy nějakým způsobem navazují a propojují se, což knihu dělá o to zajímavější. Vzniká tak opravdu taková mapa, po které čtenář může jít a postupně si skládat jednotlivé dílky dohromady.
Autor: Ema Švingerová
Nezapomeňte si přečíst také naše pčedchozí knižní tipy, které naleznete TADY, TADY a TADY.
Foto: unsplash.com, databazeknih.cz