Proč bych si měl kupovat nošené oblečení, když za podobnou cenu seženu v Háemku úplně nové? To je otázka, kterou mi lidé často kladou, když jim vykládám o nákupu oblečení z druhé ruky. V dnešním díle o udržitelné módě se podíváme na to, proč mají sekáče v konceptu slow fashion své místo, jak nákupem v nich můžete pomoci nejen životnímu prostředí a také si dáme pár tipů, kam pro staronové kousky zajít.
Módní průmysl v dnešní době podléhá většinou konceptu fast fashion. O tom, co to je a jak masivní výroba negativně působí na planetu i zaměstnance módních řetězců, jsme se bavili v minulém díle Udržitelná móda I: Fast vs. slow fashion. Jako řešení v článku navrhuji kombinovat nákupy v lokálních obchodech a secondhandech či vyzkoušet takzvaný upcycling. Lokální a udržitelné značky se mohou vzhledem k vyšší ceně zdát někomu nedostupné. Když ale správně nakombinujete pár kousků lokálních a pár ze sekáče, utratíte v podstatě tu stejnou částku, jakou byste nechali v obchoďáku, jen s menší ekologickou stopou. A to se vyplatí.
Pomoc planetě, pomoc druhým
Nespornou výhodou second handů je omezení plýtvání. Díky směšným cenám, za které řetězce oblečení nabízejí, nemají někteří shopaholici problém dvakrát nošené tričko poslat dál. Díky tomu si můžete koupit to, co byste si koupili stejně, aniž byste tak přímo podporovali neetické a neekologické značky. Navíc tím podporujete místní krámek, kde si často přivydělávají důchodci či ženy na mateřské dovolené, kterým určitě každá kačka přijde vhod.
Některé second handy jako například pražská Přestupní stanice, nabízí pracovní místa pro lidi bez domova. Nákupem tam tedy uděláte radost nejen sobě, ale také lidem, kteří mají skutečnou snahu vrátit se do normálního života. Mottem Přestupky je, že každý kousek oblečení si zaslouží druhou šanci, stejně jako každý člověk. Další second hand s přesahem je Moment, který stejně jako Přestupka, funguje na principu dárcovství. Díky tomu můžete pomoct dvojím způsobem: darovat kousky, které už nepotřebujete a zároveň si koupit pár nových. Vydělané peníze pak majitelé posílají na účet různých neziskových organizací.
Offline i online
Teď přichází slibované tipy na to, kam na nákupy zajít. Pokud jste z Prahy nebo do Prahy jezdíte, rozhodně zkuste výše zmíněný Moment či Přestupní stanici. Co se týče sekáčové „frenčízy“, určitě jste v mnoha městech potkali Textile House, kde se dá sehnat spousta velmi dobrých kousků, osobně jsem tam našla dokonce několikero šatů na ples. Tento obchod má cenově odstupňované týdny a happy hours, takže když máte štěstí, můžete ulovit něco fakt pěkného za super cenu. Dalším takovým je Genesis, který má zase cenově odstupňované jednotlivé pobočky. Dopustit nedám na táborskou pobočku second handu Profi, obzvlášť ve dnech vše za 10,-.
Co se týče online nákupů, rozhodně doporučuji Vinted. Není to přímo sekáč, oblečení si zde kupujete od konkrétních lidí. Každý uživatel je hodnocen a má právo hodnotit. Pokud vás něco zaujme, stačí napsat zprávu, mnoho prodejců je velmi ochotných a oblečení vám i změří. Výhodou je řada filtrů (ať už dle barvy, velikosti, značky,…), kterými si vyhledávání usnadníte. Dále doporučuji například 1981 second hand, kde najdete i hodně hezké vintage kousky. Pokud sháníte něco pro své ratolesti, úžasný výběr má Laclík.
Swapy
Taky jste jako malí rádi něco vyměňovali? Kartičky s pokémony, céčka, hokejisty… Pokud ano, určitě nezapomeňte navštívit takzvané swapy (z angl. swap: výměna, vyměnit)! Jedná se o oblíbenou událost, na které si s ostatními vyměňujete oblečení (ale mnohdy i doplňky, knihy, nádobí či dokonce květiny). Na facebooku o ně zakopávám takřka pořád, v dnešní době sociálních sítí tedy není těžké vypátrat, kdy se nějaký koná ve vašem městě. Abyste se mohli zúčastnit, stačí jen vytřídit šatník/kuchyň/knihovnu, nepoužívané vzít a jít měnit.
Originalita a kvalita
Na úplný závěr bych na sekáčích chtěla vyzdvihnout to, že v nich často najdete hodně originální a kvalitní věci. Móda, kterou nosily naše mamky nebo babičky, se zase vrací a vzhledem k tomu, že tam i mamky a babičky nosí své staré oblečení, můžete mít originální sedmdesátkový kousek v mnohem lepší kvalitě, než se kolikrát prodávají sedmdesátkově vypadající vintage modely.
Tímto článkem naše série nekončí. V příštím díle se podíváme na zub lokálním butikům a nejen těm. Ukážeme si například fair trade značky bot, jejichž koupí můžete přispět k sázení stromů. Do té doby: Udržitelné módě zdar!
Autor: Barbora Černošková
Máte taky svůj oblíbený sekáč? Podělte se s námi v komentářích na facebooku.
fotky: iStock, photopin