Timothy Snyder je v současnosti jedním z nejznámějších historiků 20. století se zvláštním zaujetím pro totalitu. Nejvíce ho proslavila nejspíše kniha Krvavé země, rozsáhlé dílo popisující osudy území sevřeného a pustošeného za druhé světové války z jedné strany nacistickým Německem, ze strany druhé zase sovětským Ruskem. V tomto článku se nám však představí jiná kniha, výrazně útlejší a snad i o něco málo méně děsivá: Tyranie – 20 lekcí z 20. století.
Oněch dvacet lekcí nese názvy jako „Nepodřizuj se předem“, „Pamatuj na profesní etiku“, „Nepoužívej fráze, přemýšlej o tom, co říkáš“ nebo prosté „Věř v pravdu“. Je to v podstatě jednoduchý výchovný návod, jak se třeba i nevědomky nestát nástrojem potenciálních diktátorů – protože každou totalitu, každou válku, každou genocidu způsobují především obyčejní, spolupracující lidé.
Kapitolka vždy začíná daným pokynem, následuje osvětlení, čím je daná situace pro svobodu nebezpečná, či naopak prospěšná, a poté dojde na několik názorných lekcí, ať už z hitlerovského Německa, fašistického Rumunska nebo stalinistického a putinovského Ruska. Našince potěší i nejedna zmínka o Havlovi a situaci v Československu.
Knize jen trochu ubližuje její soustředěnost na konkrétní současnou americkou situaci a stálé srovnávání historie s érou Donalda Trumpa, které ji odcizuje zahraničnímu i budoucímu čtenáři. To ale nic nemění na všeobecné platnosti Snyderových rad pro zachování svobody a demokracie. Rad, kterými se může řídit každý jeden z nás, a pokud by tak činil, tyranie nám nejspíš opravdu hrozit přestane.
Snyderova kniha končí následujícím odstavcem: „‚Doba je vykloubená. Vzal to ďas, / že spravovat mám zešílevší čas!‘ Tak pravil Hamlet. Ale následně uzavírá: ‚Tak pojďte, půjdem spolu.‘“ A tak by měl končit i tento článek…
Autor: Ondřej Rolník