Jaderná energie patří ke zdravé přírodě a čistému životnímu prostředí. Právě to dokazuje jihočeská jaderná elektrárna Temelín, již třetím rokem tu v místním zámeckém parku chovají včely. Jejich med, který se stáčí třikrát ročně, pak slouží jako netradiční dárek z prostředí elektrárny. Jedná se o důkaz, že se živočichům a rostlinám v okolí Temelína daří skvěle.
První čtyři včelí úly v temelínském zámeckém parku, který je součástí městského infocentra, vyrostly v květnu 2018. Zatím poslední pátý úl přibyl o dva měsíce později. Pouze za první včelařskou sezonu stočil zaměstnanec elektrárny a včelař Sergej Vlačiha, který se o úly stará, 150 kilogramů medu. Včelí med získal postupně ve třech várkách od června do srpna, a jinak tomu nebylo ani loňský rok. I letos se temelínský včelař chystá na stočení podobného množství. „Park je hodně rozkvetlý a včelám se tady daří dobře. Během prázdnin jsme měli v pěti úlech až dvě stě tisíc včel,“ přiblížil Vlačiha zdejší podmínky.
Včelí med, který se v Temelíně vyrábí, se ale koupit nedá. ČEZ ho využívá pouze jako netradiční dárek, kterým chce ukázat, že jaderné elektrárny neznečišťují okolní přírodu. Ještě před oficiálním představením prošel med radiační kontrolou v českobudějovických laboratořích. Kontrola byla zaměřena na výskyt radionuklidů ve vzorcích životního prostředí a pro temelínský med dopadla na výbornou. „Stejnou analýzu jsme provedli i na medu, který je běžně dostupný v obchodech. Výsledky obou jsou totožné a jsou menší, než je například radioaktivita banánu nebo kávy,“ představil závěr analýzy Marek Kurfiřt, vedoucí Laboratoře radiační kontroly okolí elektrárny Temelín.
Úly jsou v temelínském parku postaveny ve dvou řadách, v té první se nachází dva takzvané pozorovací úly. „Ty mají část plochy prosklenou a návštěvníci mohou nahlédnout přímo do útrob včelího úlu,“ uvedl tiskový mluvčí ČEZ Marek Sviták. V parku kromě včel žijí i vzácní kapři, veverky, zajíci nebo hmyz. Odborníci zde potvrdili výskyt řady motýlů, díky kterým lze v parku nalézt motýlí louku a tamní ptačí stezka zase přibližuje některé ze čtyřiceti zde žijících druhů ptáků.
Šetrnost jaderných elektráren k okolní přírodě dokazují i v jihomoravských Dukovanech. Tam před dvěma lety vytvořili bylinnou zahrádku přímo uprostřed areálu elektrárny. Vypěstované rostliny používají kuchaři ze zdejší závodní kuchyně, kteří jimi dochucují jídlo pro zaměstnance elektrárny. Dukovanské bylinky musely projít stejnou analýzou jako med z Temelína, a i ony v testu obstály. Ty, které se nespotřebují v jídelně se usuší a slouží jako netradiční dárek pro návštěvníky.
Autor: Tereza Stará
Věděli jste, že se o včelaření zajímá i Václav Moravec? Pokud ne, neváhejte a přečtěte si rozhovor s tímto známým moderátorem na našem webu.
Foto: cez.cz; ihned.cz