Archeologové v Národním parku White Sands v Novém Mexiku odkryli lidské stopy, které odhadem řadí do doby před 21 až 23 tisíci lety. Nalezení přibližně tuctu otisků je převratným objevem a přepíše nynější poznatky o osidlování Ameriky. Vědci si donedávna mysleli, že lidé americký kontinent osídlili teprve před jedenácti tisíci lety, tedy o deset tisíc let později, než se datují nově nalezené stopy.
Dnes národní park White Sands známe jako poušť, na konci doby ledové ale tato oblast vypadala jinak. Tehdy se tam hojně dařilo vegetaci a region byl plný vody a travnatých ploch, kde si pravěká zvířata mohla užívat pobřeží tmavých jezer.
V období, z něhož pocházejí stopy, docházelo ke snižování hladiny jezer. Díky tomu v bahnitém břehu zanechali lidé své prozatím první stopy v Americe. Podle vědců, v závislosti na rychlosti chůze, dochované stopy zanechali děti a dospívající, kteří si v bahnité části hráli.
Na určení stáří byla použita radiokarbonová metoda a podle semen trav, která se našla ve stopách, se určilo stáří na zhruba 22 a půl tisíc let. U jezera Otera se vykopávkami zaobírají vědci například z Národního parku White Sands a z Bourhertské, Cronellovi a Arizonské univerzity.
„To přepisuje naši znalost dějin,“ říká pro časopis Nature Lucas Spencer, paleontolog v Muzeu přírodní historie a vědy v Albuquerque. Reaguje tím na skutečnost, že se doposud o možném dřívějším osídlení Ameriky pouze spekulovalo.
Otázkou pro historiky stále zůstává, kdy a jak se sem tito lidé dostali. Víme jen to, že obcházeli pobřeží Tichého oceánu a do vnitrozemí, které bylo ještě pokryté z velké části ledem, nechodili. Stále se spekuluje i o původu lidí, kteří se tam nejspíše dostali ze Sibiře. Jak dokázali změnit tehdejší krajinu stále nevíme.
V jezerní oblasti NP White Sands docházelo již v roce 2018 k objevům lidské přítomnosti a nalézají se stále starší stopy pravěkého lidského života. Nejcennější stopy však našli odborníci až na konci září letošního roku.
Prozatím nejstarší známou kulturou obývající Severní Ameriku je kultura Clovis. Tato indiánská kultura byla rozeseta po celé Severní Americe, to dokládají nálezy jejich kamenných hrotů oštěpů. Kultura Clovis nejspíš pocházela ze Sibiře. Dnes ji považujeme za předchůdce všech původních kultur v Americe. Aktuálně se jedná o předchůdce asi osmdesáti procent současné domorodé populace severního kontinentu.
Autor: Tereza Bečvářová
I čeští archeologové zaznamenávají úspěchy světového měřítka. Nedaleko Jeruzaléma vykopali Šalamounův chrám.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.
Foto: nps.gov
Zdroje: ct24.cz, nps.gov, science.org