#StávkaZaKlima: Studenti jsou odhodlaní každý pátek vyjít do ulic

Greta Thunberg, v poslední době hodně skloňované jméno ve všech médiích, se většině z nás vrylo do paměti v souvislosti s bojem za záchranu planety. Teprve šestnáctiletá švédská aktivistka však dokázala svými stávkami pod sloganem Školní stávka pro klima vzbudit pozornost nejen nás občanů, ale hlavně politiků – a to jak ve vlastní zemi, tak i plošně v Evropské unii.

Její uvědomělost ohledně stále sílícího nebezpečí se rozlila jako přeplněný kalich do Dánska, Finska, Německa, ale i přes oceán do Austrálie, kde na její popud začali demonstrovat za větší zodpovědnost tisíce lidí. V Čechách, ačkoli nevyvolala její akce masové protesty jako v Belgii, jsou studenti ochotni v rámci akce #StávkaZaKlima s železnou pravidelností vyjít každý pátek do ulic. Na webu organizační platformy proplanetu.cz spolek uvedl, že cílem je, aby inspirovali vládu k rychlému přijetí kroků nutných k ochraně budoucnosti dětí a mladých lidí, a tím přispěla svým dílem k zamezení nárůstu globálních teplot o více než 1,5 °C. Místo a konání pátečních akcí lze sledovat na facebookové stránce Fridays For Future Česká republika.

Na otázku Co je cílem pátečních stávek v rámci #StávkaZaKlima? odpověděla jedna z mluvčích iniciativy Veronika Zemanová následovně: „Chceme, aby se klimatická krize začala řešit jako skutečná krize. Podle vědců totiž musíme v následujících 12 letech účinně začít snižovat emise skleníkových plynů tak, abychom zamezili ekologickému kolapsu. Politici však vědecká varování ignorují a jejich přístup neodpovídá závažnosti situace. Chceme napravit to, co starší generace zničily. Budoucnost nás všech je v rukou politiků a my si ji nenecháme ničit před očima.

Zdá se to jako běh na dlouhou trať, na který nám však zbývá posledních pár metrů cílové rovinky. Je ale bohužel pravda, že téma klimatické změny, ačkoli je v širokém povědomí nás všech, nebývá v Čechách prioritou vlády ani obyvatel. Jak zmiňuje časopis Respekt ve svém článku o klimatických změnách, panuje zde velká nejistota ohledně zodpovědnosti za zhoršování klimatu. Čeští občané, ačkoli zaujali čtvrtou pozici největších znečišťovatelů oxidem uhličitým v Evropské unii, necítí osobní zodpovědnost za způsobené škody, a to převážně kvůli zdejší ekonomické orientaci na průmysl, která je největším zdrojem znečištění.

Stávka v Mnichově

Proto se aktivisté z různých iniciativ, mezi nimiž jsou i členové #StávkaZaKlima, snaží nejen vyvíjet tlak na zdejší zákonodárce k zelenějšímu přístupu, ale mají také zájem vzdělávat lidi o reálných krocích, kterými mohou zamezit prudkému zhoršování klimatu znečištěním. Už totiž nejde jen o upozorňování na blížící se hrozby, ale je potřeba přinášet skutečná řešení, jako je snížení spotřeby masa, omezení vzdušného provozu a silničního provozu či menší produkce odpadků. A to jsou nám všem dosažitelné prostředky, u kterých nelze čekat, že nám je někdo přikáže takříkajíc seshora. Svou budoucnost máme stále ve svých rukou…

Autor: Lea Schellongová


O švédské dívce bojující za lepší klima, která tohle všechno odstartovala, jsme psali už před časem. Osvěžte si paměť.


Foto: Fridays for Future

Příspěvek vytvořen 830

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy