Zajímat se o politiku není v dnešní době internetu a sociálních sítí tak složité, jak by se zprvu mohlo zdát. Na Instagramu, Facebooku nebo Twitteru existují influencerské a edukativní profily, které tvoří příspěvky o politice v přijatelnější podobě. Možná právě díky těmto profilům se v posledních volbách objevilo o jedenáct procent více mladých voličů – to je jasným důkazem, že zájem o politiku roste.
Zájem o politiku u mladých lidí vzrostl. Dokazuje to jedenáctiprocentní nárust voličů ve věkové kategorii od osmnácti do třiceti čtyř let. Přesto se každý z nás alespoň jednou setkal s tím, že tématu nerozuměl, bylo pro něj složité nebo neznal souvislosti a nakonec ho to přestalo zajímat. Buďme k sobě ale upřímní, základní informace by o politickém dění měl mít snad každý, týká se každého z nás.
Zasahuje přímo do našich životů a ovlivňuje nás každý den. Právě proto bychom měli mít alespoň základní přehled o tom, co se děje. Ale jak na to? Odpověď je velmi jednoduchá – sociální sítě. Přesně na nich trávíme několik hodin denně, a ať už je to jakákoliv sociální síť, kterou máme ve svém telefonu, můžeme ji využít ke sledování politiky.
Napříč všemi sociálními sítěmi totiž existují profily, které bych rozdělil do dvou kategorií – na influencerské a edukativní. Za těmito účty stojí povětšinou mladí lidé, kteří se snaží popularizovat politiku nejen mezi své vrstevníky, ale i široké veřejnosti. Takových profilů je na sociálních sítích mnoho a některé z nich bych vám dnes chtěl představit.
Politika nejen pro mladé
Začal bych projektem Politika (nejen) pro mladé, za nímž stojí parta studentů středních a vysokých škol z celé republiky. Záměr tohoto projektu je edukovat a popularizovat politiku (jak už název napovídá) mezi mladými lidmi. Na tomto profilu si své najde opravdu každý, především díky jeho rozsáhlosti, která přesahuje hranici sociálních sítí.
Každý den v jejich stories najdete denní souhrn všech aktuálních politických i nepolitických informací. Kromě toho publikují příspěvky, kterými se snaží objektivně přibližovat různé politické události, problémy, pojmy, kauzy a informace tak, aby se dostaly do povědomí nejvíce lidí. Kromě instagramu začíná tento projekt působit i na YouTube pod stejným názvem.
Politika (nejen) pro mladé také působí na facebooku. Nejenže mají stránku, ale především zajímavá je jejich diskusní skupina. Pro větší nadšence do politiky mají vlastní discord kanál, na kterém můžete rozebírat úplně všechno. O rozsáhlosti svědčí i to, že pořádají vlastní debaty.
„Mladí lidé jsme každý úplně jiný a máme jiné zájmy. Celý svět je politika a určitý druh politiky ovlivňuje náš každodenní život. Pro někoho to ale není priorita. Pro jiné je to příliš vzdálená věc, které se možná bojí rozumět a neví, kde čerpat informace, jak si utvořit názor. Problém je taky u politiků, kteří se neumí lépe s lidmi spojit, hlavně tedy s těmi mladými, kteří jsou technologicky už úplně někde jinde. Prostě nám nestíhají. A proto jsme tady taky my (Politika nejen pro mladé), abychom sdíleli relevantní informace od renomovaných a seriózních médií, třídili je a dávali do kontextu. Pro někoho se stačí podívat na zprávy jednou týdně, spousta lidí je nesleduje vůbec. To bychom chtěli změnit. Chtěli bychom udělat politiku atraktivnější a srozumitelnější pro mladší generace. To se nám a dalším popularizátorům politiky a veřejného dění taky povedlo – letos přišlo o jedenáct procent víc voličů z té nejmladší voličské generace oproti minulým parlamentním volbám,“ říká za PNPM studentka žurnalistiky Alžběta Holcová.
Do kontextu
Do kontextu je velmi podobný profil jako Politika (nejen) pro mladé, ale není tak rozsáhlý a působí výhradně na Instagramu. Pro větší kontext není od věci sledovat oba projekty. Je jasné, že se občas stane, že na obou profilech vyjde příspěvek na stejné nebo podobné téma, ale právě to vám pomůže rozšířit znalosti a získat více informací o daném tématu.
Jsem v obraze
Být v obraze je důležité, a to určitě s profilem Jsem v obraze budete. Působí na stejné sociální síti jako předchozí profily. Na rozdíl již od zmíněné Politiky (nejen) pro mladé za tímto projektem stojí jen jedna slečna – Johana B. Tomu je uzpůsoben styl příspěvků, které jsou si v lecčems podobné, ale jsou osobnější, a proto je profil spíše podobný těm influencerským. Myslím, že je nutné podotknout, že tento profil nevsází na úplnou objektivitu, ale to se vzhledem k osobnějšímu stylu dá předpokládat a určitě to neubírá na kvalitě.
Na své si přijdou i milovníci podcastů, který ve dvojici tvoří již zmiňovaná Johana s druhou slečnou Terezou. Tento podcast bude asi více vyhovovat lidem kteří mají stejný, či podobný názor jako obě slečny. Epizody vychází zhruba v týdenních intervalech a rozebírají v nich, co se během posledních dní událo. Působí to jako rozhovor dvou kamarádek o politických tématech, což přidává na autentičnosti. K podcastu ještě patří Twitterový účet, na kterém se dozvíte nejen informace k dalším epizodám, ale také souhrn informací, které se zrovna udály.
Karel „Kovy“ Kovář
Abychom tady neměli jen samé instagramové profily, bude dobré zmínit influencera Kovyho. Ten pro změnu tvoří na YouTube, ale není od věci sledovat i jeho instagram. Na obou sociálních sítích vytváří obsah nejen o politických, ale třeba i o ekologických tématech. Přestože Kovyho videa jsou edukativní, podává je často vtipnou formou, což by mohlo zaujmout především mladší lidi. I přes vtipnost a zábavnost jsou videa velmi rozsáhlá a propracovaná do hloubky, což jim dodává na kvalitě. Ku příkladu na jeho profilu lze nalézt videa, která řeší koronavirus, volby nebo situaci v Bělorusku.
Protloukám se politologií
Úplně jiný styl profilu než všechny předchozí a taky je ze všech nejmenší. Slečna na tomto instagramovém profilu hlavně přibližuje studium politologie, přesto bych tady rád tento profil zmínil.
Autorka se kromě jiných témat zajímá o problematiku nedostatku žen v politice, o kterém často informuje různými příspěvky. Nejčastěji však přibližuje, jak politologie a její studium probíhá a o čem je. Tento profil možná zaujme lidi, kteří se o politiku zajímají více, nebo snad zvažují, že by ji studovali.
„V dnešní době sociálních sítí si každý může najít profily, které se politice věnují a upozorňují na politické dění jak v ČR, tak ve světě. Ať už se jedná o organizace, influencerské profily nebo čistě aktivity zapálených studentů, je dobré najít si to, co nás zajímá nejvíce,“ říká autorka profilu Protloukám se politologií.
Europe elects
Další profil pro lidi, kteří se o politiku zajímají trochu více. Twitterový účet Europe Elects je zahraničním projektem, který informuje o politice evropských států. V příspěvcích se objevují grafy, schémata a obrázky různých států Evropy, které ukazují, jak si dané země stojí v politických otázkách. Nejedná se čistě o projekt na sociálních sítích, ty jsou spíše vedlejším produktem. Pokud by někomu byla evropská politika málo, může sledovat sesterské projekty America, Asia, Africa, a dokonce i Oceania Elects.
To byla jen malá hrst profilů či projektů, díky kterým se dá v politice orientovat mnohem lépe a jednodušeji. Na sociálních sítích je obdobných projektů mnohem více, stačí se jen porozhlédnout. Pro lepší orientaci určitě není špatné sledovat profily samotných politických stran či politiků, které jsou dalším zdrojem informací. Rozhled v tématech a kauzách budete mít i díky sledování zpravodajství – ať už v televizi, na počítači, nebo v jejich mobilních aplikacích.
Záleží jen na vás, jakým způsobem a kolik informací budete konzumovat. Nejdůležitější je vybrat si profil, který vás bude bavit, protože jedině tak vám bude nejvíce přínosný. Není nutné vědět o všem, ale mít základní přehled se hodí vždy.
Autor: Dominik Tatarka
Ne všechny informace, které ale na internetu nalezneme, jsou pravdivé a potvrzené. Jak rozpoznat dezinformaci a jak se proti ní bránit? Přečtěte si náš článek na toto téma.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.
Zdroj: pexels.com, czechcrunch.cz, Politika nejen pro mladé