Smuteční květiny pro královnu Alžbětu poslouží jako kompost pro královské parky

Poté, co 8. září v devadesáti šesti letech zemřela britská královna Alžběta II., byly londýnské parky a zahrady jako výraz úcty zesnulé panovnici zaplaveny množstvím smutečních kytic a věnců. Památku královny přišly se vzkazy, dárky a květinami uctít tisíce lidí. Právě tyto květiny jsou nyní kompostovány, aby mohly být následně využity pro obohacení půdy královských parků.

Sběru obrovského množství květin pro panovnici, která strávila v čele Spojeného království neuvěřitelných sedmdesát let jakožto jeho nejdéle vládnoucí monarcha, se ujala charitativní organizace The Royal Parks, jejíž členové s dalšími dobrovolníky květiny naložili na vozy tažené koňmi a odvezli nedaleko Kensingtonských zahrad, kde budou smíchány s dalším organickým odpadem a přeměněny v kompost. Ten bude následně využit pro půdu v královských parcích, včetně toho s květinovou expozicí v Buckinghamském paláci.

„Myslím, že to dává dokonalý smysl. Královna Alžběta II. i král Karel III. se vždy věnovali udržitelnosti a ochraně přírody. Vzít ty květiny a doslova je vložit zpět do parků tak má svoji logiku,“ uvedla Bryony Crossová, programová manažerka z organizace The Royal Parks.

Londýnská květinářství po smrti Alžběty II. zaznamenala obrovský nárůst prodeje, největší zájem byl o růže v královnině oblíbené modré barvě. Hodně se prodávaly také zahradní květiny, které milovala jak zesnulá panovnice, tak i její syn, nynější král Karel III., který je vášnivým zahradníkem. Využití smutečních květin pro ekologické účely tímto způsobem naváže na odkaz obou monarchů.

Autor: Nikol Látalová


Na nedávno zesnulou panovnici vzpomínala i naše redaktorka Tereza. Tento vzpomínkář si můžete přečíst ZDE.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroje: idnes.cz, novinky.cz, magazin.aktualne.cz, tn.nova.cz

Foto: helloharrietphotography.co.uk, fleurcreatif.com, marieclaire.com