Slavnosti vína roztančily celé Uherské Hradiště

Tož nebuď baba a daj si s náma po skleničce troška toho vínečka, ogaro! Ano, právě takovou větu jste pravděpodobně slýchali nejčastěji, pokud jste, stejně jako já, navštívili Slovácké slavnosti vína. Ty se odehrávaly druhý zářijový víkend v centru Uherského Hradiště, hlavním městě regionu Slovácko.

Celá událost započala již v pátek slavnostním zahájením. To samozřejmě bylo doprovázeno tradiční cimbálkou. Ta nemohla chybět ani po zbytek celého víkendu, a že byla slyšet doslova na každém kroku. Folklorní a cimbálová muzika je úzce spojena s kulturou celého kraje, a tak nebylo divu, že cérenkám a ogarům nedělalo problém si zapět, i když zrovna nevystupovali. Jste zkrátka lehce posilnění frťanem domácé či nějakou tou sklenkou ryzlinku? To není vůbec problém, zazpívat si můžete klidně i uprostřed náměstí, třeba ve frontě na uzené cigáro.

Je libo ochutnávačku?

Na polahodění si mé chuťové pohárky musely počkat do sobotního rána. Sobotu jako den návštěvy jsem si vybral právě proto, že byla na program nejbohatší. Už ve vlaku bylo cítit kouzlo moravské nátury. Cinkání skleniček bylo slyšet na každém kroku, obzvláště když jsem se vykolébal z místní lokálky. V ten moment totiž mé uši zalila ta líbezná atmosféra přeplněné slovácké metropole. Ještě, než jsem se stihl pořádně rozkoukat, už jsem byl zavlečen místním prodejcem na skleničku burčáku. Jeho silnému nářečí jsem zkrátka nemohl odolat, a tak jsem skončil rovnou se skleničkami dvěma. V deset dopoledne.

Kultura na každém kroku

I když by se to tak mohlo z dosavadního vyprávění zdát, celá akce ani zdaleka není jenom o víně. Už v názvu se lze totiž dočíst, že se jedná o akci úzce spojenou s obdivováním místních památek, kterých rozhodně není pomálu. Ani mé nohy neodolaly a donesly mě například do místního Slováckého muzea. To je, jak jste asi uhádli, zaměřené právě na slováckou kulturu a tradice.

Jednoznačně největší tradicí celé akce je  slavnostní průvod městem. I letos začínal u mařatických sklepů, kde se shromáždil nespočet folklorních souborů, a to z téměř celé jihovýchodní a východní Moravy. Už jenom pohlédnout na tento několik stovek metrů dlouhý průvod dokázalo, jak je pro místní obyvatele celá tato událost důležitá. Oproti pátku následovalo tentokrát oficiální zahájení, které vedl svým proslovem starosta města. Na závěr nesměl chybět ani v tomto případě formální přípitek všech přítomných starostů.

Místo bylo i pro labužníky

Po malém následném obědě nesměla chybět ani ochutnávka místních vín, ale neúprosné horko mě vyhnalo z Masarykova náměstí, hlavního dějiště celé akce. I v přilehlých Smetanových sadech však bylo o zábavu postaráno. Nakonec přišla ochutnávka něčeho zcela jiného než moravského vína, a to pštrosího párku v rohlíku. Byť vám tady tato pochutina může znít sebevíc bizarně, budete asi překvapeni, když vám řeknu, že tak dobrý hot dog jsem už dlouho neměl.

Mile mě zde překvapil jarmark s výrobky z celého regionu. K mému překvapení jsem pak po rozpravě s jedním z návštěvníků zjistil, že ještě větší jarmark byl právě na náměstí pojmenovaném po tatíčkovi národa, který jsem nějakým záhadným způsobem úplně minul. I zde jsem se musel podívat. Je libo dřevěnou po domácku vyráběnou hračku? Či snad vonné svíčky pro vaše romantické večery? Není problém, i takové výrobky šlo zde nakoupit. Já jsem se však rozhodl pro něco úplně jiného. Už lehce posilněn jsem si tak odvezl vinnou skleničku s pletenou nosičkou. Och ano, můj malý vinařský sen byl naplněn.

Ani k večeru hudba neutichla

I taková akce jde s dobou. Šlo tak vidět, že když se na večer věkový průměr účastníků snížil, přizpůsobil se tomu i program. Cimbálku nahradily místní rockové skupiny, mezi kterými nesměly chybět například místními mladými známé Horizont či Orient 78. Ano, ani já jsem těmto rockovým skupinám neodolal.

Poté co kostelní zvony odbily půlnoc nebylo již na náměstí k vidění ani živáčka a spolu se zmíněnými večerními vystoupeními skončila i má návštěva jedněch z největších slavností vín v republice.

Nenudily se ani děti

I na neděli si nachystali organizátoři bohatý program. Už před devátou hodinou ranní jste se mohli nabažit dechovek v podání Staroměstské kapely. Myslelo se i na ty nejmenší. Právě pro ty byla připravená divadelní pohádka O rybáři a jeho ženě. Pokud se ale obáváte, že vašeho potomka by toto představení nenadchlo, bylo i připraveno celé historické odpoledne pro děti. Během něj bylo možné si vyzkoušet v podstatě vše od vyrábění náramků přes lukostřelbu až po zlepšování se ve svých šermířských dovednostech.

Konec dobrý, všechno dobré

Závěr  víkendu byl provázen takzvanou písničkou na rozloučenou. Mohli byste si myslet, že se jednalo o velkou slávu, opak byl však pravdou. Poslední program se nesl spíš ve skromném osobním duchu, kde se mohli návštěvníci setkat s muzikanty.

Takové tedy byly jubilejní dvacáté slavnosti vína a otevřených památek v Uherském Hradišti. Ani všelijaké strasti spojené hlavně s úmorným horkem, spalujícím sluníčkem a množstvím alkoholu mi nezabránily si celou událost užít plnými doušky. V některých ohledech mi tyto problémy nakonec i pomohly vylepšit celkovou atmosféru a dojem mé návštěvy.

Autor: Patrik Hlaváč


Zaujala vás reportáž o tradičních Slováckých slavnostech vína? Na našem webu si můžete přečíst i další, tentokrát z prostředí jihomoravské Strážnice.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Foto: slavnostivinauh.cz

Příspěvek vytvořen 17

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy