Pokud byste se fanoušků Formule 1 zeptali, kdo byl nejlepším pilotem královny motorsportu, je pravděpodobné, že by zaznělo jméno Ayrton Senna. Brazilská legenda, která si svým agresivním a surovým stylem jízdy ukořistila tři tituly mistra světa, nás opustila před třiceti lety. Letos vzniklo na počet nejrychlejšího pilota v historii Formule 1 šestidílné životopisné drama, které je dostupné na internetové vysílací platformě Netflix.
Ayrton Senna je tedy brazilská modla a jedna z nejopěvovanějších postav světa Formule 1. Narodil se v Sao Paulu a již od dětství byl jeho život provázen láskou k závodění, benzínu a rychlým vozům. Když ve třinácti letech začal závodit na motokárách, ihned se stal v domovské zemi absolutní senzací. Po úspěšné sezóně v roce 1977, kdy se stal mistrem Jižní Ameriky, se přestěhoval za oceán do Velké Británie, aby si pro sebe „ulovil větší rybu“: podmanil i evropské okruhy a fanoušky. Jak je ztvárněno v seriálu, po úspěchu ve Formuli Ford 3000 se měl mladý Ayrton vrátit zpět do Brazílie a pracovat pro otcovu firmu. Přišla ale nabídka z Formule 200, která všechno změnila.
V roce 1984 Senna podepsal první smlouvu, která jej pozvedla na samotný vrchol, do Formule 1, a to s malým týmem Toleman. Ten mu sice nedokázal zaopatřit vůz hodný vítězství, ale již tehdy si jej zapamatovali diváci motorsportu při legendárním mokrém závodě v Monaku. Zde ukázal svůj talent a um pro řízení při dešti. Další sezóny strávil postupně v týmech Lotus, McLaren a Williams.
Ayrtona Sennu si zahrál jednatřicetiletý brazilský talent Gabriel Leone, který má již zkušenosti s hraním rolí ve světě motorsportu. Třeba minulý rok se po boku Adama Drivera objevil v životopisném dramatu Ferrari jako závodník Alfonso de Portago. I tentokrát Leone prokázal svůj herecký talent a ukázal, že se do svých postav dokáže vcítit. Mimo něj pro mě byla krásným hereckým podíváním i postava novinářky Laury, kterou ztvárnila britská herečka Kaya Scodelario, která se narodila do britsko–brazilské rodiny, a proto mluví plynně portugalsky.
Právě portugalština se s angličtinou na obrazovkách střídá a doplňuje. Scény s rodinnými příslušníky Ayrtona nebo právě s Laurou jsou v portugalštině, prostředí Formule 1 je výlučně v angličtině. Divák díky tomu jasně vidí dva světy, ve kterých Senna žil.
Narativ seriálu provází znalé i neznalé diváky skrz všechny důležité momenty Sennovy kariéry. Pro zkušeného fanouška však musí být jednoznačně jednodušší dávat si dohromady souvislosti a detaily, které nejsou vždy v příběhu explicitně zmíněny. Například postava Jamese Hunta. Pilot a později komentátor Formule 1 byl Sennův přítel a fanoušek. Zde vystupuje jako postava moderátora, ale v průběhu seriálu se z příběhu vypaří a pouze zasvěcený divák ví, že zemřel v roce 1993 na infarkt myokardu.
Závodní scény působí velice realisticky, herci dokonce trénovali několikrát týdně na motokárách, aby získali vhled do uvažování závodních jezdců. Mimo CGI efekty a záběry míhajících se tratí, seriál zapojil i skutečně vysílané záběry z velkých cen, což dodává na realističnosti díla. Pro tento počin bylo také sestrojeno 22 replik monopostů, mezi nimi například model Williams FW16, ve kterém Senna havaroval v roce 1994 při Velké ceně San Marina.
Kritiku schytal seriálový počin za přílišnou dramatizaci a přikrášlování Sennova příběhu, které má místy jediný účel: vytvořit v divákově mysli neporazitelného, správného a kladného hrdinu. Jedním z těchto přikrášlení je vyobrazení dua Senna a Prost. Nejslavnější rivalství v historii Formule 1 začalo ve stáji McLaren. Oba piloti byli mladí, nadšení a zapálení do sportu, ale hlavně toužili po tom být mistry světa. Na jedné straně horkokrevný Brazilec, kterému se rychlostí nikdo na trati nevyrovnal, na druhé Francouz, kterému se díky jeho přemýšlivé povaze přezdívalo Profesor. Jejich vzájemná rivalita a nevraživost byla vidět jak na závodní trati, tak mimo ni. V seriálu je postava Alaina Prosta stylizována čistě jako záporná postava, která je Joker k Sennově Batmanovi. V realitě ale není nic černobílé.
Další problematickou oblastí je pak zjednodušení Sennova komplexního charakteru. Jednalo se o hluboce věřícího člověka, který každý den četl pasáže z Bible a věřil, že se mu v monopostu Formule 1 nic nemůže stát, jelikož ho Bůh ochraňuje. Zároveň to ale byl divoký sebevědomý jedinec, tvrdý vyjednavač a hráč s láskou k vítězství. Někteří ve Formuli 1 ho vnímali jako arogantního, byl to ovšem on, kdo po smrtelné havárii Rolanda Ratzenbergera, ke které došlo den před smrtí Senny na okruhu v San Marinu, vezl ve svém voze rakouskou vlajku na počest zesnulého pilota. A také právě Senna bojoval proti nerovným podmínkám v tomto sportu a za větší bezpečí při závodění. Změny se už bohužel nedožil, ale je také právě díky němu došlo od roku 1995 ve Formuli 1 pouze k jedné smrtelné nehodě.
Musím ovšem připustit, že obecně tento seriál považuji za velmi podařený a jedním z nejlepších počinů, které se Netflixu za poslední rok či dva podařilo natočit. Pokud pomineme historické nepřesnosti, které se bohužel do dokumentárních dramat mají tendence dostávat, jedná se o kvalitně natočený a zpracovaný příběh, kterého se mnozí tvůrci báli. Vysoko ho pozvedávají herecké výkony hrdinů, propracované závodní scény, a soundtrack.
Seriál Senna není jediným dílem z knihovny Netflixu, který se snaží rozšířit fanouškovskou základnu Formule 1. Již od roku 2019 se natáčí dokumentární seriál Formule 1: Touha po vítězství, který postupně dokumentuje jednotlivé sezóny královny motorsportu. I zde se tvůrci nevyhnuli přehnané dramatizaci a rozdělování na dobro a zlo. Pokud vás filmy a seriály ze světa motorsportu zajímají, neměl by vám uniknout připravovaný snímek F1, ve kterém zazáří Brad Pitt.
Autor: Vendy Rojčíková
Jaký byl Ayrton Senna ve skutečnosti? Zde se můžete dočíst více o jeho životě, zejména o závodění.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.
Foto: Netflix, seriál Senna (2024), formula1.com, f1.sport.auto.cz