Jednaosmdesátiletý James Harrison po dobu šedesáti let skoro každý týden daroval krev. Australan sice nyní už darovat krev nemůže, ale podle výpočtů pomohl zachránit život asi 2,4 milionu dětí.
Poprvé si Harrison nechal odebrat krev v 60. letech poté, co vědci zjistili, že krevní transfúze může pomoci ženám, které mají krevní skupinu s negativním Rh faktorem a čekají dítě, jež má Rh faktor pozitivní. Kvůli tomu se v krvi nastávající matky vytvoří protilátky proti Rh pozitivní krvi a ty pak napadají červené krvinky plodu. Dětem tak mohou způsobit mimo jiné i těžkou anémii. Pomoci jim ale může dárce, jehož krev obsahuje látku anti-D globulin.
Za svůj život daroval James Harrison krev celkem 1173krát, z toho 1163krát z pravé a desetkrát z levé ruky. Pomohl tak vyprodukovat více než tři miliony dávek anti-D globulinu. Pro dárcovství už však dávno překonal věkový limit, který je v Austrálii stanoven na horní hranici 70 let.
„Pro mě je to smutný den, konec dlouhého běhu. Dělal bych to dál, kdyby mě nechali,“ řekl při svém posledním odběru Harrison novinářům.
Autor: Lýdie Hájovská
Zdroj: novinky.cz