Dvěma mladým Čechům se podařilo najít další náhradu igelitových sáčků. Saaczech, jak svůj produkt moderně nazvali, je z pevné a prodyšné padákoviny a lidé mají o tuto alternativu mikroténových sáčků opravdu velký zájem. Internetový e-shop se Lukášovi s Jakubem rozjel ihned po zavedení na trh a dostává se do podvědomí.
Dnes a denně slyšíme o ničivých účincích odpadků na naši planetu. Vznikají kampaně proti jednorázovým plastům, zakládají se hnutí pro záchranu planety a lidé se sdružují do organizací, které se snaží čistit lesy a oceány od hromady smetí. Ruku k dílu se rozhodli přidat i dva kamarádi a kolegové Jakub Sapák a Lukáš Cafourek. Tato dvojice vymyslela alternativu igelitového sáčku, jmenuje se Saaczech a letos v srpnu se s ním doslova roztrhl pytel. Saaczech se vyrábí z vyřazené padákoviny z armádních skladů, kterou mladíci nakoupili a nechali otestovat, zda se v ní dají skladovat potraviny a splňuje zdravotní parametry. Navázali spolupráci s chráněnou dílnou v Pardubicích a sami vymysleli design i pracovní postup.
Díky tomu, že jsou sáčky z padákoviny, jsou velice pevné, lehké, dají se dobře složit a nevadí jim ani praní, naopak je zpevňuje. Jsou velice prodyšné, takže je možné v nich skladovat nejen ovoce a zeleninu, ale třeba i bylinky nebo houby. Navíc jsou stahovatelné šňůrkou a přední část obsahuje síťovinu, aby se dalo do sáčku dobře vidět. Praktická je také malá kapsička na přední straně, do níž se dá celý saaczech sbalit. Velikost sáčků je 23,5×31,5 cm a unesou bez problému i menší nákup, cenově vyjde jeden kus na 59 Kč.
Tyto alternativy mikroténových sáčků přišly na trh v červenci tohoto roku, o měsíc později spustila dvojice e-shop a nestačili se divit jaký je o sáčky zájem. „Byli jsme připraveni na pár stovek kusů za měsíc, ale měli jsme objednávky několik tisíc sáčků za týden. Máme nabídky asi z dvaceti obchodů, kam můžeme dodávat. Firmy je chtějí dávat jako dárek svým klientům,“ řekli Sapák s Cafourkem pro Lidovky.cz.
Jakub s Lukášem momentálně chystají rozšíření svého sortimentu o nové rozměry, momentálně se však snaží vyhovět množství objednávek, které je příjemně zaskočilo. Na oficiálních stránkách produktu se můžeme dočíst, že z důvodu nedostatečné kapacity výroby si zákazníci na své saaczechy musí počkat déle než měsíc. Oba mladíci totiž nemají výrobu a distribuci sáčků jako hlavní příjem peněz, mají vlastní práci a produkt je pro ně jen předmětem šíření dobré myšlenky ke zlepšení životního prostředí.
Autor. Karolína Krhutová