REPORTÁŽ: Prago Union a Krotitelé dechů rozhýbali ostravský Barrák

Hiphopové uskupení Prago Union slaví dvacet let od svého vzniku. Na počest jubilea uspořádali tour Hotovo, Dvacet. To má být výjimečné nejen zařazením nových skladeb do setlistu, ale hlavně doplněním kapely o sekci dechových nástrojů, kterou frontman kapely Kato pojmenoval trefně Krotitelé dechů. Mezi městy, kam se kapela v rámci tour vydala, byla také Ostrava, která měla celou šňůru uzavřít.

Ostrava je pokrytá sněhem, vlaky mají neskutečné zpoždění. Přes to všechno zdárně dojíždím do centra moravskoslezské metropole, abych si mohl poslechnout koncert kapely Prago Union. Ve sluchátkách si přirozeně pouštím jejich skladby, abych si navodil atmosféru už před koncertem. Na místě se potkávám s kamarádem Danem, který se ke mně v Ostravě přidává.

Koncert má proběhnout v klubu Barrák. O tom jsem zatím jen slyšel, ale poprvé tam zavítám až teď. Klub je ve druhém patře domu a my stojíme na schodech, protože se zatím neotevřel veřejnosti. Po pěti minutách jsme konečně vpuštěni a zábava může začít. Samotný klub není nijak velký. Kdybych měl odhadnout, kolik se do něj vleze lidí, tipnul bych jen nějaké dvě stovky.

Moc lidí zatím nepřichází, je totiž teprve osm a samotný koncert má začít v půl desáté. Dáváme si na baru s Danem pivo a sedáme si ke stolu v místnosti za pódiem. Z reproduktorů duní hiphopové instrumentály a ve vzduchu cítíme to předkoncertové napětí. Po chvíli se u nás objevuje mladší pán se slovy, jestli si může přisednout. Ani na sekundu neváháme a souhlasíme. Hned se s ním dáváme do řeči a dozvídáme se, že je fanouškem Prago Union od jejich vzniku v roce 2002 a že už za nimi byl dokonce i na Slovensku. Tam prý, podle jeho slov, začal koncert až o půl jedné ráno, tak doufáme, že tady to stejné nebude.

Jak plyne čas, začíná se scházet víc a víc lidí. Najednou se všichni začínají hemžit a přesouvat k podiu. Koncert začal včas. Prodíráme se i s pivem davem lidí, abychom měli lepší výhled na kapelu. Překvapuje mě, jak je stage malá, vzhledem k tomu, kolik je na ni účinkujících. Těch jsem napočítal i s dechovou sekcí devět. Jako Krotitele dechů si Kato pozval hráče na tubu, pozoun a saxofon. Teprve dnes jsem si uvědomil, jak krásně spolu může znít naživo hiphop a jazz. Kato se jako had s mikrofonem proplétá mezi  všemi členy kapely, že ho místy není ani vidět. „Tohle je náš poslední koncert v tomto roce, tak si to pojďme všichni pořádně užít,“ zvolá rapper a otevírá koncert písní z prvního alba, Kandidát vět.

Prago Union je na scéně už dvacet let. Za tu dobu se z ní stala multigenerační kapela, což vysvětluje fakt, že se vedle mě z jedné strany vrtí do rytmu fousatý starší pán a z druhé mává rukou kluk, kterému je sotva patnáct.

Reflektory blikají, prostorem otřásá dunění tuby, která je jednoznačně nejdominantnější nástroj na jevišti. Rapper Kato se občerstvuje jeho oblíbenou whiskey přímo z hrdla lahve a připíjí ostatním na zdraví a na Ostravu. To místní publikum samozřejmě potěší a své díky projevuje hlasitým jásotem a pískotem.

Najednou začíná hudba utichat, publikum bouří a kapela se loučí. Uteklo to neskutečně rychle, což ale vlastně znamená, že jsem se dobře bavil. Lidé vyvolávají kapelu zpět na pódium. Po chvíli se všichni členové vracejí ke svým nástrojům a Kato začíná rapovat skladbu, jejíž slova si nepamatuje, ale pomáhá si textem na papíře. Poslední skladba skončí a všichni odcházejí.

Na pódiu ale stále zůstává Kato a klávesista Jen Hovorka. Oba bez hudby recitují naučený text a já i celé publikum jen zaraženě posloucháme, s jakou přesností a rychlostí dokážou oba zpaměti recitovat. Už jen pamatovat si všechny koncertní skladby chce pořádnou paměť. Po konci recitace je ale definitivní konec a my se plní dojmů přesouváme na bar. Při odchodu ještě potkáváme pár členů kapely, ale stihneme už jen pozdravit a poděkovat. Nasedají totiž rovnou do dodávky a odjíždějí, pravděpodobně domů do Strašnic.

Tour už sice bohužel končí, ale kapela rozhodně ne. Jestli si bude zvát i na další koncerty dechovou sekci, zatím nikdo neví. Prago Union se ale nebojí experimentovat, a tak se do budoucna určitě můžeme těšit na podobný mix žánrů, který živé koncerty rozhodně pozvedne a dá jim nový rozměr.

Autor: Vojtěch Kudela


Pokud hledáte inspiraci pro hudební koncerty, přečtěte si také naši reportáž o vystoupení Lords of the Sound, kteří u nás koncertovali v listopadu a další českou návštěvu chystají už v únoru.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Foto: Vojtěch Kudela, Ondřej Skořepa