RECENZE: Snímek Bob Dylan: Úplně neznámý je naplněný láskou k hudbě a odhaluje zpěvákovu nespoutanou osobnost

Po hravém a veselém Willu Wonkovi (2023) a druhé části Duny (2024) se slavný americko-francouzský herec Timothée Chalamet dostává zpátky na filmová plátna, tentokrát v podobě kudrnatého černovlasého písničkáře. Pod taktovkou režiséra a scénáristy Jamese Mangolda, který předtím přišel s kriticky i divácky uznávanými snímky jako hudebně laděným Walk the Line (2005) či akčním Logan: Wolverine (2017) jsme dostali film plný atmosféry šedesátých let z prostředí folkové scény a s odlesky kvalit, které Bob Dylan v historii hudby zanechal.

Píše se rok 1961 a za svým idolem ležícím v jedné newyorské nemocnici přijíždí mladík s kytarou na zádech. Ve „městě, které nikdy nespí,“ však po setkání s folkovými legendami Woodym Guthriem a Petem Seegerem nachází nejen radost ze shledání se se svými oblíbenci, ale i zrod své hudební kariéry, která bude obzvlášť v jeho počátcích absolutně nezkrotná. Tak začíná snímek Bob Dylan: Úplně neznámý (2024), který podle knihy Dylan goes Electric! (2015) od Elijaha Walda vypráví o začátcích kariéry a razantním hudebním vývoji zpěváka Boba Dylana, který v několika letech přechází z žánru do žánru a nejde zastavit podobně jako tempo samotného filmu. 

I přes lehkou rozkouskovanost jde o neuvěřitelnou hudební jízdu od začátku do konce 

Režisér Mangold se rozhodl pro poněkud odlišný krok, kdy na rozdíl od většiny biografických snímků o zpěvácích či kapelách prožijeme s Bobem jen pár let jeho dlouholeté hudební dráhy, která trvá až dodnes. Film se odehrává pouze v letech 1961–⁠⁠⁠⁠⁠⁠1965, ve kterých jde i přes lehkou a rušivou rozkouskovanost momentů z jeho života o neuvěřitelnou hudebnou jízdu od začátku až do konce. Scény jsou protkané nádherně zahranými i zazpívanými tradičními folkovými písněmi i originálními skladbami Boba Dylana, které Timothée Chalamet po pětiletém tréninku nazpíval úplně sám. Je až neuvěřitelné, s jakým umem a precizností se dovedl přiblížit ke zpěvákovu specifickému hlasu a zároveň zajímavě ztvárnil jeho poněkud rozvernou osobnost i jeho hledání hudebních kvalit. Podobně věrohodně zazářila i Monica Barbaro či Boyd Holbrook, kteří si ve snímku zahráli další známé hudební hvězdy –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Joan Baez a Johnnyho Cashe. Největším aktérem je však ona hudba sama, ty známé melodie, ze kterých se postupně staly hity, a nejen Bob s nimi zanechal velkou stopu v hudební historii. Jakmile se uši zaposlouchaly do tónů akustických kytar, které se později změnily na elektrické,  nechtělo se z tohoto koncertu odejít.

Na kvalitě se nešetřilo a film můžeme obdivovat i za poctivou filmařinu 

Co se týče vizuální stránky, ani zde nebyla nouze o krásu. Kamera i barevná paleta plná teplých tónů New Yorku v kontrastu se světelnými odlesky z Dylanových slunečních brýlí ze záře reflektorů tvořily nádhernou podívanou, která se příjemně sledovala. Film je technicky dobře zpracovaný i co se týče kvalitního zvuku, který je zvlášť v hudebních snímcích velmi významný. Ať už se jednalo o scény v interiérech ve studiích a hudebních klubech nebo venku na festivalech a v ulicích New Yorku, na kvalitě se nešetřilo a tohle dílo můžeme obdivovat mimo námět i za poctivou filmařinu, kdy film pracuje se vzdálenostmi kamery, záběry na detaily a hravým střihem, který ne každému může sedět, ale za mě rezonuje s dobou, ve které se začátky Boba Dylana odehrávají. Přestože se dají samozřejmě najít i propracovanější filmy, tento se nemá svou technickou prací za co stydět.

Bob Dylan: Úplně neznámý zanechal objektivně velmi kladné pocity v srdcích návštěvníků kin, ale i známých kritiků a Akademie. Ta v oficiálním oznámení 23. ledna film odměnila rovnou osmi nominacemi na Oscara a probojoval se i do kategorie za nejlepší film. Dále se Timothée Chalamet může radovat již svou druhou nominací na Oscara za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. Až 3. března se ale ukáže, jestli si některou z pozlacených sošek film o kudrnáči se slunečními brýlemi opravdu zaslouží a bude se tak moci těšit z ještě většího úspěchu.

Autor: Anna Sládková


Zajímají vás také úspěšné české filmy za rok 2024? Pokud ano, tak se běžte podívat na Nominace filmových cen Český lev.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroje: csfd.cz, falcon.cz, cs.wikipedia.org

Foto: falcon.cz, searchlightpictures.com

Příspěvek vytvořen 5

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy