RECENZE: Gogolův Revizor je stále aktuální dílo, které stojí za to vidět

Revizor, satirická ruská komedie, která se poprvé objevila na scéně v roce 1836, znamenala obrovský úspěch pro jejího autora Nikolaje Vasilijeviče Gogola. Dodnes je Revizor řazen mezi nejúspěšnější dramatická literární díla a většina maturantů ho také najde v povinné četbě. Divadlo Antonína Dvořáka v Ostravě hru po několikátém odkladu z důvodu pandemie poprvé představilo 13. listopadu tohoto roku a nyní je součástí jeho dlouhodobého programu.

Pokud jste fanoušky klasiky a ještě jste Revizora nečetli, jeho divadelní zpracování je určené přímo pro vás. Nicméně vás zaujme, i pokud jste už dílo četli, jelikož humor a nadprůměrné výkony, které předvádějí herci v Divadle Antonína Dvořáka, jsou zážitkem pro každého.

Režisér Vojtěch Štěpánek nám představuje dvě a půl hodiny dlouhý příběh o tom, jak do malého ruského městečka přijde dopis s oznámením, že k nim zavítá kontrola, tolik obávaný revizor. Ten má přijet ještě ke všemu takzvaně inkognito. To vzbouří téměř všechny úředníky ve městě a za revizora začnou nesprávně považovat obyčejného úředníka z Petěrburgu – Chlestakova. Ten zůstává ve městě jen proto, že prohrál všechny peníze v kartách a nemá na zaplacení útraty v hostelu. Tuto roli ve hře ztvárnil herec Petr Panzenberger a podává opravdu pozoruhodný výkon. Během hry se omylem dostává na samotný vrchol místního politického života a přiživuje se na úplatcích vystrašených představitelů města, kteří před „revizorem“ nemají čisté svědomí. Chlestakov se zároveň nesnaží nikoho upozornit na vzniklý omyl a do role kontrolora se staví až s podivuhodnou lehkostí.

Úplatkářství je obrovské téma celé hry. Právě to nejvíce vyzdvihuje zkaženost tehdejší společnosti. S úplatky totiž za Chlestakovem postupně přichází všichni od hejtmana města, kterého si zahrál Vladimír Polák, až po správce chudinského ústavu v podání Jana Fišara. Herci volí velmi expresivní výkony – od gest, až po samotné dialogy –, čímž si získávají divákovu pozornost už od samého začátku hry. Využívají postupně dvě scény, které se v průběhu představení střídají a z relativně malého jeviště nám pomocí kulis vzniká relativně velký prostor. V některých scénách se totiž objevuje až dvanáct herců najednou. Bohaté obsazení završuje herečka Petra Kocmanová v roli hejtmanovy ženy, která v roce 2020 získala nominaci na divadelní cenu Thálie.

Příběh moc hezky zobrazuje chamtivost, vychytralost a lidskou hloupost úředníků a celkově střední třídy tehdejšího Ruska. Poselství příběhu je ale aktuální pro téměř každou etapu dějin. Spousta významných kritiků z tohoto důvodu dílo označuje za nadčasové a vyzdvihuje genialitu autora. Jak daleko člověk dokáže zajít, aby si udržel dobrou pověst, a jak korupce a podlézavost úředníků pokřivuje jejich charakter. Revizor je určitě dílo hodno pozornosti a zamyšlení.

Autor: Tereza Bartusková


Pokud prahnete po dalším kulturním zážitku v Ostravě, neměla by vám uniknout výstava v Domě umění. Ta mimo jiné představí i model nové koncertní síně Janáčkovy filharmonie.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Foto: ndm.cz

 

Příspěvek vytvořen 22

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy