Skoro čtvrt století uběhlo od té doby, co na stříbrném plátně zářil Russell Crowe v roli Maxima v prvním Gladiatorovi, který byl velmi dobře hodnocenou projekcí toho, jak se může uznávaný generál propadnout na úplné dno, aby se později dostal opět na vrchol a se vším respektem epicky zemřel. Narativ se tím jasně uzavřel, ale přesto se už od letošních letních prázdnin obecně ví, že nás pokračování nemine. Za vznikem stojí jak lidé z původního filmu, tak i nové tváře. Jak se jim práce povedla a jaký je názor publika? Na to se v této recenzi zaměříme.
Za to, že je momentálně Gladiátor II promítán v kinech, vděčíme především „nesmrtelnému“ britskému režisérovi Ridleymu Scottovi. Tento muž má na kontě úspěchy, pár jich uvedu: Vetřelec, Blade Runner, Černý jestřáb sestřelen nebo filmové zpracování Marťana. Kvalita jeho práce je vzhledem k jeho úspěchům nepopiratelně výjimečná. Poslední dobou se ale jeho dílo nesetkalo s tak pozitivními ohlasy jako dříve. Přestože jeho vyobrazení Napoleona z roku 2023 bylo vskutku megalomanské, setkal se tento snímek s krutou kritikou. S věděním, že podobně ambiciózní má být i Gladiátor II, vyvstávaly v nejedné hlavě obavy.
S klidným srdcem však můžu říct, že film rozhodně není špatný. Svoje chyby samozřejmě má (o těch až později), ale nad vodou ho drží kvalitní herecké výkony. Nejdůležitějšími na plátně jsou Pedro Pascal v roli římského generála Marca Acacia a Paul Mescal v roli bojovníka severoafrické země, která proti Římu udatně, byť neúspěšně bojuje. Nechává si říkat Hanno a je právě naším gladiátorem, a tedy i hybatelem celého komplikovaného příběhu. Oba dva jsou zde ve svých životních rolích a tak je také hrají. Postavy jsou díky jejich výkonům (i ostatním skvělým hercům) velice realisticky ztvárněné a zajímavé na sledování. S příběhem samotným už je to ale o něco horší.
„Pokračování, na které se nikdo neptal.“ To je věta, která zněla ohledně druhého Gladiatora již dlouho před jeho uvedením do kin. I tak se ale povedlo. Hlavním mínusem je bohužel trochu zbytečně odfláknutá práce scénáristů: je otevřeno hodně komplexních linek, žádná z nich ale není probrána důkladně. (Důkladné probrání každé linky by ale zabralo alespoň pět hodin.) Důsledkem této lenosti jsou trochu ploché charaktery a nezajímavé/repetitivní boje. Na řešení takových problémů už je samozřejmě pozdě, ale i tak si zde dovolím navrhnout dva možné scénáře, které by dojem z příběhu zlepšily. Buď bych vypustil nějakou z méně podstatných linek anebo vydal tento velice nosný příběh jako vícedílné pokračování (ať už filmové, nebo seriálové).
Jak už jsem ale zmínil, propadák to není, zejména díky dvěma faktorům: uvěřitelným speciálním efektům (až na malé výjimky, kdy uvěřitelné nejsou) a výborným soundtrackem. Speciální efekty se starají o to, že jinak vcelku nezajímavě napsané souboje ožívají ve velice pozorovatelný zážitek. S výjimkou prvního arénového souboje s poněkud zvláštními opicemi je CGI velice ambiciózní a povedené. To lze ocenit už z upoutávek na film. Dalším faktorem dokreslujícím celý snímek je hudební doprovod, který byl už v původním filmu z roku 2000 fenomenální. Tehdy za ním stál legendární Hans Zimmer, letos se o něj stará neméně zajímavý Harry Gregson-Williams, který jen navázal na Zimmerovu práci, kterou rozšiřuje, a celý film tak provází povědomé, byť nové tóny.
Závěrem bych dodal, že už jen kvůli dvěma zmíněným kladům se do kina vyplatí zajít. Pro náročné diváky to bude asi náročné sousto, ale pro obyčejného smrtelníka, který se chce na jeden večer zabavit pořádnou krvavou akcí, to samozřejmě bohatě postačí. Na kvality jedničky film samozřejmě nedosáhne, ale rozhodně ho to nezesměšní a je nakonec úctyhodným pokračováním velkolepého příběhu o svobodě.
Autor: Lukáš Jakubíček
Zajímá vás římská tématika? Trochu z jiného soudku Řím předkládá naše redaktorka Viktoria, která se právě tam vydala cestovat.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.
Zdroj: gladiator.fandom.com
Foto: instagram.com/pascalispunk, gladiator.fandom.com