Grammy 2019: Udílení cen ovládli nejen její vítězové

Nejnovější držitelé cen Grammy jsou na světě. Jednašedesáté udílení cen akademie letos proběhlo 11. února v losangeleském Staples Centre v brzkých ranních hodinách středoevropského času. Největšími jmény večera se nakonec stala například country zpěvačka Kacey Musgraves či raper Childish Gambino – každý z nich totiž odcházel domů hned se čtyřmi soškami. Večer ale nakonec tak trochu patřil kromě vítězů všem přítomným. A to především ženám.

Texaská rodačka Kacey absolvovala tento rok úspěšné turné s Harrym Stylesem a její třetí studiové album Golden hour získalo své zasloužené uznání v kategoriích Album roku i Nejlepší country album. Písně Butterflies a Space cowboy z tohoto alba navíc korunovaly úspěch ještě cenami za Nejlepší country sólové vystoupení a Nejlepší country píseň.

Druhým nejúspěšnějším umělcem byl Childish Gambino, vlastním jménem Donald Glover, který s jedinou písní zabodoval hned třikrát. Píseň This is America se silným politickým podtextem se stala Nahrávkou roku, Písní roku a získala Grammy také za hudební videoklip. Počin režiséra Hiro Murai, v němž jsou zobrazeny i hrůzy, které se v Americe v minulých letech staly, byl rozhodně nejkomentovanějším hudebním videoklipem minulého roku. Childish Gambino s ní také vyhrál Rapové vystoupení roku. Kendrick Lamar nakonec oproti původnímu očekávání proměnil pouze jednu ze svých osmi nominací na sošku. Spekulovalo se, že získá alespoň jednu i za píseň All stars, kterou společně se zpěvačkou SZA složili pro film Black panther. Film ale i tak vyhrál alespoň v kategorii za Nejlépe hodnocený soundtrack a vizuální média.

Největšími hvězdami večera ale byly jednoznačně ženy. Kromě toho, že celým večerem provázela úžasná Alicia Keys, celé udílení bylo věnováno legendární country zpěvačce Dolly Parton za své celoživotní hudební přínos. Poctu jí složila nejen vítězka večera Kacey, ale také Katty Perry, Maren Morris, Little big town nebo její kmotřenkyně Miley Cyrus. Ta pak také pomohla na jevišti Shawnu Mendesovi s jeho písní In my blood, která byla nominovaná na Píseň roku.

Energií nabité představení předvedla také Camilla Cabello společně s J Balsvinem a Rickym Martinem při medley latinských populárních songů. Kromě již zmíněné Kacey Musgrave zazpívaly i vítězky H.E.R., Cardi B či Dua Lipa, která zvítězila v kategorii Objev roku. Svůj vítězný duet Shallow předvedla také Lady Gaga, herce Bradleyho Coopera však oproti snímku Zrodila se hvězda tentokrát nahradil zpěvák Andrew Wyatt.

Autor: Hana Řeháková

Nabitý program večera uchopila na chvíli i hostující Alicia Keys a na dvou klavírních křídlech předvedla dech beroucí směs nejen nominovaných písní. Možná neúmyslně, ale přesto se nakonec večer odehrával v duchu ženského empowermentu. Tento pocit byl ještě umocněn, když Album roku vyhrála momentálně nejúspěšnější popová zpěvačka s úžasným hlasem Ariana Grande za své album Sweetener z loňského léta. Od té doby stihla vydat i další album Thank you, next, které je přímo nasycené silou ženskosti.

Letošní ceny Grammy oslavovaly kromě Dolly Parton také šedesáté výročí studia Motown, pro něž zazpívali Alicia Keys, Jennifer Lopez, Ne-Yo a bývalý výkonný rekordér studia Smokey Robinson směs nejznámějších písní, které ve studiu vznikly. Na závěr večera uctily tři americké zpěvačky Fantasia, Andra Day a Yolanda Adams památku Arethy Franklin, známé jako královny soulu, která loni v srpnu zemřela. Aretha však nebyla inspirací jen pro hudební svět – svůj život totiž kromě zpěvu zasvětila také boji za lidská práva, a stala se proto důstojnou pomyslnou tečkou za nezapomenutelným večerem.

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy