První dítě v České republice má v rodném listě dva otce

Na začátku května vyhověl Nejvyšší soud žádosti prvního českého stejnopohlavního páru. Povedlo se jim prosadit, aby byli jako rodiče oba zapsáni v rodném listě svého dítěte. Soud tak uznal rozhodnutí kalifornské justice.

Sen o dítěti si jeli oba partneři splnit do Spojených států, v Americe je totiž na rozdíl od nás možné odnosit dítě náhradní matkou, a to i pro homosexuální pár. „Vždy jsou to ženy, které mají vlastní rodinu a děti a chtějí pomoci párům, jako jsme my, které nemohou mít děti. A je jedno, jestli jsou homosexuální, nebo heterosexuální,“ řekl serveru idnes.cz jeden z novopečených otců.

Zdroj: PROUD

Po uzavření smlouvy s kalifornskou agenturou mohli na vhodnou ženu, která by odnosila jejich dítě, čekat i rok a půl. Náhradní matku ale našli už po dvou týdnech. „Po výměně portfolií plných fotografií a všemožných informací jsme si podle instrukcí agentury měli zatelefonovat. Když se před námi poprvé objevila na obrazovce, začali jsme se strašně smát. Připomínala nám totiž jednu kamarádku,“ vzpomínají.

Vyhráno ale zdaleka neměli. Po různých psychologických a lékařských vyšetřeních bylo nutné najít i dárkyni vajíček. Ze zákona to totiž nemůže být stejná žena, která dítě odnosí. Oba poté letěli darovat sperma do Kalifornie, kde bylo embryo následně oplodněno. „Mohl to udělat jenom jeden z nás, ale nechtěli jsme vědět, kdo je biologický otec, není to pro nás důležité. V Kalifornii stačilo, aby lékař potvrdil, že embryo vzniklo z biologického materiálu jednoho z nás, abychom do dceřina rodného listu mohli být zapsáni jako rodiče oba,“ vysvětlil jeden z partnerů.

V prosinci 2016 se jim narodila dcera Karolína. S návratem do Čech ale přišly problémy. Jelikož jejich dcera měla americký rodný list i cestovní pas, obrátili se oba partneři na advokátku Kateřinu Menclovou. „Bylo mi řečeno, že pokud chceme Karolíně zařídit české doklady, musíme se obrátit na Nejvyšší soud, který svým rozhodnutím uzná rozsudek státu Kalifornie, jenž prohlašuje oba partnery rodiči,“ řekla Menclová Mladé frontě DNES.

K vyřešení případu nakonec přispěl i loňský nález Ústavního soudu, který zrušil rozsudek Nejvyššího soudu, jenž neumožňoval homosexuálnímu páru žijícímu v USA stát se právními rodiči i na území České republiky.

Tzv. proces surogace (= náhradní mateřství) se stává mezi stejnopohlavními páry stále více vyhledávaným. Je však velmi nákladný, a to nejen časově, ale především finančně – vyjít může i na několik milionů korun. Stejným procesem prošel například i moderátor David Vaníček se svým partnerem, o svých zkušenostech mluví ve videích na svém YouTube kanále Dva tátové.

Autor: Barbora Štěpánová

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy