Jak čas běží, ukazuje se stále více, že v oblasti silniční dopravy bude celosvětově vzrůstat podíl elektromobility. A i když Česká republika v tomto odvětví za mnohými evropskými státy ještě poměrně zaostává, neznamená to, že by zde toto téma zůstalo viset na mrtvém bodě. Dobrým příkladem tohoto tvrzení je například informace z pražského magistrátu. Podle ní by české hlavní město mělo do roku 2025 postavit hned 750 nových dobíjecích stanic.
Praha se již v roce 2018 zavázala k tomu, že do roku 2030 sníží všechny své emise o 45 %, v roce 2050 už Česká metropole hodlá fungovat bezemisně. Podle dokumentu, který již v únoru schválili pražští radní, by kromě oněch 750 stanic vystavěných v příštích čtyřech letech měla výstavba ještě v rychlejším tempu pokračovat i nadále. V roce 2030 by jich na území hlavního města mělo stát již 4 500.
A jak by měl tento vskutku ambiciózní projekt probíhat? Nové dobíjecí stanice budou vznikat hlavně v lampách veřejného osvětlení. Rozložení nových stanic na území Prahy by mělo být naprosto rovnoměrné a lidé za elektřinu zaplatí nejnižší možnou tržní cenu. Ta také bude v co nejvyšší míře vyráběna z obnovitelných zdrojů.
Podle predikcí by mělo v roce 2030 jezdit po území hlavního města okolo 200 000 elektromobilů, a proto je potřeba začít se připravovat už nyní. „Proto jsme už v minulém roce spustili obnovu sítě veřejného osvětlení, kdy posilujeme přenosovou soustavu. Počítáme s tím, že právě lampy by se měly v budoucnu stát pilířem soustavy tzv. pomalého dobíjení elektromobilů,“ řekl radní pro správu majetku Jan Chabr.
„Nyní byla pověřena městská společnost Operátor ICT, aby rozpracovala dvě varianty možné podpory elektromobility, respektive rozvoje dobíjecí infrastruktury. Buď ve formě koncese se soukromým subjektem, nebo založení společného podniku za podmínky, že by do něj město nevkládalo žádné čistě finanční prostředky,“ doplnil pražský primátor Zdeněk Hřib.
Budování dobíjecích stanic ale není jediná plánovaná pražská aktivita, která má posloužit ke zlepšení životního prostředí. Město také do budoucna počítá s prohlubováním tzv. carsharingu nebo se zavedením mýtného.
Autor: David Kubatík
Česká republika se v posledním žebříčku nejšťastnějších zemí světa opět umístila v první dvacítce. Jak si polepšila a jaké další země se zde umístily? Čtěte v našem článku.
Foto: elektrina.cz, zpravy.aktualne.cz