Posun k čistšímu klimatu. Na Islandu mění oxid uhličitý ve skálu

Boj s klimatickou krizí je v současné době stále během na dlouhou trať. Vymýšlí se neustále nové technologie, které by tuto situaci mohly zlepšit a zmírnit. Právě s jednou takovou technologií přišla i firma Orka náttúrunnar sídlící na Islandu, která pumpuje oxid uhličitý (CO2) do čedičové skály. Látka se v ní mění v kámen. Ročně se tak tímto způsobem pohltí až 4 tisíce tun CO2.

Oxid uhličitý v čediči proměněný v kalcit

Hlavní součástí této technologie je „pumpa“, která získává elektrickou energii pro svůj chod od geotermální elektrárny, jejíž odpadní CO2 zařízení zpracovává. Proces funguje tak, že se oxid uhličitý dopravený z elektrárny rozpouští ve vodě a následovně je pod silným tlakem díky této „pumpě“ vstřikován do čedičové skály, do hloubky jednoho kilometru. „V podstatě neděláme nic jiného, než že vyrábíme vodu sycenou oxidem uhličitým,“ shrnuje postup vedoucí projektu Edda Sif Aradóttirová. Celý proces končí tuhnutím oxidu uhličitého ve skále díky jeho reakci s vápníkem, hořčíkem a železem obsaženými v čediči.

Na projektu již přes tři roky pracují inženýři jak ze společnosti Orka náttúrunnar, tak z firem Carbfix a Climeworks. Technologie jde navíc použít kdekoliv na světě, což může výrazně přispět ke zlepšení situace ohledně klimatické krize. Jedinou nevýhodou metody je velké množství použité sladké vody při procesu vstřikování plynu do skály. Již se však zkouší, zda není možnost využívat také mořskou vodu.

Na Islandu oxid uhličitý masově produkuje hlavně doprava, průmysl a sopky. Technici rovněž nezapomínají ani na rizikové množství oxidu uhličitého v atmosféře. „Je rovněž důležité snížit množství CO2, které je už v atmosféře, a to zvláště ve chvíli, kdy se budeme blížit k roku 2050…,“ vysvětluje ředitelka firmy Carbfix Edda Sif Pind Aradóttir. Naráží tím na Pařížskou dohodu, díky které mají členské státy EU a další za úkol chránit klima a snižovat emise právě skleníkových plynů.

Autor: Aneta Luksová


Klimatické změny jsou již celosvětovým  a celospolečenským problémem. A aby se nějaké téma stalo celospolečenským, musí se dostat do masmédií. Co a jak nás tedy popkultura učí o klimatických změnách se dozvíte v jednom z našich starších článků.


Zdroj: wave.rozhlas.cz, lidovky.cz

Foto: carbfix.com, wikipedia.org

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy