Pokrok v recyklaci plastů – česká firma z nich dokáže získat užitečný olej

Společnost Plastoil Europe vyvinula přístroj, který z dosud obtížně recyklovatelných plastů dokáže získat speciální olej. Ten lze posléze využít k výrobě pohonných hmot nebo nových plastů. Výjimečný vynález chce česká firma uvést na trh ještě letos.

Plasty jsou velkým ekologickým problémem lidstva

Díky chytrému nápadu a devět let trvajícímu vývoji letos vznikl prototyp stroje, který významně pomůže lidem při recyklaci plastů. Jednotka Optimus dokáže zpracovat například použité kelímky od jogurtů, polystyrenové obaly na jídlo nebo igelitové sáčky. Právě tyto běžné plasty při recyklaci představovaly problém. Nový vynález může každý den zpracovat až tunu takového plastového odpadu, ze kterého vznikne až tisíc litrů oleje. Jde o stejný produkt, jaký vzniká z ropy. „To znamená, že olej lze využít jak v benzinu, tak v naftě, ale i v polyethylenu, polypropylenu a v polystyrenu,“ uvedl chemický inženýr a externí poradce firmy Lubomír Lukač. Výsledný olej tak pomůže šetřit ropu, ze které se jinak plasty vyrábějí.

První plně funkční jednotku na přeměnu plastů představil Plastoil v Chomutově. Myšlenka efektivní recyklace je ale starší, již v loňském roce se tato startupová společnost zúčastnila soutěže Nápad roku a získala čtvrté místo. „Prvotním impulsem pro nás byl problém s plasty. Takže jsme se začali věnovat vývoji a teď máme funkční prototypy a certifikovanou technologii,“ popisuje dosavadní postup člen představenstva Martin Hodan.

Jednotka Optimus má rozměry standardního kontejneru

Proces likvidace je podle něj v podstatě obrácený postup proti tomu, jak se plasty vyrábějí. Nazývá se termální depolymerizace a spočívá v tom, že surovina díky přesně daným vysokým teplotám a dalším podmínkám několikrát změní svoje skupenství, z pevného na kapalné, poté na plyn, a nakonec opět na kapalinu. Velkou výhodou technologie je, že při jejím fungování nevzniká prakticky žádný odpad. Téměř nulové jsou i emise – zahřívání probíhá pomocí elektrické energie. „Je to čisté a ekologické řešení,“ tvrdí Hodan. Likvidací plastů se sice zabývá více firem, většinou ale neumějí vyrobit tak kvalitní olej jako česká firma.

Olej se získává během složitého procesu depolymerizace

Výhodou je také mobilita zařízení Optimus. Vejde se totiž do běžného lodního kontejneru nebo na jeden kamion, na rozdíl od pevných linek se tak může stěhovat za odpadem a ten není nutné převážet do spaloven nebo na skládky. Hlavními potenciálními klienty jsou tudíž podle Hodana firmy, jež svážejí a třídí odpad. „Vedle toho mají zájem také výrobci plastů, kteří při samotné výrobě produkují ohromné množství odpadu. Další cílovou skupinou jsou obce a města, které mají vlastní skládku. S naším strojem mohou podstatnou část zlikvidovat přímo na místě,“ připomíná Hodan. Stroj, ale bohužel nezvládne recyklovat PET lahve nebo PVC.

O technologii už je zájem ve světě, nabídky do Česka se hrnou z celého světa, například z Velké Británie, ze Skandinávie, Německa, Austrálie, ale i Japonska nebo Mongolska. Zájem podporuje i to, že si na sebe Optimus umí vy­dělat. Odhad zní, že při použití jediné linky se pořizovací náklady díky prodeji oleje vrátí zhruba do sedmi let. Pokud se ale linek zapojí více, jedná se jen o čtyři až pět let. „Cíl naší společnosti je stát se globálním hráčem. My necílíme na to zůstat na českém trhu, protože plasty jsou globální problém. To si uvědomujeme a chceme to pomáhat řešit,“ uzavírá člen představenstva firmy Plastoil.

Autor: Dominik Dubovči


O recyklaci odpadů se podle vědců zajímali už obyvatelé Pompejí, jak a proč hromadili odpad před svými hradbami se dozvíte na našem webu.


Zdroje: ct24.ceskatelevize.cz, ekonom.ihned.cz, optimus-recycling.cz

Foto: ekonom.ihned.cz, optimus-recycling.cz

Příspěvek vytvořen 860

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy