Plasty omezuje i jejich největší uživatel Čína

Čína zaujímá první místo v produkci a spotřebě plastů. Plastovou problematiku se však rozhodla řešit a chce zabránit velkému znečišťování, které souvisí s nadměrným používáním výrobků z tohoto materiálu. Čínské úřady představily plán pro snížení používání plastů na jedno použití. Omezení postihne velká města už tento rok, menší města se k plánu přidají později. Cílem je do roku 2025 osvobodit Čínu od jednorázových plastů.

Čína představila plán pro snížení používaní plastů v celé zemi

Nejlidnatější stát světa, který má 1,4 miliardy obyvatel, se dlouhou dobu potýká s problémem odpadu. Největší skládka v zemi o rozloze stovky fotbalových hřišť byla naplněna o 25 let dříve, než se předpokládalo. Sdělení této zprávy je jasné, je třeba začít měnit zavedené způsoby v oblasti používaní plastů a jeho odpadu. Toto však neplatí pouze pro Čínu, ale pro celý svět. Lidstvo vyprodukuje ročně na 300 milionů tun plastového odpadu, ten se navíc rozkládá více než 400 let. Plasty mají na životní prostředí devastující dopad. Až 60 % z roční produkce končí na skládkách nebo v přírodě, sděluje zpráva OSN. „Do vodních toků se dostane až 8 milionů tun plastového odpadu, který poté končí v oceánech,“ uvádí agentura Bloomberg. Omezení plastů je podle OSN jednou z největších ekologických výzev současnosti.

Redukce plastů v Číně nastala už v roce 2008, kdy čínské úřady zakázaly prodejcům rozdávat zdarma plastové tašky a zároveň začal platit zákaz i na výrobu ultratenkých igelitových sáčků. Čína poté v roce 2018 přestala přijímat plastový odpad ze zahraničních zemí ke zpracování. Nyní tato země představila pětiletý plán, který zahrnuje další omezení prodeje a používaní jednorázových plastových výrobků. Právě plastové výrobky na jedno použití tvoří zhruba polovinu ze všech vyrobených plastů. Do konce letošního roku budou ve velkých čínských městech zakázány igelitové tašky a plastová brčka, celoplošný zákaz začne platit od roku 2022. Používání jednorázových plastových výrobků musí omezit i restaurace a to o 30 %. Zákaz platí i pro hotely, které už nesmí nabízet jednorázové plasty zdarma. Výjimka platí pro obchody a tržnice prodávající čerstvé potraviny. Ty budou od zákazu osvobozeny do roku 2025.

Omezování jednorázových výrobků je podle agentury Bloomberg celosvětově na vzestupu. Kromě Číny se v Asii přidá tento rok k redukci používání plastů i Thajsko nebo hlavní město Indonésie, Jakarta. „Evropská unie je v řešení plastové krize světovým lídrem a plošný zákon používání jednorázových plastových produktů zavedla už v roce 2019,“ uvedl analytik Bloombergu Leiliang Zheng. Například Francie zakázala od 1. ledna letošního roku plastové talíře, kelímky a vatové tyčinky do uší. Podle jejího plánu by měla veškeré jednorázové plasty vyřadit v roce 2040.

Plasty by měla omezit také Česká republika. Česká vláda chce přestat používat plastové příbory a brčka od května 2021. Od července téhož roku by měl následovat zákaz plastových talířů, kelímků nebo polystyrenových obalů na potraviny.

Autor: Šárka Mazurková

Zdroj: wave.rozhlas.cz, seznamzpravy.cz

Foto: wave.rozhlas.cz, meneodpadu.cz

Příspěvek vytvořen 46

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy