V budoucnu by se mohl objevit ekologicky užitečný osmý kontinent

Osmý kontinent zní jako název futuristického filmu, jedná se ale o vizionářský projekt slovenské designérky Lenky Petrákové. Za návrh plovoucí čistící stanice získala Petráková ocenění 2020 Grand Prix Award for Innovation of the Sea. Jejím úkolem by bylo v budoucnu značně zmírnit znečištění moří a oceánů od plastového a chemického odpadu. Futuristická budova by měla být i místem, kde se bude moci veřejnost dozvědět více o této problematice.

Cenu 2020 Grand Prix Award for Innovation of the Sea realizovala Nadace Jacuese Rougerieho, jež oceňuje návrhy projektů, které se zaměřují na řešení environmentálních problémů. Jak už název samotné ceny napovídá, přihlašují architekti do výběru především projekty specializující se na oceán a moře. Dlouhodobý problém s jejich znečišťováním je čím dál aktuálnější a hledání kreativních a zároveň účinných řešení neustává.

Osmý kontinent je projekt a vize slovenské designérky Lenky Petrákové. Během svého studia ve Vídni na University of Applied Arts poprvé vznikla myšlenka prototypu plovoucí stanice, která by měla za úkol čistit oceán od plastového odpadu. Návrh Petrákové se sestává z pěti částí. Hlavní část celé budovy je navržená ve tvaru okvětních lístků a je postavená na plošinách, které mají tvar chapadel. Tato část by plnila primární úkol celé stanice, tedy sbírat plast z vody, filtrovat ho a přetvářet na recyklovaný materiál.

„Je mi ctí, že jsem považována za součást generace toužící po zvládnutí této environmentální výzvy. Nikdy nepřestanu snít o lepším světě, který my jako lidé můžeme vytvořit,“ uvedla pro český web CzechCrunch.

Kromě hlavních funkcí je v návrhu zahrnuto i výzkumné středisko, ve kterém by bylo ve sklenících možné pěstovat tzv. halofilní rostliny, což jsou rostliny, jež dokáží odolat vyšší koncentraci soli. Celá stanice by fungovala za využití přírodních zdrojů, jako přílivu, odlivu, mořských proudů nebo solární energie. Zároveň by mohla být i pojítkem mezi vědci a veřejností, která by se mohla dozvědět více o samotném prostředí oceánů a moří a také o dopadu lidské činnosti na jejich čistotu.

Na svých stránkách Petráková cituje úryvek z knihy 20 000 mil pod mořem od spisovatele a velkého vizionáře Julese Verna: „The sea is everything. (Moře je všechno.)“ Tato věta vystihuje celý projekt naprosto přesně. Tajemný název Osmý kontinent pak působí jako něco z budoucnosti, podobně jako futuristický vzhled plovoucí stanice. Svým názvem ale odkazuje na Velkou tichomořskou odpadkovou skvrnu, která se nachází v Tichém oceánu mezi Kalifornií a Havají a téměř takový „kontinent“ vytváří. Je považována za jeden z největších problémů životního prostředí. Tvoří ji tuny odpadků, úlomků plastů i chemických kalů a její hmotnost se v roce 2015 odhadovala na 79 000 tun.

Osmý kontinent není zatím realizovaný, ale projektů na čištění oceánu už existuje po světě několik a další přibývají. Známý je třeba The Ocean Cleanup, který založil Boyan Slat z Nizozemska. Čistí odpad pomocí systému bariér s využitím mořských proudů, a cílem iniciativy je uklidit z oceánů až polovinu plastového odpadu do čtyř let.

Autor: Ema Švingerová


Kdo řekl, že nejlepší nápady nemohou vzejít z mladých mozků, nezná Fionna Ferreiru. Získal již několik ocenění a téměř se mu podařilo vyčistit vodu od mikroplastů.


Zdroj: magazin.aktualne.cz, wave.rozhlas.cz, petrakovalenka.myportfolio.com

Foto: petrakovalenka.myportfolio.com

Příspěvek vytvořen 860

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy