Nosorožci bílí severní, také zvaní tuponosí, dříve obývali značné množství střední Afriky. Spolu se svými příbuznými nosorožci bílými jižními patří mezi přirozenou faunu savan. Se svojí majestátností však přichází i nebezpečí v podobě člověka, který si na nich přivydělával. Prodejem rohů získaných z usmrcených nosorožců si pytláci vydělali nemalé mění. Severní nosorožci bílí po dekádách pytláctví a přirozené smrti skončili pouze na dvou posledních samicích. Ty jsou ale díky vědcům klíčem k záchraně tohoto kriticky ohroženého druhu.
Dvě samice Nájin a její dcera Fatu byli z jejich domova v Zoo Dvůr Králové roku 2009 převezeny do chráněné oblasti v Keni. Samice jsou stále pod záštitou zoologické zahrady, která se velice angažuje v zachování druhu. Zde jsou v národním parku Ol Pejeta pod neustálou ochranou stráží a ochránců přírody. Spolu s nimi byli převezeni i dva samci Suni a Sudan. Ti však již nežijí, a s nimi tak zemřela i poslední šance na přirozené rozmnožení. Vědci proto již od roku 2019 provádějí náročnou rutinu, která se však vyplácí.
Ze samic tým odebere vajíčka, která jsou následně uměle oplodněna. Odběry se nyní provádějí pouze u mladší Fatu. K oplodnění vajíček se používá zmražených spermat samce Angalifu, který zemřel v zoologické zahradě v San Diegu roku 2014. Odběr, který provedli 28. července je zatím ten nejvíce úspěšný. Vědci extrahovali 23 oocytů (nezralá vajíčka) a po zmražení je dopravili do italské Cremony. Zde v laboratořích organizace Avantea získali dalších pět embryí. Za tři roky se s tímhle úspěchem podařilo získat již 22 embryí. „V produkci embryí však musíme pokračovat, protože čím víc budeme mít embryí, tím bude vyšší šance na mládě,“ uvedl ředitel Zoo Dvůr Králové Přemysl Rabas pro Ekolist.
Otázka však nastává, co s embryi. Žádná ze dvou samic nemůže mládě odnosit. Plány se zaměřují tedy na jejich příbuzné nosorožce bílé jižní. Díky spojeným silám Evropské asociace zoologických zvířat a akvárií má ZOO Dvůr Králové k těmto samicím přístup. Umělé oplodnění je nyní testováno však pouze s embryi jejich druhu. Vědci si chtějí být naprosto jistí, že se nic špatného nestane. Nejnovější narozené mládě nosorožce bílého jižního, které v Zoo San Diego vykročilo na svět tento srpen, je dobrým znamením. Samice, která potomka přivedla na svět je velice slibnou potenciální matkou i pro mládě nosorožce bílého severního. Sebevědomí tedy narůstá.
Celý proces je ukázkou pokroku v tomto odvětví. Úspěchy, které vědci mají a fakt, že zdravotní stav Fatu není nijak ohrožen, je do budoucna motivující. Následné uchování a oplodnění zaznamenávají také zlepšení. „S touto rutinou můžeme očekávat podobný počet oocytů a embryí v následujících třech letech,“ sdělil ředitel organizace Avantea Cesare Galli pro The Star.
Autor: Jonáš Maixner
Daří se také nosorožcům indickým. O tom, jak jejich počty dále rostou, se dočtete v našem dalším článku.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.
Zdroje: ekolist.cz, the-star.co.ke, expats.cz
Foto: bbc.com, cnn.com, justinmott.com