Prázdniny se kvapem blíží a řada z vás jistě vymýšlí, kam vyrazit na dovolenou. Proto se pohodlně usaďte a nechte se inspirovat naším dnešním tipem: sluncem a sangrií zalitou Valencií. Valencie je výbornou volbou pro dobrodruhy i ty, kteří si potřebují odpočinout.
Ačkoliv je v počtu obyvatel třetím největším městem Španělska, nezdá se vůbec přeplněná ani chaotická, jak byste možná čekali. Nabízí různorodé aktivity, kterými si získá srdce každého návštěvníka. Pokud se nechcete prodírat davy turistů, je Valencie vaší vysněnou destinací.
I svou rozlohou je Valencie poměrně malé město, na jehož prozkoumání vám postačí tři až čtyři dny. Je tedy skvělou volbou, pokud chcete na chvíli vyrazit za teplem třeba jen s batohem na zádech. Nezapomeňte ale na opalovací krém, protože šipky na valencijských teploměrech tancují v létě u čtyřiceti stupních.
I kvůli vysokým teplotám a parnému slunci doporučuji využívat hromadnou dopravu. Valencie nabízí autobusy, tramvaje i metro – vše přehledné a příjemně klimatizované. Třídenní lístek vás vyjde na třináct euro a platí na vše kromě autobusů. Ty spadají pod jinou společnost, ale pokud nechcete za autobusovou jízdenku platit, dá se jim snadno vyhnout a využít zbylých možností. V metru najdete tři linky, které jezdí prakticky stejným směrem, takže vám žádné zatoulání nehrozí. Před každým nástupem i výstupem (z metra i tramvaje) přiložíte jízdenku k automatu a je hotovo. Jízdu na černo bych raději nezkoušela, valencijští revizoři se práce nebojí a na minimálně jednoho narazíte téměř při každé cestě.
Pláž jako z reklamy
Jedním z důvodů, proč je Valencie skvělou volbou pro vaši dovolenou, je i to, že nabízí ruch a turistiku města a zároveň můžete chytat bronz na pláži. Horký písek, šumění vln a opravdu teplé moře vás zavede do ráje. Na plážích najdete volejbal, fotbal či restaurace nabízející mořské dary všeho druhu. Vyplatí se vyhradit si alespoň půl dne na plážovou siestu, protože teplé moře s jemnou písečnou pláží ve svém životě potřebujete. Pokud vám přeci jen nezbyde čas, doporučuji jednu z pláží navštívit alespoň večer. Západem slunce, příjemným vánkem sloužícím jako úleva od všudypřítomného horka a večeří jistě nepohrdnete. Španělské pivo možná českému jazýčku zachutná jako limonáda, ale rozhodně vás nabudí.
Obyčejný park ve Valencii nehledejte
Valencie nabízí spoustu kuriozit, které stojí za vidění. Jednou z nich je městský park Jardí del Turia, který se nachází v bývalém korytu řeky Turia. Její koryto bylo ve druhé polovině dvacátého století kvůli rozsáhlým a tragickým povodním přeloženo na jih od města. Dnes je v místech, kde řeka protékala, vybudován krásný a rozsáhlý park táhnoucí se středem města. Stává se cílem sportovců i turistů hledajících odpočinek ve stínu před vysokými teplotami. Rozloha parku činí devět kilometrů, proto se doporučuje prozkoumávat jeho krásy na kole, nicméně se dá alespoň část projít příjemnou procházkou. Oba konce parku obklopují zvířata – z jedné strany můžete navštívit zoologickou zahradu a z té druhé naši další zastávku Oceanográfico.
Všechny ryby z Hledá se Nemo na jednom místě
Oceanográfico je největším veřejným akváriem v Evropě. Právě tohle místo láká největší množství turistů a i pro naši výpravu se stalo nejoblíbenější položkou z celého výletu. Akvárium nabízí k prozkoumání několik pavilonů s nejrůznějšími mořskými živočichy a zabaví vás klidně na celý den. Kromě jednotlivých akvárií návštěvníci procházejí i podvodní tunely, mohou se zastavit u venkovních výběhů želv, krokodýlů nebo různých druhů ptactva anebo si v kině odpočinout u nějakého dokumentu. V areálu se nachází i několik stánků s občerstvením či restaurace, takže o spokojenost návštěvníků je dobře postaráno. Vstupenka do akvária se rezervuje na konkrétní datum a platí po celý den. Vyjde v přepočtu na necelých devět set korun a v ceně je zahrnuta i delfíní show.
Akvárium se nachází v Městě umění a věd, což je rozlehlý areál s architektonickými skvosty a dalšími možnostmi k vyžití. Kromě akvária můžete navštívit L’Hemisféric, prostorové kino připomínající lasturu, Vědecké muzeum, Umbraculo či Palác umění. Většina lidí míří do akvária, ale na oficiálních stránkách si můžete svou vstupenku nakombinovat s dalšími z vyjmenovaných atrakcí. Přímo naproti areálu se nachází obchodní centrum, ve kterém se před či po návštěvě můžete posilnit. Město umění a věd v čele s akváriem by na vašem valencijském seznamu rozhodně nemělo chybět. S přehledem zabavíte děti i sebe, takže se bez studu vydejte hledat Nema, Dory i jejich kamarády.
Prosluněná Valencie a její památky
Samotnému centru Valencie dominují hlavně náměstí s kostely, věžemi, sochami či fontánami. Vynechat byste neměli hlavní náměstí Plaza del Ayuntamiento, Plaza de la Virgen, katedrálu Seu a věž Miguelete či Torres de Serranos, vstupní bránu, která původně sloužila k obraně města. Turisty také láká Mercado Central, hlavní trh nacházející se v architektonickém skvostu rozkvetlém barvami a vůní čerstvého ovoce, koření a mořských delikates. Davům se v něm asi nevyhnete, ale za tu pastvu pro všechny smysly to rozhodně stojí.
Při návštěvě centra vás možná překvapí, že není tak chaotické a hlučné, jak byste od Španělů čekali. Většina náměstíček je lemována palmami, restauracemi a obchody, ve kterých se můžete schovat před paprsky slunce. Restaurace přímo na náměstích mívají vyšší ceny, proto se neváhejte ztratit v postranních uličkách, kde se skrývá řada úžasných restaurací. Dejte si jen pozor na otevírací dobu, protože Španělé obědvají až v odpoledních hodinách a podniky svým zvyklostem podřizují. Proto si na procházku centrem přibalte velkou svačinu a dostatek vody, nebo si přispěte a vyrazte do víru města později.
Paella – kulturní nutnost
Právě ve Valencii vznikla slavná paella – pokrm, který je pro Španělsko typický stejně jako pro Česko knedlo, vepřo, zelo. Připomíná rizoto a existuje samozřejmě celá řada druhů. Nejčastěji se podává v kombinaci se zeleninou, masem a mořskými plody. Konkrétně valencijská paella obsahuje vedle masa a zeleniny také hlemýždě a fazole. Servíruje se v obrovských pánvích nejméně pro dva strávníky, takže doporučuji objednávat pro větší skupinu nebo držet minimálně celý den hladovku.
Kdo přežije: Valencie
Na závěr si dovolím přidat pár rad a tipů. Španělé jsou velmi srdeční, kontaktní a hluční lidé. Nedělá jim problém zavést osobní hovor s někým, koho vůbec neznají. Pokud se vám (stejně jako nám) poštěstí přijet v době i sebemenšího svátku, počítejte s tím, že vás už několik dnů před oslavami budou po nocích provázet ohňostroje a v den D se Španělé nebudou zdráhat oslavovat nahlas až do ranních hodin. Jejich dny jsou celkově posunuté, obědvají odpoledne a večeří až za tmy, s čímž byste při své návštěvě měli raději počítat. Raději také kontrolujte otevírací doby, protože například v neděli má spousta obchodů zavřeno.
Ačkoliv je Valencie oblíbeným cílem turistů, setkali jsme se pouze se základní nebo nulovou znalostí angličtiny. Nápisy v ulicích bývají také převážně španělské, proto radím nevypínat překladač nebo přijet alespoň s pár naučenými slovíčky a frázemi.
Španělé jsou zkrátka povahově a kulturně odlišní, ale návštěva jejich země rozhodně stojí za to. Konkrétně Valencie oplývá tolika krásnými památkami a nabízí velké množství aktivit, že si ji zamilujete. Celková cena výletu není ani vysoká, takže pokud nad Valencií přemýšlíte, neváhejte a vydejte se do přímořského ráje provoněného rybami, rýží a láskou.
Autor: Andrea Mašíčková
Před dovolenou v zahraničí nezapomeňte přesměrovat všechny pracovní telefonáty a nastavit automatickou odpověď pro pracovní maily. Že nevíte, co do takové odpovědi napsat? Inspirovat se můžete například z projektu Automatická odpověď, o kterém se můžete dočíst v našem článku.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.
Foto: Andrea Mašíčková