Ochránci přírody opět plánují zalesnění krajiny. Tentokrát je jejich cílem výsadba téměř 400 stromů v regionu Poodří. To chtějí stihnout do konce listopadu. Nová stromořadí budou přispívat k udržení pestřejší krajiny a jejich přítomnost taktéž pomůže k vytváření nových biotopů pro chráněné druhy živočichů, zejména brouka páchníka hnědého, který žije v dutinách stromů. Na projektu spolupracuje spolek Arnika s Českým svazem ochránců přírody Studénka.
„První roky po výsadbě rozhodují o přežití, a proto poskytneme sazenicím maximální péči. S místními budeme mladé stromky zalévat, ochráníme je proti okusu a před vyvrácením nebo vyměníme sazenice, které se neujaly,” vysvětluje Marcela Klemensová z Arniky.
Prvních 200 sazenic dubů, vrb a topolů spolek vysadil již na konci října, a to v Bravanticích na Novojičínsku. Dále přijde 4. listopadu na řadu dalších 80 stromků ve Staré Vsi nad Ondřejnicí na Ostravsku, 7. listopadu znovu v Bravanticích a 14. listopadu je v plánu na 30 stromků v Hladkých Životicích taktéž na Novojičínsku. Po dohodě s majiteli ochránci stromy sázejí jak v přírodě, tak na soukromých pozemcích.
Kvůli pandemii covidu-19 bohužel ochráncům letos nepomáhají žáci místních základních škol, kteří spolu s hasiči a dobrovolníky, spolkem Arnika a ČSOP ve Studénce za loňskou výsadbu 360 mladých dubů a hrušní získali cenu Zlatého rýče od iniciativy Sázíme budoucnost. Na jejich pomoc si tak musí počkat do příštího roku.
Tato listopadová výsadba stromů v krajině je součástí pětiletého projektu Ochrana páchníka hnědého v Poodří, v jehož rámci plánuje Arnika do roku 2023 vysadit až celkem 1 500 stromů. Na projektu Arnice mimo jiné pomáhá ČSOP Studénka, Ostravská univerzita a polská Fundacja Ekorozwóju.
Autor: Aneta Luksová
V loňském roce se několik naašich redaktorů podílelo na výsadbě stromů v různých koutech České republiky. Přečíst si můžete jejich reportáž nebo si alespoň prohlédnout fotky.
Zdroj: arnika.org, ekolist.cz
Foto: primanapady.cz, arnika.org