Nový česko-německý nanomateriál urychlí a zlevní výrobu léčiv. Jeho povrch vypadá jako z Marsu

Čeští vědci z Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií (CATRIN) a z Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě (VŠB-TUO) společně s německými kolegy z Leibnizova ústavu pro katalýzu v Rostocku vyvinuli jedinečný nanomateriál, který je ekologicky šetrný a zároveň může pomoct zlevnit průmyslovou výrobu léčiv. O úspěšných výsledcích informoval prestižní časopis Nature Catalysis.

Cílem tohoto výzkumu byl vývoj netoxického a levného materiálu sloužícího ve farmacii, zemědělství či potravinářském průmyslu, který by sloužil k levnější  a efektivnější proměně organických sloučenin. V dnešní době je totiž výroba takového materiálu drahá, protože se k ní využívají vzácné kovy, jako je platina, paládium, ruthenium a jiné. Takové kovy výrazně zdražují průmyslovou výrobu. Lze využít i levnější nikl, ten je však toxický.

Aby výroba takového materiálu mohla proběhnout, je potřeba katalyzátoru. Vědci proto sáhli po levných a dostupných materiálech. „Při vývoji nového katalyzátoru jsme vsadili na železo a oxid křemičitý, tedy široce dostupné, netoxické a levné materiály,“ říká Manoj Gawande z CATRIN.

Tento nanomateriál připomíná povrch rudé planety. „Díky chemickému složení a topografii si ho lze představit jako povrch Marsu, jen v mnohonásobném zmenšení. Z křemenné hmoty vyrůstají tyčovité nanočástice železa, které vytváří jakési krátery na povrchu katalyzátoru,“ dodává Radek Zbořil, který působí jak v CATRIN, tak na VŠB-TUO.

Vědci z Německa materiál přirovnávají ke kouzelnému světu. „Jedná se o téměř magický nanomateriál, ve kterém všechny komponenty mají definovanou roli,“ uvádí vedoucí německého týmu Matthias Beller, ředitel Leibnizova ústavu pro katalýzu v Rostocku. „Věřím, že tato společná práce může mít zásadní dopad v globální snaze o nalezení průmyslově uplatnitelného levného katalyzátoru, který by mohl nahradit doposud používané vzácné kovy a který bude fungovat také v dalších důležitých reakcích s použitím molekulárního vodíku,“ dodal a vychválil česko-německou spolupráci, která může mít globální dopad.

Autor: Lukáš Ždan


Na českém poli technologického výzkumu se daří i v oblasti diagnostiky. Chemici z Pardubic získali patent na metodiku odhalování rakoviny slinivky.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroj: catrin.com

Foto: catrin.com; novinky.cz

Příspěvek vytvořen 44

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy