Francouzský student Jason Prince zveřejnil na svém twitterovém účtu fotografii plastové lahve, naplněné cigaretovými nedopalky. Ke snímku napsal: „Dvacet minut trvalo naplnit tuhle litrovou lahev, to celé na prostoru asi padesáti metrů.“ Jeden z komentářů zněl: „Není to moc, ale kdyby to udělal každý, bylo by to skvělé.“
Jasonova osmnáctiletá kamarádka Amel Talhaová následně vymyslela hashtag #FillTheBottle, na který začalo reagovat čím dál víc lidí. Během pár dní se tak do akce sbírání nedopalků zapojily tisíce lidí po celém světě a sociální sítě zaplavily fotky nedopalky naplněných lahví. „Tato aktivita má lidem otevřít oči, ukázat jim, že situace je opravdu vážná a je na čase s tím začít něco dělat,“ uvedla pro server LADbible čerstvě plnoletá aktivistka, která studuje medicínu.
Nedopalky od cigaret se vyrábí z acetátových vláken, které podle britské nezávislé organizace Keep Britain Tidy často obsahují plast, arzen, olovo a nikotin. Tyto látky následně kontaminují půdu a vsakují se do spodních vod. Rozpad jednoho nedopalku může trvat i několik let, takže kontaminace může nastat až několik let poté, co kuřák svůj nedopalek odhodil na zem.
„Z našeho průzkumu víme, že většina kuřáků nedopalky od cigaret nevnímá jako odpad. Nicméně stejně jako u plastových lahví, i cigaretové filtry obsahují mnoho škodlivých a těžko rozložitelných látek, které mohou znečistit půdu i oceány,“ upozorňuje Allison Ogden-Newtonová z nezávislé organizace.
Amel navíc začala spolupracovat s francouzskou společností MéGo. Ta filtry recykluje a vyrábí z nich nové plastové výrobky. „Všichni musíme jednat, pokud chceme žít v lepším světě. Stačí jen malý krůček, nic velkého,“ dodává studentka.
Autor: Iveta Zdařilová
Recyklace hýbe světem. Už jste četli o novém ekologickém sportovním oblečení, které pomáhá planetě?
Zdroj: magazin.aktualne.cz
Foto: instagram (Jsn_Drk94)