Nová „jeskynní“ léčebna v Ostrově u Macochy přivítala první pacienty

Jediná léčebna v České republice, která využívá techniku speleoterapie, může od března vítat pacienty do svých nových prostor. Po čtyřiceti letech se stěhuje z původních míst blíže k Císařské krasové jeskyni, kde se terapie uskutečňuje. Díky větším prostorám se ztrojnásobila kapacita ubytování a nově se zde mohou léčit děti už od tří let. Moderní komplex několika budov stál 218 milionů korun. Jihomoravský kraj využil úvěr od Evropské investiční banky.

Sanatorium v Ostrově u Macochy má dlouholetou historii. První pokusy se speleoterapií probíhaly již v roce 1979 a o tři roky později se už zřizovala dětská léčebna. Ozdravné zařízení pomáhá dětem od tří do osmnácti let, které se potýkají s nejrůznějšími problémy, jako je například alergie, záněty dýchacích cest, astma či atopický ekzém.

K léčení se využívá krasová jeskyně, jež disponuje unikátním bezalergenním prostředím a vysokým podílem lehkých iontů, kterých je dvacetkrát více než ve velkých městech. Velké množství iontů přispívá k lepšímu prokrvení orgánů a dalším procesům, vedoucím k lepší imunitě. Děti zde tráví dvě až tři hodiny denně, zbytek dne se prostory čistí.

„Krasová jeskyně není volně přístupná veřejnosti, což se odráží mimo jiné na čistotě vnitřního prostředí. Její pozitivní vliv na zdraví dětí uznávají dětští lékaři, alergologové a imunologové a speleoterapii hradí zdravotní pojišťovny,“ říká doktorka a ředitelka organizace Jihomoravské dětské léčebny Kateřina Bednaříková. Nejen velký zájem, ale také dlouhotrvající nárůst alergických onemocnění jsou hlavními důvody, proč bylo nutné sanatorium rozšířit. „Zájem o pobyt v jeskyni je obrovský, a proto jsme se rozhodli nahradit starou léčebnu novou, o větší kapacitě a v blízkosti jeskyně,“ dodává.

Jedním z hlavních úkolů bylo rozšířit kapacitu pro ubytované děti a popřípadě i jejich rodiče. Nové zařízení nabízí 78 ubytovacích míst, což umožnilo také navýšit pokoje s doprovodem, kterých je nyní oproti původních sedmi už dvaadvacet. U budovy se také nachází dvě sportoviště, arboretum a parkoviště. Ubytovaným dětem slouží gastroprovoz, umístěný v samostatné budově, jež disponuje dvěma jídelnami. Měl by pokrýt až sto jídel denně, takže si pacienti už nemusí docházet pro jídlo mimo léčebnu.

Třetí budova je určena pro prostory se zdravotnickým zázemím. Jedná se o vyšetřovnu, ambulanci, sesternu a izolační místnost pro nemocné. Na děti po celý jejich pobyt dohlíží lékaři, fyzioterapeuti a další profesionálové. I na to se při stavbě myslelo, proto se nově v součásti celého komplexu nachází také ubytování pro pracovníky.

Ve čtvrté budově se nalézá rehabilitační zařízení včetně tělocvičny, které rozšířily léčebné procesy. „Máme více léčebných procedur. Nově například bazén se slanou vodou a zázemí, jež umožňuje intenzivnější využití inhalací. Léčebna už má i zázemí pro terapii tzv. podhájským aerosolem, kterému se také říká mořská lázeň či koupel. Probíhá tak, že do kabinky, kde sedí děti v plavkách, se vhání aerosol podhájské vody. Jsou to velmi malé kapky vody, až jakoby pára, příznivě působící na dechové ústrojí,“ doplňuje Bednaříková.

Celý komplex je moderně vybaven. Rozdílné topení se může nastavit v každé z místností zvlášť, a navíc ve všech budovách je nainstalované stropní vytápění, zabraňující usazování prachu. Využívány jsou obnovitelné zdroje energie a vzduchotechnika, která zajištuje nepřetržitý průběh vzduchu. V rámci areálu, jež je navíc propojen, se nacházejí i školní třídy. „Během měsíčního pobytu se zde děti také učí. Přímo v léčebně je samostatná škola o čtyřech třídách, a to je novinkou, protože dříve musely děti přecházet na výuku do místní základní školy v Ostrově u Macochy,“ uvedl náměstek hejtmana pro vzdělávání, zdravotnictví a strategii chytrého regionu Jiří Nantl.

Zdravotnický komplex je zajímavý také architektonicky a získal už například ocenění Neplejtvák nebo zlatou příčku v soutěži Chytrá města v kategorii Projekt pro stát. „Dětská léčebna v Ostrově u Macochy je jediným pracovištěm v celé České republice, které využívá pro speleoterapii krasovou jeskyni. Jsem rád, že se tento léčebný projekt, který pomáhá dětem zlepšit jejich život, podařilo dotáhnout do konce,“ zmínil hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

Autor: Adam Kučatý


Pokud vás netrápí astma, ale potřebujete jen trochu okysličit mozek, přečtete si tipy našeho redaktora na aplikace k procvičování paměti.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroje: detskelecebny.cz, denik.cz, idnes.cz, jmk.cz, vitalia.cz
Foto: vces.cz, detskelecebny.cz, stavbaweb.cz

Příspěvek vytvořen 830

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy