Neobvyklé, zajímavé a přínosné pro společnost i jedince. Takové jsou architektonické projekty, které každoročně vybírá Česká komora architektů do soutěžní přehlídky Cena za českou architekturu. Letos se nominací sešlo celkem dvacet sedm a výběr je opravdu pestrý. Mezinárodní porota tak bude v listopadu vybírat finalisty a vítěze z několika rozhleden, mateřské školy, vinařství nebo třeba vesnické zastávky autobusu.
První ročník udílení Ceny za českou architekturu proběhl v roce 2016 a už tehdy zaznamenal velký zájem mezi architekty a ateliéry i veřejností. Registrace je zdarma a svůj návrh tak může do soutěže poslat kdokoliv, ať už se pohybuje v oblasti architektury desítky let, nebo teprve začíná. Cílem je především veřejnosti představit zajímavé projekty, které s sebou většinou nesou i svůj příběh, své proč a jak vznikly, a mají nějaký vztah k okolí. Architektura nás obklopuje všude, ale málokdy už se stihneme zamyslet nad tím, kdo stojí za tím, jak vlastně vypadá naše okolí a místa, kde žijeme nebo která navštěvujeme. Tato soutěžní přehlídka to výborně připomíná a vybrali jsme tak rovnou několik zajímavých projektů, které jsou nejen krásné na pohled, ale mohou být zároveň i ideálním místem na výlet.
Rozhledny
Letos se sešly v soutěži rozhledny rovnou tři, dvě v přírodě a jedna ve městě, tudíž podmínky vzniku byly úplně odlišné, i když se jedná o stavby se stejným účelem.
První je rozhledna na Velké Deštné v Orlických horách od kanceláře architekti.in. Nachází se na nejvyšším bodě Orlických hor a při její stavbě vycházeli architekti ze dvou klimatických podmínek, které místo nejvíce ovlivňují – déšť a vítr. Samotnou rozhlednu proto těmto dvěma vlivům hodně přizpůsobili jak materiálem, tak konečným vzhledem. Rozhledna je oblíbeným turistickým cílem nejen pro krásný výhled do okolí, ale i kvůli své podobě, která do místní krajiny krásně zapadá.
Nad vinohrady na Kobylím vrchu na Moravě se nachází druhá z rozhleden, která svou konstrukcí spíše připomíná menší stezku vinoucí se nad vinicemi. Pokud se na ni vydáte, nečekají vás desítky schodů jako jinde, ale pouze nakloněná rovina. Stavba zapadá do krajiny právě tím, že z ní nevyčnívá a splývá přirozeně s okolím. Zároveň je svou konstrukcí jako jedna z mála po celém Česku snadno přístupná i handicapovaným, rodinám s kočárky nebo starším lidem. Projekt vznikl v architektonickém studiu KEEO4DESIGN v Brně.
Poslední, rozhledna Doubravka, vznikla na základě soutěže vypsané Prahou 14 a stala se tak první rozhlednou vystavěnou v Praze. Veřejnosti je přístupná od dokončení Žižkovského vysílače. Realizoval ji ateliér Huť architektury Martina Rajniše na kopci Horka v oblasti Čihadla a je zajímavá především tím, z jakého je vyrobena materiálu. Hlavní konstrukce je z kmínků akátu, kterých se spotřebovalo i s odpadem přes sedm kilometrů. Návštěvníkům je přístupná kdykoliv během sezóny od dubna do října.
Oživení hlavního města
Za zmínku určitě stojí i několik projektů, které najdeme v Praze a jsou už teď oblíbeným místem nejen turistů, ale i místních. Jedním z nich je třeba Manifesto Smíchov od CHYBIK + KRISTOF ARCHITECTS & URBAN DESIGNERS, které se nachází mezi bývalou tržnicí a smíchovským Národním domem. Z původního parkoviště vznikl prostor s jedenácti kontejnery na dřevěné platformě, které se využívají k občerstvení a vytváří tak něco na způsob bezbariérové terasy, která skrývá i malý bazén. Místo je také oblíbené pro konání nejrůznějších kulturních akcí.
Na Rašínově a Hořejším nábřeží v Praze se nově nachází opravené prostory dohromady dvaceti kobek pražské náplavky, které sloužily jako sklady a po povodních v roce 2002 jako parkoviště. Nyní se zde nachází místo pro kulturní a společenské akce, ateliéry, galerie nebo kavárny s bezbariérovým přístupem a zajímavě řešenými vchody v podobě eliptických oken. Návrh je z dílny Petra Jandy a architektů ze studia brainwork.
Vinařství, mateřská škola a zastávka
Pro milovníky vína je mimo rozhledny na Kobylím vrchu jasným cílem i vinařství LAHOFER v Dobsicích kousek od Znojma. Budovu tvoří tři úrovně a kolonáda oblouků vytváří střechu podobnou amfiteátru, na kterou je také možný přístup, stejně jako třeba do vinných sklepů.
Do soutěžní přehlídky se dále zařadilo i několik obytných domů, mateřská škola, golfový resort, památník Jana Palacha ve Všetatech nebo třeba vesnická zastávka v Krucemburku, která svým interiérem působí, jako byste čekali na autobus u někoho doma v obýváku.
Je jisté, že ve světě architektury se nápadům meze nekladou a jejich realizace jde s novými technologiemi a možnostmi stále více dopředu.
Autor: Ema Švingerová
Originální architektonické nápady nalezneme po celém světě. V Dánsku například vytvořili plovoucí ostrůvky, které slouží k relaxaci a pomáhají životnímu prostředí.
Zdroje a foto: ceskacenazaarchitekturu.cz, cka.cz