Fakultní nemocnice Olomouc zřídila druhou mozkovou banku v České republice, která představuje významný krok ve výzkumu a léčbě neurodegenerativních onemocnění. Tato banka, otevřená v letošním roce, slouží k uchovávání a studiu mozkové tkáně, kterou se pacienti rozhodli po své smrti darovat. Jejím cílem je poskytnout vědcům vzácné biologické materiály ke zkoumání mechanismů nemocí, jako je například Alzheimerova choroba nebo Parkinsonova nemoc.
Mozková banka je specializované pracoviště, které uchovává darovanou mozkovou tkáň. Tato tkáň slouží vědcům jako klíčový biologický materiál pro výzkum neurodegenerativních onemocnění, například Alzheimerovy choroby, Parkinsonovy nemoci, multisystémové atrofie, frontotemporální demence a dalších. Cílem mozkových bank je hlubší pochopení mechanismů vzniku těchto nemocí, zlepšení diagnostických metod a vývoj účinnějších léčebných postupů.
Proč je mozková banka důležitá?
Diagnóza neurodegenerativních nemocí je často složitá a nepřesná. Podle přednosty Neurologické kliniky FN Olomouc Igora Kaňovského je klinická diagnóza až v 20 % případů nesprávná. Například Parkinsonova nemoc může být zaměněna za jiné onemocnění. Mozková banka umožňuje vědcům provádět neuropatologická vyšetření, která mohou definitivně potvrdit typ onemocnění a odhalit jeho příčiny. To je zásadní pro další vývoj diagnostických metod a léčebných postupů.
Jak banka funguje?
Vzorky mozkové tkáně jsou získávány během pitvy, a to výhradně se souhlasem zemřelého nebo jeho nejbližších příbuzných. Tyto vzorky jsou uchovávány za přísných etických standardů v mrazicích boxech při teplotách až −80 °C, což umožňuje jejich dlouhodobé skladování a výzkum. Některé části mozku jsou fixovány ve formalínu pro další uchování.
Darovat může kdokoliv
Darovat mozek pro výzkum mohou nejen pacienti s neurologickými nemocemi, ale i zdraví jedinci. „Tkáně darované lidmi bez neurologického onemocnění jsou velmi cenné, protože umožňují vědcům porozumění a srovnání vzhledu a fungování zdravého mozku s mozkem postiženým neurodegenerativním onemocněním,“ poznamenal mluvčí FNOL Adam Fritscher.
Historie mozkové banky
Mozkové banky fungují ve většině zemí světa a v České republice byla první oficiální zřízena ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze. S touto institucí již delší dobu spolupracují také olomoučtí výzkumníci. „Vzájemné sdílení výsledků výzkumu je totiž velmi důležité pro zlepšování diagnostiky neurodegenerativních onemocnění, pro pochopení základních mechanismů jejich rozvoje a vývoj nových léků do budoucna,“ uvedl Fritscher.
Kde se zrodil nápad olomoucké banky?
Pro projekt mozkové banky v Olomouci byla inspirací mimo jiné i londýnská mozková banka. „Při její návštěvě jsme viděli výsledky jejich práce v oblasti sběru tkání a výzkumu neurodegenerativních onemocnění. Po návratu jsme zavedli stejný systém i u nás,“ uvedl Kaňovský. Olomoucká banka nyní buduje zázemí se špičkovým vybavením, které posouvá výzkum na úroveň předních center jako například právě v Londýně, Vídni, Varšavě či Torontu.
Autor: Kateřina Halenková
Zajímají vás zprávy ze světa zdravotnictví? Přečtěte si také náš článek o darování krve.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.
Zdroj: fnol.cz, olomouc.rozhlas.cz, novinky.cz
Foto: pixabay.com, pexels.com, fnol.cz