Kdo ukončí medailový půst? Další biatlonový ročník je tady

Uvidíme návrat Markéty Davidové mezi elitní desítku celkového pořadí? Potvrdí Tereza Voborníková svou rapidně se zlepšující formu z minulé sezóny? Dokážou muži oponovat norské nadvládě? A hlavně – budou si moci diváci opět poslechnout pomyslné cinkání cenných kovů po celosezónním medailovém půstu? To je jen krátký seznam otázek českých diváků, které si kladou před blížící se sezónou začínající již 30. listopadu.

Celý kolotoč biatlonového šílenství se blíží nezastavitelným tempem. Stejně jako v předchozím ročníku, i letos se biatlonisté přemístí postupně do desíti závodních středisek. Vše vypukne úvodním výstřelem ve finském Kontiolahti, biatlonisté pak budou moct uskladnit své malorážky až po 23. březnu. Nelze opomenout ani vrchol sezóny, kterým nemůže být nic jiného než Mistroství světa ve švýcarském Lenzerheide probíhající v únoru příštího roku. Pro českého diváka bude stejně atraktivní následující štace, kdy celý biatlonový cirkus zavítá do Nového Města na Moravě, dokáží ale domácí výběr uspět na Vysočině?

Nezastavující pád

Reprezentace České republiky si nepočínala v minulé sezóně úplně podle očekávání. Ani nadšení z domácího Mistroství světa nedokázalo zakrýt velkou kaňku v podobě zaprášené a prázdné medailové vitríny. V kontextu medailí nelze opomenout nepovedené výkony hvězdy českého výběru. Markéta Davidová se po své nejlepší sezóně, kdy skončila celkově dokonce devátá, nepodívala v minulém ročníku na bednu ani jednou. Právě zmíněné neúspěchy vedly ke změnám v obou trenérských týmech. U žen svou štaci ukončil Nor Egil Gjelland a jeho asistent Jiří Holubec. Na jejich postech je nahradili bývalý biatlonisté Ital Luca Bormolini a Lukáš Dostál. K drobným změnám došlo i štábu druhého pohlaví. Zde se po boku trenéra Michaela Málka nově představí fanouškům dobře známý Ondřej Moravec.

Velký otazník visí nad vlivem těchto změn na novou vycházející hvězdičku reprezentace Tereza Voborníková. Její pozdrav „Dobrý den“ na začátku každého rozhovoru je již znám pomalu každému českému fanouškovi. Se svými výkony se v minulém ročníku vyšvihla dokonce i před zmíněnou Markétu Davidovou a s celkovým šestnáctým místem se stala nejlepší Češkou ve světovém poháru a možná i pomyslnou jedničkou této družiny.

Objevíme další novou mistryni?

Pojďme se ale zaměřit i na konkurenci české sestavy. Takzvané zmrtvýchvstání zažila v uplynulém ročníku Lisa Vittozziová. Když na začátku roku 2019 přišla o titul až v posledním závodě, ve prospěch krajanky Dorothey Wiererové, výkonnostně se mladá talentovaná Italka hrozivě propadla. Schopnost podávat lepší výkony nejen na střelnici získávala zpět několik let, v minulém ročníku se ale v obdobně napínavém závěru přiklonilo štěstí k ní, když porazila francouzsku Lou Jeanmonnotovou o pouhých 23 bodů. Zmíněná reprezentantka ale nebyla jedinou úspěšnou zástupkyní země galského kohouta. Spolu s ní se v první pětce celkového pořadí objevila i jména jako Justine Braisazová-Bouchetová či Julia Simonová. Spolu s nimi by navíc mohly Češkám dát zabrat i Norka Ingrid Landmark Tandrevoldová či sestry Öbergovy.

Norská diktatura

U můžu je konkurence značně méně pestrá. Téměř všichni kandidáti na potencionálního nejlepšího muže ročníku jsou Norové. Snad za jediného jiného možného soupeře severské země lze považovat Emiliena Jacquelina, který v minulé sezóně skončil “pouhých“ pět set bodů za prvním Johannesem Thingnesem Bøem. Ano, právě zmíněný norský fenomén spolu se svým bratrem Tarjeiem budou nejpravděpodobnějšími výherci titulu. A to bezkonkurenčně.

IBUprofen pro nedočkavé

Počínání norského dua nezastaví pravděpodobně ani změny v pravidlech. Ty navíc vstupují v platnost, a to i přes nesouhlas mnoha biatlonových hvězd. Právě ti nejlepší biatlonisté by měli dle nových pořádků startovat v závodech na čas startovat zejména ve druhé půli. Jedná se o individuální závody (někdy též nazývané jako vytrvalostní) a sprinty. IBU (Mezinárodní biatlonová unie) si od těchto změn slibuje větší sledovanost. Očekává totiž, že diváci budou takto sledovat závod celý, a nejen první půlku, kdy doposavad jezdili zpravidla ti nejlepší z nejlepších. Sportovcům ale naopak oprávněně vadí, že povrch už bude značně rozježděn. Uvidíme, zdali se tyto změny ukážou jako funkční nebo se nastolí zpět známe pořádky.

Jak mohou diváci fandit?

Všechny závody je možné sledovat na kanálu ČT Sport, popřípadě pak s anglickým komentářem na stanici Eurosport, či přímo na stránkách Mezinárodní biatlonové unie (IBU). Pro zapálené fanoušky pak lze doporučit i podrobné statistiky ze všech mezičasů a střelnice. IBU všechny tyto data přenáší přímo živě na svých stránkách a v mobilní aplikaci IBU app.

Autor: Patrik Hlaváč


Biatlonu se v Dobrých Zprávách věnujeme celkem často. Naposledy jste se mohli dočíst o mistrovství světa.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj: biathlonworld.com, biatlon.cz

Foto: Wikimedia Commons

Příspěvek vytvořen 17

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy