„Znečištění plasty je globální problém, který nesmíme ignorovat. Dlužíme to našim dětem, abychom udrželi naši planetu čistou a bezpečnou pro příští generace,“ oznámil v úterý na svém facebookovém profilu kanadský premiér Justin Trudeau. V dnešní době, kdy vědci odhadují, že do roku 2050 bude v oceánech více plastů než ryb, je tak každý krok ohledně omezení plastových výrobků výrobků – jako brčka, jednorázové nákupní tašky či plastové příbory – výhrou.
Kanada následovala vzoru evropského parlamentu. Ten v březnu schválil směrnici, která zakazuje od roku 2021 prodej jednorázových plastů, a to jak brček, která jsou velkým tématem ve společnosti, tak i vatových tyčinek, plastových talířů a příborů.
Podle kanadské vlády se každý rok zraní nebo zahyne až jeden milion ptáků a více než sto tisíc mořských savců, kteří si spletou plast s potravou. „Kanaďané jsou již unavení z vídání plastů na plážích, v parcích, na ulicích a na pobřeží.“ Tímto tweetem, který byl doprovázen hashtagem #BeatPlasticPollution, premiér Trudeau jasně vyjádřil svůj postoj, a zároveň vyzýval své spoluobčany k tomu, aby se více zajímali o to, jak k tomuto problému přistupují oni sami.
Kanada se také snaží nastavit určité cíle firmám a společnostem, které nějakým způsobem produkují plasty či používají plastové obaly k přepravě svých výrobků. Tato opatření budou založena na vědeckých důkazech a budou v případě potřeby sladěna s podobnými opatřeními v Evropské unii a dalších zemích. Současně budou podporovat rozvoj akčního plánu kanadské Rady ministrů životního prostředí pro nulový plastový odpad.
„Všichni jsme zaznamenali fotky ryb, mořských želv, velryb a dalších volně žijících živočichů, kteří byli zraněni nebo umírají kvůli plastům v našich oceánech. Kanaďané od nás očekávají, že budeme jednat. To je důvod, proč má naše vláda v úmyslu zakázat škodlivé výrobky z plastů pro jednorázové použití a proč spolupracujeme s partnery po celé Kanadě a po celém světě, abychom omezili znečištění plasty. Přijetí těchto kroků pomůže vytvořit desítky tisíc pracovních míst střední třídy a učinit naši ekonomiku ještě silnější – při ochraně ryb, velryb a dalších volně žijících živočichů a zachování míst, která milujeme,“ uvedla kanadská ministryně životního prostředí a klimatických změn.
Pokud Kanada zapracuje na tom, jak zacházet s plasty a zavede určitá řešení, pomůže snížit uhlíkového znečištění až o 1.8 miliónů tun, vygeneruje miliardy dolarů v příjmech a vytvoří přibližně 42 tisíc pracovních míst.
Autor: Tereza Hrubá
Foto: Freepik