Jordan B. Peterson je kanadský klinický psycholog a profesor na univerzitě v Torontu. Vzhledem k dnešním problémům je právě tento člověk někým, koho stojí za to sledovat.
Své studium započal vystudováním politologie, ale zároveň se také zajímal o anglickou literaturu. Po tomto studiu se vydal do Evropy, kde se nejvíce zabýval otázkou, jaké byly psychologické základy Studené války, a to hlavně z pohledu totalitních režimů. Za svého pobytu v Evropě se detailně seznámil s díly Friedricha Nietzscheho, Carla Junga a Fjodora Michajloviče Dostojevského, kteří se zajímají o lidskou psychologii a pokládají otázky ohledně důležitosti náboženské víry, morálky a etiky. Po návštěvě Evropy se vrátil do Kanady, vystudoval bakalářské studium psychologie a pokračováním ve studiu získal následně doktorát v klinické psychologii.
Tolik k jeho vzdělání a směřování, čím je ale známý dnes?
Poprvé na sebe veřejně upozornil kritikou politické korektnosti a podporou svobodného vyjadřování na univerzitách v Kanadě, i v Americe. Politickou korektností ruku v ruce s postmodernismem, což je v kostce filosofie, že na každou záležitost existuje nekonečný počet interpretací, se v nynější době zabývá nejvíce. Veledůležitou myšlenkou, kterou Peterson předestřel je, že nekonečný počet interpretací ještě neznamená, že všechny jsou správné. Tvrdí například, že i francouzští intelektuálové, jako je Jean-Paul Sartre při pozorování Stalinistického Sovětského svazu nebo Mao Ce-tungovy Číny, museli přiznat, že se děje něco nepopiratelně špatného a dokázal tím pravdivost své myšlenky. Následně na sebe upozornil vydáním knížky 12 Rules for Life, která je snadněji uchopitelná, než jeho první kniha Maps of Meaning.
Maps of Meaning popisuje strukturu systému víry a mýtů, jejich roli při regulaci emocí, nebo při tvorbě významu, což je pro běžného čtenáře velice těžko pochopitelné. Popsat Petersonova díla je velice těžké, protože obsahují složité myšlenky ohledně lidského života a lidských reakcí na životní situace. Objevuje se v nich biologie, etika (co je morální a co ne) nebo náboženství. Na tuto knihu následně vytvořil sérii přednášek, které jsou ke shlédnutí i na Youtube. Obě knížky a přednášky na sebe odkazují. Velmi dobře uchopitelné a snadno přístupné jsou jeho přednášky, ve kterých mnoho vysvětluje pomocí filmů od Walta Disneyho, jako jsou Pinocchio a Lví král. To byl přímo geniální nápad, protože tím rozšířil povědomí o sobě a na výborných příkladech jinak složité myšlenky vysvětluje.
Pokud si vezmeme příklad z filmu Walta Disneyho Lví král – celý film je dobrým příkladem o psychologickém fenoménu archetypu, a to konkrétně archetypu krále. Král je silný, král je respektovaný, a proto je v daném filmu králem lev, protože tyto vlastnosti splňuje. Kdybychom vzali hlemýždě do dané role, tak by nám do schématu zapadal méně, jelikož dané vlastnosti si s ním nespojujeme. Naznačuje to, že máme v sobě nějaký koncept, představu, že dobrý král má vlastnosti, které jsou reálně dané. Daný příběh zasahuje hluboko do našeho vědomí a pomáhá nám si dané vlastnosti uvědomit. Proto Peterson tvrdí, že příběhy, mytologie a náboženství mají v sobě přenášený význam. Tenhle daný význam je univerzálně rozšířený mezi kulturami v čase a prostoru, avšak netvrdí, že každý člověk je čistě zařaditelný do archetypu. Tvrdí však, že archetypy si v sobě neseme jako biologickou stopu a proto je snadno rozpoznáme. Pomáhají nám rozpoznávat lidi, kteří dané vlastnosti mají. Samozřejmě, že těchto pár vět kompletně nerozebírá vlastnosti dobrého krále, ale celý film jako celek ukazuje, jak vše okolo moudrého krále vzkvétá. A díky archetypům v nás s daným příběhem dokážeme souhlasit a nepřijde nám na něm nic divného.
Celé dílo, nebo jen jednotlivé části, může člověk použít pro zlepšení svého života. Může v nich hledat vysvětlení důležitosti naplňování psychologických potřeb a také jak je naplňovat. Jak najít ve svém životě momenty, které jsou pro něj samotného nejvýznamnější a mají proto největší hodnotu. Jak zvýšit svůj osobní potenciál a transformovat jej do reálného života. Může pomoci s rozpoznáváním lidí, kterým by se člověk měl vyhnout a jak se s takovými lidmi vypořádat. Jak důležitou roli v našich životech hraje víra, morálka a etika. Dokonce může pomoci s vysvětlením, odkud takové fenomény pramení.
—
Dodatek:
Myšlenky Jordana Petersona jsou výsledkem kombinace mnoha věd a jejich přesvědčení. Jeho hlavním záměrem je v knížkách člověku udělat jakéhosi průvodce, jak poznat sebe sama v reakci na různé situace. Samozřejmě, nikdo nemá patent na rozum a už vůbec ne my, relativní laici. S mnoha zjednodušeními v našem článku by nejspíše nesouhlasil (ale kdo ví, když je možných interpretací nekonečno), ale konečný výsledek by snad schválil.
Najde-li se mezi vámi někdo, kdo by se chtěl jeho myšlenkami zabývat více do hloubky, to nejdůležitější je vskutku na Youtube, jak již napsal Erik. Pokud máte v dnešní době pocit, že nevíte, koho poslouchat nebo komu věřit, můžete si být jisti, že alespoň vyslechnutím základů z Petersonovy hlavy čas neztratíte. A kdo ví, třeba vám také pomůže zlepšit váš život.
Autor: Erik Hopfinger