Jak a kdy vyhledat odbornou pomoc? České projekty a podcasty šíří osvětu o prevenci duševního zdraví

Je velmi snadné ztratit se v záplavě informací, kterou nabízí k problematice duševního zdraví internetové prostředí. Online terapie, poradny, webináře, podcasty a neziskové projekty. Je jich nepřeberné množství a nabízejí každý trochu něco jiného. V dnešním článku shrnujeme několik nejzajímavějších českých projektů, které se zabývají duševním zdravím a terapií i po praktické stránce. Na závěr vám představíme několik podcastů od Rádia Wave, které přinášejí pohledy odborníků k tématu duševních nemocí a psychologické prevence.

Velmi rozšířené jsou účty o duševním zdraví na sociální síti Instagram. Výhodou ale je, že mají většinou k dispozici i webové stránky nebo poradny, takže kdo sociální sítě nemá, o nic nepřijde. Záměrně jsem vybrala pouze ty české, které navíc z velké části spravují samotní psychologové, terapeuti nebo studenti psychologie. Své znalosti z praxe a studia tak předávají dál interaktivní formou.

Jako první začneme projektem Nevypusť duši. Vznikl v roce 2015 z myšlenky dvou kamarádek, které chtěly v Česku vytvořit projekt, který by se zabýval prevencí duševního zdraví. Později se tým dobrovolníků rozrostl v oficiální neziskovou organizaci a získal velký ohlas ve společnosti. Nevypusť duši pořádá workshopy o duševním zdraví pro středoškoláky, učitele, firmy a veřejnost po celém Česku. Pokračují v nich i během pandemie, kdy probíhají pouze online, i tak ale v souvislosti s dlouhými lockdowny a psychicky náročným obdobím, je o ně velký zájem, a to především na školách. Nabízí také online poradny pro teenagery, přes email, chat nebo videohovor. Na svých webových stránkách nabízí zdarma ke stažení desítky infografik, které se věnují informování o duševních nemocech, jak se zachovat v různých psychicky náročných situacích, během úzkosti nebo deprese a kde a jak vyhledat odbornou pomoc. Součástí je i blog, který tato témata rozebírá více do hloubky v jednotlivých článcích.

„Člověk občas sám sobě pomoct nedokáže. To neznamená, že mu nemůže pomoct někdo jiný. Pokud jde totiž o psychické zdraví, nemá smysl si hrát na hrdinu.“ Tak zní jedna z hlavních myšlenek dalšího českého projektu K Psychologovi. Mimo osvěty o duševním zdraví nabízí zdarma pomoc s vyhledáním konkrétní odborné pomoci. Když se člověk rozhodne, že by chtěl vyhledat psychologa, často se může ztratit v záplavě internetu, různých cenových nabídkách a terapeutických směrech, které jsou všechny něčím jiné a specifické. Projekt K Psychologovi nabízí možnost ujasnit si, co hledáme a následně nás nasměruje nejvhodnější cestou. Mimo to odpovídá na nejčastější dotazy před první návštěvou psychologa, se kterou se může pojit řada mýtů a tabuizace. Vyhledat pomoc je ale naprosto v pořádku, protože o duševní zdraví je třeba se starat stejně jako o to fyzické.

Z prostředí Instagramu chci ještě zmínit projekt Nevěšhlavu. Na svých sociálních sítích zveřejňuje užitečné tipy, jak se starat o své duševní zdraví nebo lépe porozumět svému chování a emocím. Primárně se ale jedná o psychoterapeutické centrum v Brně, které se specializuje na psychoterapeutickou péči a psychologické poradenství. Věnuje se převážně mladým dospělým a řeší témata, která se vážou na toto vývojové období. Na jejich webových stránkách jsou k dispozici odborníci na konkrétní témata, které je možné oslovit a domluvit si s nimi sezení. Skrz sociální sítě se pak projektu úspěšně daří transparentně informovat o chození k psychologovi a odstraňovat stereotypy, které jsou s tím často spojené.

Terapie se kvůli pandemii musely za poslední rok přesunout do online prostředí. Někteří terapeuti v něm fungují lépe, někteří méně. Služby online terapie nabízí projekt Terap.io, který podobně jako Nevěšhlavu nabízí možnost pomoci s výběrem toho správného terapeuta. Na jejich webu vyplníte krátký dotazník, ve kterém popíšete svou představu a problém a následně si můžete vybrat z rozsáhlého seznamu terapeutů a psychologů, naplánovat své první online sezení a začít s terapií. Vždy je u terapeuta uveden i jeho ceník, takže můžete dopředu zvážit, co je ve vašich finančních možnostech.

Dobrou zprávou ohledně financí je to, že někteří psychologové a terapeuti mohou mít uzavřenou smlouvu s pojišťovnou, právě třeba s tou vaší. Ta vám pak může proplatit několik sezení. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna začátkem roku spustila program, v rámci kterého klientům proplatí až deset sezení v hodnotě sedmi tisíc korun. I to se tak může stát jedním z faktorů při hledání správného terapeuta, protože terapie bohužel zatím není tou nejlevnější záležitostí. Určitě se tedy s tímto dotazem neváhejte na dotyčného obrátit.

Pokud si zároveň nejste jistí, zda už jsou vaše potíže za hranicí toho, kdy byste si měli říct o pomoc, vhodným nástrojem jsou testy, které zdarma najdete na stránkách Opatruj.se. Projekt vytvořili odborníci z Národního ústavu duševního zdraví a tým dalších lidí ze zdravotní a sociální oblasti. Testy nejsou diagnostické, ale mohou pomoci s vytvořením obecnější představy závažnosti daného problému.

 

Podcasty a vzdělání

O duševním zdraví už se nejen začíná více psát, ale i mluvit. A to doslova, formou podcastů. Osobně je vnímám jako skvělý zdroj nových informací a poznatků, které mi více přiblíží různá témata.

Vybrala jsem tři pořady od Rádia Wave, které se tématikou duševního zdraví zabývají. Jako první zmíním podcastový seriál Moje terapie. Má dvě řady, ve kterých figurují dvojice tvořené terapeuty a jejich klienty. Dvojice se baví o konkrétním problému a velmi realisticky to přiblíží atmosféru reálného terapeutického sezení. Podcast přibližuje širokou škálu témat, od úzkostí, panických atak po bipolární poruchu nebo psychosomatiku. Klienti mluví o tom, co v nich terapie změnila a jak se se svými problémy vypořádali díky pomoci od druhé strany.

Pořad Balanc vede moderátor Petr Bouška a pravidelně si do něj zve odborníky z nejrůznějších odvětví psychologie, psychiatrie a dalších. Během dvacetiminutového rozhovoru se pak zaměřují na jedno téma. Rozhovory jsou vždy moc zajímavé a najdete v nich mnoho informací nejen o psychických nemocech, ale i o seberozvoji, mezilidských vztazích a komunikaci. Nově je každý druhý díl i rozhovorem s konkrétním člověkem, který zažil něco, o čem se v rozhovorech jindy mluví pouze ze strany odborníků.

Posledním podcastem, který chci zmínit, je Diagnóza F. Podobně jako pořad Balanc se zaměřuje na rozhovory s psychology, psychoterapeuty a psychiatry o různých duševních nemocech, ale třeba i o závislostech, hypnóze nebo dopadu pandemie na duševní zdraví.

Autorka: Ema Švingerová


Květen je měsícem duševního zdraví. Péči o něj tak nyní podporují organizace z celého světa.


Zdroje: nevypustdusi.cz, terap.io, neveshlavu.cz, kpsychologovi.cz, wave.rozhlas.cz

Obrázky: nevypustdusi.cz, kpsychologovi.cz, terap.io, wave.rozhlas.cz

Příspěvek vytvořen 861

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy