Zpíváte si ve sprše? Posloucháte doma hudbu? Procházíte se se sluchátky v uších? Při řízení rádi posloucháte rádio? Odpověděli jste minimálně na jednu otázku kladně? To je skvělé! Je totiž dokázáno, že hudba má blahodárné účinky na naše zdraví. Tvrdí to výzkum British Academy of Sound Therapy (BAST), kterého se zúčastnilo sedm a půl tisíce lidí. Hudba mimo jiné dokáže zlepšit náladu, výkon i odbourat stres.
Hudba je u většiny z nás součástí každodenního života a teď už víme, že kromě toho, že nás baví hudbu poslouchat, má i pozitivní účinky na náš život. Celkem 89 % respondentů uvedlo, že hudba je nezbytná pro jejich zdraví i pohodu. Lidé mají hudbu jako formu relaxace, pro zlepšení nálady, podporu koncentrace a odplavení smutku.
Relax
Pro relaxaci je nejvhodnější pomalá a jednoduchá melodie bez textu. Posluchači pak popisovali, že se jim snížilo svalové napětí, cítili se spokojenější, měli méně negativních myšlenek a mnohem lepší noční spánek. Optimální délka pro poslech je třináct minut.
Zlepšení nálady
Hudba, která fungovala nejlépe na zlepšení nálady, měla daný rytmus, rychlé tempo a pozitivní text. Testované osoby se po ní cítili šťastnější, měly více energie a ke všemu pozitivnější přístup. Dobrá nálada se dostavila už po devíti minutách poslechu.
Větší koncentrace
V práci nebo ve škole bychom občas potřebovali něco, co nakopne naši pozornost. I tohle zvládá muzika. Po třinácti minutách poslechu lidé měli pocit jasnější mysli, snadněji dělali různá rozhodnutí a vykonávali svou práci lépe.
Zpracování smutku
Smutní lidé většinou volí hudbu s textem, se kterým se ztotožňují, pomáhá jim to lépe zpracovat jejich pocity. Na třináct minut si tedy dopřejte dávku hudby, se kterou se emocionálně propojíte, a pak pokračujte s veselejšími aktivitami. Více než 80 % dotazovaných pocítilo emocionální stabilitu, úlevu, uvolnění a lépe se vypořádali se svými pocity.
Zvýšení výkonu
Veronská univerzita v Itálii zjistila, že rychlá hudba zlepšuje výkon při cvičení. Test se osvědčil hlavně u vytrvalostních disciplín typu běh nebo jízda na kole.
Když se nad tím zamyslíme, hudba nás ovlivňuje víc, než si uvědomujeme, naštěstí kladně. Když jdeme na koncert své oblíbené kapely, cítíme se pak plní energie a dobré nálady. Při skupinových kardio lekcích je puštěna rychlá, rytmická hudba, která nás žene kupředu. Naopak při józe nebo masáži hraje pomalá hudba bez textu, která nás uvolňuje, a my si dokážeme naplno odpočinout.
Všechny výzkumem potvrzené informace mohou pomoci lékařům s léčením depresí a úzkostí u pacientů s těmito psychickými problémy. Klidně se v budoucnu může stát, že od lékaře odejdete s předpisem na hudbu místo na léky. Pokud se tedy cítíte pod psa, můžete svůj stav zkusit zlepšit sami pomocí správně vybrané hudby a pár minut poslechu. Až budete vědět jak na to a zjistíte, jak vaše tělo reaguje, bude stačit sáhnout po konkrétním playlistu.
Autor: Adéla Sobotíková
Zdroj: wave.rozhlas.cz, britishacademyofsoundtherapy.com/
Foto: blog.mall.cz, psychologies.co.uk/