Odborníci z katedry experimentální fyziky Přírodovědecké fakulty UP v Olomouci připravili geometrickou hru Trojúhelníkové puzzle. Ta může pomoci při výuce na základních školách nebo víceletých gymnáziích, aby nevidomé a slabozraké děti lépe pochopily základní zákonitosti geometrie. Hmatová hra se na katedře vyrábí pomocí 3D tiskáren a zájem už o ni projevili v několika prodejnách.
„Hra obsahuje základní šablonu ve tvaru rovnostranného trojúhelníku, kam se bez překrytí vkládají vždy tři nebo čtyři menší moduly. Úkolem hráče je umístit vybrané moduly tak, aby vyplnily bez překrytí celou šablonu. Každý modul je doplněn o hmatový bod, který ukazuje nevidomým žákům cestu ke správnému řešení,” popisuje Jana Slezáková, autorka hmatové hry, jak puzzle funguje.
Podle ní skládačka patří do skupiny her s geometrickým námětem, které mimo jiné slouží k rozvoji prostorové a geometrické představivosti, obrazotvornosti a tvořivosti. Je vhodná pro všechny věkové kategorie, primárně je však určena pro nevidomé a slabozraké děti. Ty se obvykle velmi obtížně vypořádávají s prostorem a jejich učitelé si často nevědí rady, jak jim jeho zákonitosti přiblížit.
Autorku hry k jejímu vytvoření inspirovaly zkušenosti získané výukou geometrie na víceletém gymnáziu i přímý kontakt s nevidomými lidmi a lidmi se zrakovým postižením. Puzzle konzultovala s předsedou oblastní pobočky Sdružené organizace nevidomých a slabozrakých Olomouc (SONS) Janem Příborským, který ho jako nevidomý testoval.
Hmatová skládačka se na Přírodovědecké fakultě UP vyrábí moderní metodou pomocí 3D tiskáren. Jelikož je určena i pro slabozraké, bylo rozhodnuto, že rám je tisknut černě a zbytek modulů zářivě oranžovou. O Trojúhelníkové puzzle už projevili zájem v prodejnách SONS a Tyfopomůcky Olomouc. Brzy bude také možné si ho přes katedru experimentální fyziky přímo objednat.
„Do budoucna chceme hru nabídnout základním školám a školám vzdělávajícím děti se speciálními vzdělávacími potřebami. Dále ji chceme nabídnout Společnosti pro podporu lidí s lehkým mentálním postižením, domovům seniorů, České asociaci ergoterapeutů,” přibližuje Slezáková další plány.
Autor: Vendula Berčková
Před pár dny jsme oslavovali Mezinárodní den nevidomých, který má přinášet osvětu o životě se zrakovým postižením. Připomeňte si ho společně s námi v předchozím článku.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.
Zdroj: zurnal.upol.cz
Foto: Jana Slezáková