Tento měsíc proběhlo udělování prestižních cen Akademie, které jsou pro svět známé jako Oscaři. Slavnostní ceremoniál patří k nejvýznamnějším kulturním událostem v Hollywoodu. Bylo by nad lidské síly znát jména všech herců a hereček, kterým zlatá soška muže zdobí jejich domovy, ale přesto je jedno jméno něčím jiné. Řeč je o Hattie McDaniel, první Afroameričance, která získala tuto prestižní cenu.
Hattie McDaniel se narodila roku 1895 ve státě Kansas bývalému otrokovi. Po své matce, která zpívala v kostele, zdědila talent na zpěv. Svou pěveckou a hereckou kariéru začala už v mládí, ale nejprve však musela vystřídat několik zaměstnání, než se mohla touto dráhou vydat. Později začala vystupovat jako komička ve varieté, kde také objevila talent na psaní písní.
Nebyla pouze první Afroameričankou, která získala Oscara, ale první místo obsadila i v rozhlase, kde jako první Afroameričanka vystupovala. Těmto činnostem byl ale během hospodářské krize konec a Hattie se musela začít živit jako pradlena a servírka.
Hattie to ale nevzdala. Počátkem 30. let se přesunula do Los Angeles, kde se snažila prosadit u filmu. Jako každé začátky, tak ani ten její nebyl snadný. K filmu se nedostala hned, a tak musela pracovat jako hospodyně, aby měla aspoň co jíst. Časem se na ní aspoň trochu štěstí usmálo a začala se objevovat opět v radiu, a to v roli prostořeké služebné „Hi-Ha Hattie“. Hattie se stala populární, ale jelikož její plat byl nízký, musela se stále živit jako hospodyně.
Psal se rok 1932 a Hattie se objevila ve snímku The Golden West a o rok později v roli služebné ve filmu I’m no Angel. Průlom ale nastal až v roce 1939, kdy se jí podařilo získat roli ve slavném filmu Jih proti Severu. Byla to osudová role, ke které se Hattie vyjádřila takto: „Milovala jsem Mammu. Myslím, že jsem jí rozuměla, protože moje vlastní babička pracovala na plantáži podobné Taře.“
Bohužel tato doba černochům nepřála. Přestože se s Hattie stala známou herečkou, nebyla kvůli jižanským segregačním zákonům v prosinci roku 1939 vpuštěna na premiéru filmu, která se konala v Atlantě. Na Hattie se valila kritika z několika stran, ale ona to vzala sportovně. Reagovala na ni argumentem, že pro mnoho Afroameričanů je vzorem, jelikož vidí, že na stříbrném plátně se může objevit žena, se kterou se mohou identifikovat.
Za roli Mammy získala roku 1940 jako první afroamerická herečka Oscara. Tomu však předcházela situace kdy, zatímco ostatní členové týmu seděli společně v hlavních místech sálu klubu Coconut Grove v hotelu Ambassador, ona musela společně se svým agentem i přes nominaci sedět u malého stolečku při vzdálené zdi.
„Toto je jedna z nejšťastnějších chvil v mém životě a já chci poděkovat každému z vás, kdo jste měl na udělení této ceny mé osobní zásluhu, za vaši laskavost. Jsem za ni velmi vděčná a měla bych se ji vždy držet jako majáku ve všem, co budu v budoucnu dělat. Upřímně doufám, že budu vždy přínosem své rase i filmovému průmyslu. Mé srdce je tak plné, že nedokážu vyjádřit, jak se cítím,“ uvedla ve svém proslovu během přebírání ceny. Bohužel neměla tu možnost oslavovat tuto slavnou chvíli společně s ostatními. Nebyl jí umožněn vstup do klubu, kde slavili ostatní herci.
Hattie po svém úspěchu dále pokračovala v herecké kariéře. Hrála především vedlejší role, a to nejvíce černošské služebné. Její kariéra dále pokračovala pouze něco přes deset let. Zemřela roku 1952, jelikož podlehla rakovině prsu.
Autor: Katečina Baťková