Spousta lidí tvrdí, že fotbalisté jsou pouzí simulanti, nafintění milionáři, kteří mají dost často pokleslé hodnoty a příliš vysoké mínění sami o sobě. Ano, jsou tu tací, ale o těch tu dnes mluvit nebudeme. Místo toho se podíváme na zoubek mladému fotbalistovi, který jde ve svých třiadvaceti letech příkladem nejen ostatním fotbalistům, ale – troufnu si říct – všem lidem, kteří se pohybují ve veřejném prostoru.
Marcus Rashford se narodil 31. října 1997 v anglickém Manchesteru. Vyrůstal se svými dvěma bratry ve velmi skromných poměrech, což je, jak on sám uvádí, jeden z hlavních důvodů, proč se věnuje charitativní činnosti. Ale nepředbíhejme.
Už od mala bylo jasné, že má Marcus neobyčejné fotbalové nadání. V sedmi letech byl přijat do prestižní akademie Manchesteru United, který v té době patřil mezi nejlepší fotbalové kluby světa. Jak prostupoval všemi možnými mládežnickými kategoriemi, začala si jeho talentu všímat i širší fotbalová veřejnost. V šestnácti letech ho deník The Guardian vyhlásil nejlepším prospektem v akademii Red Devils, znamení věcí, které měly již zanedlouho přijít.
Debut snů
Rashford si svou premiéru na trávníku jakožto hráč „áčka“ odbyl v únoru 2016 ve vyřazovací části Evropské ligy a byl to opravdu raketový start, jelikož dánskému Midtjyllandu vsítil dvě branky při konečném vítězství 5:1. Fantastický start kariéry umocnil o tři dny později, když v ostře sledovaném mači proti londýnskému Arsenalu opět dvakrát skóroval. V táboře fanoušků United propukla „Rashfordmánie“, trenér Van Gaal ani spoluhráči nešetřili chválou. Do konce sezóny stihl nasázet ještě další čtyři góly, i díky tomu se stal nejlepším mladíkem v dresu United za sezónu 2015/16.
Neustálý vzestup
U mladých hráčů, kteří se dočkají takovéto mediální pozornosti ještě jako náctiletí, to často bývá „buď, anebo“. I když je akademie United považována za jednu z nejkvalitnějších na světě, zlaté generaci trenéra Fergusona již odzvonilo, a jako by se po jeho odchodu příliv kvalitních odchovanců zastavil. Ravel Morrison, který se měl stát jedním z nejlepších na světě, nikdy svůj potenciál nenaplnil, Federico Macheda již po svém zázračném gólu nic nepředvedl a Paula Pogbu, kterého jako mladíka pustili zadarmo do Itálie, přivedli zpět až poté, co za něj zaplatili Juventusu velmi tučné odstupné.
Možná i proto panovala v řadách zainteresované veřejnosti určitá skepse k Rashfordovu strmému vzestupu, ale on ukázal, že má opravdu neobyčejně vyspělou mentalitu vzhledem ke svému věku, a s tlakem se popasoval. V následujících sezónách se stal naprosto klíčovým mužem pro tým z Old Trafford a v některých zápasech dokonce vedl mužstvo jako kapitán. Pro fanoušky United je naprostým idolem – jak na hřišti, tak i mimo něj.
Charitativní činnost
Jak všichni víme, Angličané mají rádi silné osobnosti, ať už je to Winston Churchill, princezna Diana nebo aktuálněji kapitán Tom Moore. Marcus Rashford se začíná v očích mnoha lidí stávat podobným velikánem jako tito zmiňovaní.
V říjnu 2019 zahájil kampaň „In the box“, která měla za úkol pomáhat bezdomovcům v jeho rodném Manchesteru. Smyslem této kampaně bylo plnit boxy na boty nezbytnými věcmi pro život. Akce se setkala s nebývalým úspěchem, více než 1 200 boxů bylo naplněno a následně předáno.
Letos v únoru se začal učit znakovou řeč poté, co ho jeho malý fanoušek poprosil, aby se zúčastnil básnické soutěže pro neslyšící děti jako porotce. Po tomto činu již nikdo nepochyboval, že Marcusovým zájmem není PR, jak tvrdily některé zlé jazyky. Skromný mladík však ve své činnosti neustal, ba naopak, začal se ještě více angažovat ve společenském dění velmi záslužným způsobem.
V době první vlny pandemie koronaviru se postavil do čela kampaně za jídlo zdarma pro děti z chudých rodin, kterým jsou obědy ve školách propláceny ze státní kasy. Kvůli zavření škol tyto děti začaly strádat, na což Marcus reagoval partnerstvím s organizací FareShare, díky čemuž se dosah již zaběhlé kampaně razantně zvýšil.
To však není vše. Hvězdný útočník Red Devils poslal otevřený dopis vládě, ve kterém ji vyzval k tomu, aby bylo z veřejného rozpočtu hrazeno jídlo pro děti, které jinak strádají, i o prázdninách. Díky silné reakci a nátlaku veřejnosti nakonec byla Rashfordova mise úspěšná. V době druhé vlny pandemie aktivně využívá svůj twitterový profil, aby promoval místní kavárny a další byznysy, kvůli ztrátám způsobenými vládními restrikcemi.
Veřejné uznání
Marcus Rashford si za své činy již vysloužil titul MBE, který každoročně předává královna lidem, kteří se zasloužili o komunitu, umělcům, vědcům a charitativním pracovníkům. Nutno říci, že velice zaslouženě.
Dle mého názoru by se měli podobně chovat lidé, kteří si užívají mediální pozornost – tedy k vykonání dobré věci. Marcus Rashford tedy není jen vzorem pro začínající fotbalisty, ale i symbolem soucitu a pokory, což jsou hodnoty, které často jeho kolegům z branže schází. Můžeme jen doufat, že v blízké době uvidíme další mladé fotbalisty, kteří budou jeho odkaz následovat. Skromný mladík z Manchesteru by to jistě ocenil.
Autor: Matěj Holaň
Přečtěte si také o tom, jakou nejen sílu, ale i lidskost ukázal Roman Kreuziger na Tour de France 2013.
Na našem facebooku právě probíhá vánoční soutěž o pohádkové knížky. Zapojit se můžete až do 12. prosince.
Foto: bbc.com, reddit.com, newsclick.com, thenationalnews.com