Finance a finanční gramotnost: tipy pro samostudium a získání informací

Ať chceme, nebo ne, peníze hrají v našich životech velkou roli. Na nás je, jaký postoj k nim zaujmeme a jaký vztah si k nim vytvoříme. Pokud například žijeme od výplaty k výplatě, není jisté, že nám pomůže vyšší příjem, pokud jsme zvyklí všechny peníze utratit. Vztah k penězům ovlivňuje několik faktorů. Přebíráme návyky od rodičů, každý máme jiný životní standart, jiné přemýšlení nad penězi a především rozdílnou míru finanční gramotnosti. Se vším se dá pracovat a my přinášíme pár tipů na zdroje, ze kterých lze čerpat, a to ať už v rámci nastavení mysli, nebo v rámci různých možností spravování financí.

Knihu Bohatý táta, chudý táta čtou lidé po celém světě už několik let

Knihy

Ve většině knih o financích nenajdeme návod, jak zbohatnout, jak získat pasivní příjem krok za krokem a ani to, která investiční strategie je pro nás nejlepší. Co si z nich ale můžeme odnést, je změna přemýšlení nad naší finanční situací nebo nad správou financí a můžou vést i k zamyšlení, co vlastně v životě chceme a jakou roli v tom hrají peníze. Příběhy různých lidí, kteří zbohatli, mohou být pro čtenáře motivací a inspirací. V knížkách můžeme zjistit, jak zhruba funguje investování. Řada knih je napsána pro americký trh, to ale neznamená, že si z toho čtenář nic neodnese. Nejznámější a nejvíce doporučované knihy jsou následující:

  • Bohatý táta, chudý táta – Robert Kiyosaki
  • Nejbohatší muž v Babylóně – George Clason
  • Myšlením k bohatství – Napoleon Hill
  • Bohatá žena – Kim Kiyosaki
  • The Compound Effect – Darren Hardy
  • Stát se investorem – Mikuláš Splítek
  • Jak investovat sám a bez bank – Pavel Bambásek
  • Akciové investice – Daniel Gladiš
  • Investice: Nová strategie – Pavel Kohout

Weby

Hodně informací a tipů můžeme získat díky různým projektům a blogům. Pokud jste v začátcích a máte spoustu otázek a málo informací, tak vám určitě pomůže web Rozbité prasátko. Za projektem stojí Jakub Dvořák, který se začal ve financích vzdělávat sám po vysoké škole. Rozhodl se své tipy a zkušenosti předávat dál na svém webu. Píše o tom, jak se zbavit dluhů, jak hospodařit, vydělávat a investovat. A světu investování se věnuje i Warengo. Kromě různých rad, co dělat a nedělat při investování a správě financí, nabízí také postřehy k aktuálnímu ději na trhu. Je zde i prostor pro dotazy a nově MarketPlace, kde jsou hodnocení různých investičních platforem.

Podcasty

Pro ty, kteří nemají čas číst nebo je to nebaví, jsou skvělou volbou podcasty. Dají se poslouchat všude: při procházce, v autě místo rádia nebo při sportu. Skvělé je, že jsou dokonce i kvalitní české podcasty, které se věnují financím. Nabízí rozebrání různých témat, jako jsou inflace, možnosti investování, spoření, hypotéka vs. nájem, proč je důležité mít finanční plán a další tipy. Nebo si také můžete poslechnout zajímavé rozhovory s lidmi, kteří za sebou mají výsledky a rozhodně mají co předat. Navíc slyšet větší množství názorů vám pomůže udělat si vlastní obrázek. Epizody vychází pravidelně, takže si z toho můžete udělat rutinu. Podcasty, které stojí za poslech:

  • Teorie peněz
  • Rozbité prasátko u mikrofonu
  • Cesta Rentiéra
  • Bohatá žena

YouTube

Také Monopoly mohou být nástrojem na cestě k finanční gramotnosti

Pro fanoušky YouTube je také dostupný obsah, který o financích a možnostech financování mluví jednoduše a lidsky, takže nemusíte být žádným odborníkem. Prvním kanálem je Investiční brambora, kde se v poměrně krátkých videích dozvíte o finanční nezávislosti, pasivním příjmu, finanční gramotnosti a investování. Videí už vyšlo několik a jsou dobrým základem do začátku. Dalším zdrojem může být metaleraning_cz, který se věnuje více tématům, mezi kterými najdete právě i finance. Povídaní a vysvětlení je doplněno kresbou, je to tedy snazší pro pochopení a pravděpodobně i k zapamatovaní.

Hry

Finanční gramotnost nemusí být jen o studiu, jde to i zábavnou formou. Své znalosti můžete zúročit třeba při hře Monopoly, kdy možná zvolíte jinou taktiku než v minulosti, kdy jste nad financemi uvažovali jinak. Navíc touto hrou můžete učit i své děti základům finanční gramotnosti. Pokud vás láká jen tak si zkusit řídit rodinný rozpočet na třicet let, tak určitě zkuste FinGR Play. Zjistíte, jak jste na tom a kde máte mezery, které studiem a hraním dopilujete.

Finanční poradce

U velkých finančních kroků, jako je koupě bytu a domu, založení vlastního podnikání nebo i zhodnocení peněz, je přínosné vyhledat finančního poradce a požádat ho o radu. Orientuje se dobře na trhu, má zkušenosti a ví přesně, co dělá. Nikdy ale nepodceňujte výběr finančního poradce. Je velká výhra najít někoho, kdo bude jednat hlavně ve váš prospěch.

Ať už ale zvolíte jakoukoli cestu ke studiu financí, tak docela určitě najdete své proč: Proč se chci o své peníze starat. A čím víc zdrojů budete mít, tím lépe pro vaše kritické myšlení. Začít je vždy nejtěžší, ale taky nejdůležitější.

Autor: Adéla Sobotíková


Víte, že naše redaktorka Adéla už jeden článek na téma financí vydala? Před dvěma týdny vám představila celkem tři projekty, které motivují k finanční nezávislosti především ženy.


Foto: radcenafinance.cz, knizniklub.cz, wikyhracky.cz

Příspěvek vytvořen 50

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy