Do Ostravy zavítala výstava architekta Stevena Holla. Její součástí je i návrh koncertního sálu Janáčkovy filharmonie

Steven Holl je jedním z předních světových architektů současné doby. Se svou výstavou Making Architecture zamířil do všech koutů světa a v září tohoto roku se dostala i do České republiky, konkrétně do Ostravy. Holl v ní představuje jedenáct děl, na kterých se během své bohaté kariéry podílel. V Evropě jsou součástí také návrhy na přístavbu koncertního sálu Janáčkovy filharmonie, jež bude realizována příští rok jako součást Domu kultury v centru Ostravy.

Steven Holl se narodil ve státě Washington a architekturu studoval především v Římě, což mu, jak sám říká, změnilo život. V New Yorku založil kancelář Steven Holl Architects a dnes svými díly obohacuje několik významných světových metropolí. Putovní výstava Making Architecture započala své „turné“ v New Yorku. Dále pokračovala do Soulu, Nanjingu, Šanghaje, Tokia, Seattlu, Houstonu a v Evropě jí přivítalo Polsko. V Ostravě je k vidění v Galerii výtvarného umění, kde jí Steven Holl sám navštívil a okomentoval, a nedávno byla prodloužena až do konce února 2022.

Architekt o své výstavě říká: „Nejde o obrazy budov, které můžete vidět na internetu. Jde o myšlenkový proces a nápady, které stojí za vytvářením modelů a návrhů. Zachycuje myšlenky na počátku každého projektu.“ Práce jsou proto rozděleny do tří částí. Koordinátor výstavy Enrique García uvedl, že první část Thinking obsahuje kresby, akvarelové skici a prvotní modely, které napomáhají k definování celého projektu. Druhá část Building zachycuje modely, objekty a fotografie pořízené v procesu tvorby. Naopak filmové záznamy, Hollovy myšlenky a publikované ohlasy jsou součástí třetí části Reflecting. Výstava odhaluje jednotlivé fáze tvorby, jež stály za vznikem jedenácti hotových projektů. Mezi nimi například Muzeum výtvarného umění v Houstonu, Nekropole Ťin-pao-san na Tchaj-wanu nebo knihovna v Malawi.

Projekt ostravského koncertního sálu

Hollův návrh koncertního sálu Janáčkovy filharmonie je nyní jednou z nejočekávanějších staveb světa a obrovskou poctou pro Ostravu, kde se sál bude nacházet. Dá se předpokládat, že se bude jednat o nový kulturní symbol města. Zajímavostí je, že úplně první návrh vytvořil Holl už v roce 2018. „Její stavbu chceme zahájit již v příštím roce,“ sdělil primátor Ostravy Tomáš Macura.

Architektonické dílo bude unikátní především v tom, že propojí původní budovu Domu kultury s novým koncertním sálem bez toho, aniž by se téměř dotýkaly. Vstup do budovy je plánován na rušné ulici centra města a samotný koncertní sál se bude nacházet v zadní části se zahradou a vodní plochou. Tento neotřelý způsob návrhu má světový charakter, a přesto zachovává prvky a historii původní budovy, jejímž architektem je Jaroslav Frágner.

V přednášce, kterou Steven Holl připravil pro své české obecenstvo při uvedení výstavy, apeluje na důležitost a krásu architektury. Je toho názoru, že architektura je velice dobře přirovnatelná k hudbě, kterou často ve svých návrzích využívá. „Od sochy nebo obrazu se můžete odvrátit, ale hudba vás pohlcuje. Stejně tak architektura, ta je všude kolem nás,“ říká.

Budoucím architektům Holl radí, aby cestovali a poznávali umění architektury naživo. Věří, že obor se v posledních letech nachází v krizi, protože lidé častěji sedí u počítače, vytvářejí otrocké návrhy a zapomínají, o čem architektura skutečně je.

Autor: Tereza Bartusková


Skutečná identita tohoto umělce zůstává po celou dobu jeho kariéry tajemstvím. Neznáme ani jeho jméno ani jeho tvář. Jeho výstava nyní zamířila i do Prahy. Více čtěte v článku.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Foto: Karolina Koutňáková, iDnes.cz

Příspěvek vytvořen 22

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy